Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.COVID-19: Týždenný súhrn bojov za život, zdravie a prácu (III.)

7. apríl 2020

Tretie pokračovanie týždenného súhrnu textov z nášho FB. Tretí súhrn obsahuje: protesty zdravotníckeho personálu v Papua-Novej Guinei, Keni a Juhoafrickej republike, boj pracujúcich v neformálnej ekonomike v Indii, štrajky predavačiek a predavačov v Belgicku a situácia na Slovensku, štrajk v textilke v Kambodži, kampaň #100Percent za plnú mzdu pre pracujúcich v gastre v Británii, boje v Poľsku, príklady ako sa organizovať bez odborov z USA.

Pracujúci v neformálnej ekonomike v Indii
Publikované: 30.3.

COVID-19 MEM_India

V sobotu sme dostali stanovisko našej sesterskej organizácie Muktivadi Ekta Morcha (MEM – Priatelia MAP) z Indie, ktoré spísala spoločne s pracujúcimi v doručovateľskom sektore, smetiarmi, ľuďmi zamestnanými v neformálnej ekonomike a nezamestnanými. Podobne ako v iných krajinách, aj v Indii zasiahla koronakríza ekonomicky najviac pracujúcich v neformálnej ekonomike, pretože majú najmenej sociálnych istôt.

Niektoré firmy nútia pracujúcich pokračovať v práci bez potrebných ochranných pomôcok (napríklad Swiggy alebo na Slovensku známa indická firma Zomato), iné úplne odrezali pracujúcich od príjmov a neposkytli im náhradu mzdy.

MEM už dlhšie pomáha s organizovaním pracujúcich v doručovateľských službách a podporuje ich aj naďalej. Toto je ich stanovisko k situácii:

Stanovisko a požiadavky ohľadom dôsledkov pandémie Covid-19

Koronavírus a dôsledky mimoriadneho stavu vyhláseného bez náležitého a primeraného plánovania sú pre pracujúcu triedu fatálne. Len v Dillí musí zostať doma bez mzdy stotisíc pracujúcich. Navyše po zastavení prostriedkov verejnej hromadnej dopravy (vlakov aj medzištátnych autobusov) sa pracujúci vracajú pešo aj stovky kilometrov späť domov na vidiek! Táto kríza je rovnako vážna v štáte Madhjapradéš.

Zdravotnícky personál bojuje v tejto kríze v prvej línii. V dôsledku ľahostajnosti vlády nemajú primerané ochranné pomôcky. Neustálemu ohrozeniu čelia aj pracujúci v doručovateľských službách spojených so základnými službami pre ľudí.

Muktivadi Ekta Morcha (MEM) spoločne s týmito pracujúcimi žiada centrálnu vládu aj vládu v Madhjapradéši o špeciálnu ochranu a starostlivosť pre týchto odvážnych pracujúcich, ktorí sa ocitli v neistej pozícii.

Naše požiadavky:

1. Vláda a firmy by mali zabezpečiť pracujúcim v neformálnej ekonomike (bez ohľadu na to, či majú štatút zamestnancov alebo nie) mesačnú kompenzáciu vo výške 7000 rupií (cca 85 eur).

2. Kvalitné ochranné pomôcky (masky, rukavice, atď.) by mal dostať každý v doručovateľských službách, personál upratovacích služieb a pracujúci vo všetkých základných službách.

3. Počas tejto epidémie a aj po nej by mali pracujúci v upratovacích a doručovateľských službách nadobudnúť štatút zamestnancov a dostať vyššie mzdy a sadzby, aby nemuseli pracovať 12 hodín denne a dokázali vyžiť.

4. Minimálny mesačný príspevok by mali dosť aj ľudia, ktorí pracujú nepravidelne alebo sú nezamestnaní.

5. Bezplatné prídely, pohonné hmoty, lieky a starostlivosť by mali byť poskytnuté okamžite rodinám všetkých pracujúcich a od nich závislým osobám.

Zdroj:
Muktivadi Ekta Morcha (MEM)Protesty zdravotníckeho personálu v Papua-Novej Guinei, Keni a Juhoafrickej republike
Publikované: 31.3.

COVID-19 Kena

PAPUA-NOVÁ GUINEA

Po proteste 600 sestričiek v hlavnom meste Papua-Novej Guiney Port Moresby minulý štvrtok sa tento týždeň plánuje celoštátny štrajk, do ktorého by sa malo zapojiť až 4000 sestričiek (čo je zhruba 20 percent z celkového počtu). Žiadajú ochranné pomôcky a náležité financovanie v prípade vypuknutia epidémie v krajine.

Prvý výskyt COVID-19 sa tu potvrdil 20. marca a od 24. marca je vyhlásená mimoriadna situácia. Okrem zákazu vychádzania či obmedzení v doprave je obmedzená aj sloboda prejavu. Viacerí lekári pre britský Guardian potvrdili, že majú zákaz rozprávať sa s médiami.

KEŇA

V hlavnom meste Kene Nairobi a najmenej dvoch ďalších mestách spustili sestričky minulý týždeň protest proti ošetrovaniu pacientov s podozrením na COVID-19. Dôvodom je nedostatok ochranných pomôcok, ale aj školení týkajúcich sa koronavírusu. Odbory obviňujú vládu a upozorňujú, že väčšina zo zhruba 100 000 ľudí pracujúcich v zdravotníctve nedostala pokyny, ako sa chrániť.

Sestričky v mestách Kakamege a Kilifi dokonca utiekli pred pacientmi s prejavmi koronavírusu. Sestričky z nemocnice Mbagathi County Hospital v Nairobi protestovali formou spomalenia práce. Boja sa, že nakazia seba a svoje rodiny. Pre Reuters opísal svoju skúsenosť aj jeden záchranár, ktorý neošetril podozrivého pacienta, pretože nedostal nijaké školenie. „V tíme sme sa báli, a tak sme skrátka nevyrazili.“

V Keni bolo k minulému piatku 28 prípadov ochorenia a jedno úmrtie. Hoci sa vírus v Afrike šíri zatiaľ pomalšie ako v Ázii či Európe, WHO varuje, že šanca dostať infekciu pod kontrolu sa každým dňom zmenšuje.

JUHOAFRICKÁ REPUBLIKA

V prvej línii sú nielen sestričky a lekári, ale aj ostatní zdravotníci. Aj im chýbajú ochranné pomôcky a informácie a školenia o novom koronavíruse. Napríklad 23. marca tím ôsmich záchranárov v nemocnici Greys Hospital v juhoafrickom meste Pietermaritzburg museli odmietnuť ošetriť pacienta s potvrdeným COVID-19. Nadriadenému oznámili, že nevedia, ako majú v tejto situácii postupovať, a nemajú absolútne žiadne ochranné prostriedky, no ten ich ignoroval. Aj napriek hrozbe straty zamestnania (momentálne sú v disciplinárnom konaní) sa rozhodli, že k pacientovi nepôjdu, aby neohrozili seba a svoje rodiny. „Bojíme sa, no vedeniu je to jedno,“ povedal jeden z nich. Tento prípad pritom nie je v krajine ojedinelý a záchranári sú bežne posielaní k podozrivým pacientom bez ochrany.

Tri spomenuté príklady sú celkom pozoruhodné. Sestričky v Papua-Novej Guinei plánujú štrajkovať v čase mimoriadnej situácie, sestričky v Keni použili ako formu protestu spomalenie práce a záchranári v Pietermaritzburg odmietli prácu z dôvodu porušenia BOZP. Ťažko im to možno mať za zlé. A vôbec by sme sa nečudovali, keby práve v tejto situácii prišli aj s ďalšími požiadavkami. Napríklad lekári a sestričky zo Zimbabwe či smetiari z amerického Pittsburghu, o ktorých sme písali pred niekoľkými dňami, žiadajú aj rizikové príplatky či viac personálu. Spôsob, akým sa dajú v tejto situácii žiadať zlepšenia, môže byť rôznorodý. Nie vždy a všade sa dá štrajkovať, existujú však aj iné možnosti. Spomíname ich aj v našej publikácii „Priame akcie na pracoviskách. Základné druhy a konkrétne príklady“.

Pre zdravotnícky personál a ďalšie profesie v prvej línii bezpochyby nastáva situácia, kedy sa ocitnú v pozícii, v ktorej sa môžu pokúsiť vybojovať si zlepšenia rôzneho druhu.

Zdroje:
https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-kenya-frontline/some-kenyan-nurses-refuse-coronavirus-patients-in-protest-over-shortages-union-idUSKBN21E1FM
https://www.theguardian.com/world/2020/mar/30/papua-new-guinea-is-not-prepared-4000-nurses-to-strike-over-covid-19-readiness
https://zsp.net.pl/zsp-no-time-fear-its-time-action 


Poľsko: Aktivity zväzu ZSP – pomoc s ochrannými prostriedkami v zdravotníctve, organizovanie sa na pošte a boj proti neistým zmluvám
Publikované: 1.4.

COVID-19 ZSP_masky

Po správach od našich sesterských organizácií z Medzinárodnej asociácie pracujúcich vo Francúzsku, Bangladéši, Austrálii a Indii prinášame tentoraz informácie od Zväzu syndikalistov Poľska (ZSP).

V Poľsku dochádza k zastrašovaniu pracujúcich v prípade, že chcú zostať doma a neprísť do práce, hoci im to umožňuje Zákonník práce. Firmy sa vyhrážajú najmä tým, že inak prídu o biznis a budú musieť prepúšťať.

Zväz ZSP je aktívny hlavne na Poľskej pošte, ktorú vláda považuje za jednu z kľúčových služieb, takže musí fungovať aj počas pandémie. ZSP vystúpil proti krokom vedenia, ktoré ľudí zavádzalo tvrdeniami, že ak chce niekto zostať doma, tak to bude neplatené voľno, alebo si musí zobrať dovolenku. Je však ťažké určiť, koľko ľudí odmietlo nastúpiť do práce a určitú úlohu zohráva aj fakt, že časť personálu považuje prácu v tejto situácii za svoju spoločenskú povinnosť.

Ďalšou z aktivít zväzu je donáška jedla tým, ktorí sa ocitli v izolácii alebo šijú rúška pre iných.

Varšavská lokálna skupina zväzu pripravuje mobilizáciu pracujúcich s neistými zmluvami a dúfa v skorú verejnú akciu (ak to opatrenia dovolia). Jej cieľom bude konfrontovať vládu, ktorá podľa zväzu neurobila dosť v boji proti neistým zmluvám. V Poľsku totiž milióny ľudí nemajú klasické pracovné zmluvy, takže ich Zákonník práce vôbec nechráni.

ZSP vyzval varšavskú radnicu, aby prerušila povinnosť platiť nájomné obyvateľom, ktorí sú zasiahnutí súčasťou krízou. Radnica najskôr nahnevala ľudí tým, že sľúbila pomoc majiteľom nehnuteľností, no nijako nepomohla nájomníkom. Vláda síce nejakú pomoc sľúbila, no na veľa ľudí sa nevzťahuje. Ľudia, čo už prišli o prácu v dôsledku neistých pracovných zmlúv, môžu byť zasiahnutí ešte dlhé mesiace.

Najnovšou aktivitou ZSP bolo darovanie špeciálnych masiek kamarátom a kamarátkam v krakovskej nemocnici pracujúcim v COVID-19 tíme.

Zdroje:
https://zsp.net.pl/zsp-no-time-fear-its-time-action
https://www.facebook.com/iwa.ait/photos/a.10151409229631883/10156691918541883/


Štrajk v textilke v Phnom Pénhu kvôli meškajúcim mzdám
Publikované: 2.4.

COVID-19 Kambodza

Necelá tisícka pracovníčok textilky v hlavnom meste Kambodže vstúpila v stredu 25. marca do štrajku, aby dosiahla vyplatenie dlžných miezd za posledné dva týždne. Firma Canteran Apparel (Cambodia) Co. Ltd. tvrdí, že kvôli pandémii jej neplatia dodávatelia, a majiteľ odmietol podpísať písomný prísľub, že mzdy naozaj vyplatí. Podľa pracovníčok sa iba vyhovára a problémy s vyplácaním miezd trvajú už štyri mesiace.
Odbory poukazujú na fakt, že ide o porušenie zákona, a žiadajú ministerstvo práce o okamžité riešenie. Pracovníčky budú mať totiž problém s každodenným prežitím – ohrozené sú platby za nájom, základné verejné služby ako je voda či plyn, školské poplatky či úvery.

Ako uviedol prezident odborov: „Nemôžeme dovoliť zamestnávateľom vyhovárať sa, že mzdy zaplatia neskôr, pretože pracovníčky majú dlhy a nemôžu sa vyhovoriť, že svoje náklady zaplatia neskôr.“

V Kambodži bolo do minulého štvrtka 96 potvrdených prípadov COVID-19.

Zdroj:
https://vodenglish.news/garment-workers-strike-over-unpaid-wages-amid-virus-pandemic


Pracujúci v gastre v Británii neakceptujú 80% mzdy a spustili kampaň #100Percent
Publikované: 3.4.

COVID-19 100percent

Hoci podľa opatrení britskej vlády dostanú pracujúci 80% bežnej mzdy, odbory BFAWU pôsobiace vo firme Wetherspoons už minulý týždeň uspeli s požiadavkou o vyplatenie 100%. Pracujúci pritom dostanú peniaze už teraz od zamestnávateľa, takže nemusia čakať na koniec mesiaca, kedy bude vláda vyplácať podporu firmám. Tento úspech prispel k mobilizácii ďalších pracovníkov a pracovníčok, ktorí spustili kampaň #100Percent. V súčasnosti sa týka firiem Burger King, KFC, McDonald’s, Taco Bell a Wetherspoons.

Pracujúci natočili video o svojej situácii a o tom, ako pri 80% príjmu musia zvažovať či zaplatia nájom, účty alebo jedlo atď. Jedna z pracovníčok londýnskeho McDonald’s uviedla: „Náš zamestnávateľ má morálnu zodpovednosť zabezpečiť naše prežitie. Vďaka nám je tam, kde je, a je čas, aby začal platiť #100Percent.“ (Viac vyjadrení nájdeš v tomto videu)

Gastro je charakteristické nízkymi mzdami a je veľký problém našetriť si toľko, aby človek dokázal dlhšie prežiť a nezadlžil sa. Neplatí to len pre Britániu, ale aj pre Slovensko, o čom sme sa presvedčili aj počas našich sporov (tri z nich týkajúce sa gastra sme nedávno zhodnotili v texte „Poučenia zo sporov, ktoré sme viedli v reštauračných službách“).

Situácia v Británii je však možno ešte horšia, pretože väčšina pracujúcich v gastre má zmluvy typu zero-hours contract alebo minimum-hour contract. V prvom prípade neexistuje garancia počtu pracovných hodín (v podstate človek čaká, či a kedy ho zamestnávateľ zavolá). V druhom prípade je garantovaný len malý počet hodín. O to pôsobivejšia je mobilizácia v kampani #100Percent.

Zdroje:
https://www.union-news.co.uk/fast-food-and-hospitality-workers-launch-campaign-for-100percent-pay
https://www.union-news.co.uk/win-wetherspoons-performs-u-turn-and-agrees-to-pay-staff
https://t.co/YU9GQR4huW?amp=1


Ako sa organizovať aj bez odborov
Publikované: 4.4.

COVID-19 Bez odborov

Viaceré skupiny vrátane nášho zväzu začínajú vo zvýšenej miere používať online nástroje na diskusie o organizovaní sa počas koronakrízy. Koncom marca uskutočnil blog Labornotes.org v USA webinár za účasti takmer 200 ľudí.

Poučenia zhrnuli nasledovne: Pracujúci, ktoré nie sú v odboroch, majú obrovskú moc, keď konajú kolektívne. Je dobré porozprávať sa s kolegami a kolegyňami o problémoch na pracovisku, spojiť sa s ľuďmi online alebo telefonicky, dohodnúť sa na požiadavkách a zamerať sa na toho, kto ich vie splniť. A potom prichádza na rad stupňovanie nátlaku: online petícia, skupinové konfrontovanie šéfa a protestné opustenie pracoviska, ale aj zapojenie komunity. Takisto je dôležité zdieľať informácie o boji na sociálnych sieťach a v médiách.

Treba mať celý čas jasno v tom, o čo ide – zdravie a bezpečnosť všetkých. A kľúčom je spoločný postup.

Počas skupinového online telefonátu sa viacerí pracujúci podelili o svoje skúsenosti. Napríklad pracujúci baliarne na biofarme vo Western Massachusetts minulý týždeň protestne opustili pracovisko. Žiadali rukavice, masky a dodržiavanie spoločenského odstupu. Zaujímavé bolo, že o nebezpečenstve koronavírusu a právach, ktoré majú (aj v prípade, že sú v krajine bez dokumentov) ich oboznámil manažér baliarne, ktorý im zároveň poradil, ako na šéfa. Ľudia sa spojili, išli za šéfom a oznámili mu svoje požiadavky. Momentálne pracujú na petícii smerovanej do komunity.

Predavačka z potravín Publix rozprávala o tom, ako sa rozhodla požiadať o masky. Mala obavu z odplaty, no prekonala sa a o situácii porozprávala aj v celoštátnom rádiu. Momentálne sa organizuje s kolegami a kolegyňami a plánujú konfrontovať šéfa ohľadom rizikového príplatku a ochranných pomôcok.

Počas telefonátu zazneli aj skúsenosti odborovo organizovaných predavačov a predavačiek. Napríklad vo firme Kroger dosiahli zvýšenie hodinovej mzdy o dva doláre, mimoriadnu platenú dovolenku, vylepšenie pravidiel ohľadom čistenia a hygieny a skrátenie otváracích hodín.

O svoju skúsenosť sa podelili aj pracujúci v leteckej doprave, ktorí vďaka petícii dosiahli ochranné prostriedky, platené voľno a pravidlo, že ľudia na pracovisku musia byť od seba vo vzdialenosti najmenej dva metre.

Ak vieš o podobných prípadoch na Slovensku alebo o problémoch, s ktorými sa stretávaš v práci a ktoré by bolo treba riešiť, budeme radi, ak nám napíšeš.

Zdroj:
https://labornotes.org/blogs/2020/04/organizing-without-union-during-coronavirus


Štrajky predavačiek a predavačov
Publikované: 5.4.

COVID-19 Predavacky a predavaci

V stredu 1. apríla došlo v Belgicku k štrajku v niektorých supermarketoch Delhaize a v piatok 3. apríla zostalo zatvorených šesť prevádzok Carrefouru. Podľa odborov CSC si predavačky a predavači v Carrefoure zaslúžia väčší rešpekt, keďže sú počas pandémie v prvej línii. Mali by tiež dostať vyššie mzdy a väčšiu ochranu. „Supermarkety majú teraz obrovské zisky. Myslím, že nie je také ťažké dať časť týchto peňazí mužom a ženám v obchodoch, ktorí podstupujú veľké riziko,“ dodala predstaviteľka odborov. Nevylúčila možnosť, že dôjde k ďalším štrajkom.

K štrajkom v maloobchode za lepšiu ochranu pracujúcich vyzývajú aj odbory v susednom Francúzsku.

Na Slovensku sú tržby takisto rekordné. Niektoré reťazce oznámili vyplácanie mimoriadnych odmien a hovoria o sumách vo výške zhruba milión eur. Tieto mediálne výstupy však pôsobia dosť tragikomicky. Pozrime sa na stanovisko Lidla na jeho FB: „Naši kolegovia v predajniach a logistických centrách robia v týchto dňoch všetko, čo je v ich silách, aby vám umožnili nakúpiť všetko, čo je v dnešnej tažkej situácii potrebné. Iba vďaka nim stále dokážeme zásobovať Slovensko potravinami. Sú to naši HRDINOVIA! Rozhodli sme sa ich preto mimoriadne odmeniť v celkovej výške takmer 1 000 000 €. Odmenu dostanú spolu s marcovou mzdou. ĎAKUJEME im za ich každodenné nasadenie v týchto náročných chvíľach!“

Podľa e-mailu vedenia publikovaného jedným prispievateľom v diskusii na FB Lidla má ísť o odmenu vo výške neuveriteľných 150 eur za odpracovanie aspoň 170,5 hodín v marci. Nepredpokladáme, že v iných reťazcoch bude situácia zásadné iná. Pritom o hrdinstve a nasadení hovorí vo svojich vyhláseniach aj Tesco a Kaufland. Až má človek pocit, že do pozície odmeňujúcich hrdinov sa stavia samotné vedenie...

Takto ďakuje Kaufland pracujúcim na svojom FB: „ĎAKUJEME im, že sú tu pre nás.“ Iste, bez ich práce by nemali zisky.

Pri takýchto oslavných rečiach by sme čakali, že firmy budú zvyšovať nie variabilné položky, ale základné mzdy, ktoré by mali pre pracujúcich oveľa väčší zmysel. Ale ktovie, možno presne to majú reťazce teraz v pláne. A ak nie, bolo by namieste viesť diskusie o tejto téme práve týmto smerom.

Zdroje:
https://www.politico.eu/article/workers-strike-at-belgian-supermarkets-amid-coronavirus-crisis
fb.com/photo.php?fbid=2722745931184840&set=p.2722745931184840&type=3
fb.com/KauflandSlovenskaRepublika/photos/a.542362969131493/3189414984426265/?type=1&theater

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v Košiciach (11.8.)
01.08.2022 Ak  máš záujem nadviazať kontakt či riešiť konkrétny problém na pracovisku, resp. v regióne spoločne s naším zväzom, pozývame ťa na stretnutie vo štvrtok 11. augusta.

Zahraniční pracovníci v hotelierstve dosiahli vyplatenie dlžnej mzdy v Rakúsku
17.06.2022 Jazyková bariéra, neznalosť pracovného práva a osamotenosť sú jedny z hlavných dôvodov zraniteľnosti pracujúcich v zahraničí. Ich neistú pozíciu pravidelne zneužívajú rôzne firmy, ktoré počítajú s tým, že ak im napríklad nevyplatia mzdy, prejde im to. Dvaja Gréci pracujúci v hoteli neďaleko rakúskeho Zwettlu pre upratovaciu firmu sa v roku 2021 dostali do podobnej situácie. Spojili sa však s WAS (Viedenský zväz pracujúcich) a spoločne vybojovali dlžné mzdy.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 14.4.)
04.04.2022 Vo štvrtok 14. apríla o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách. Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

Stanovisko zväzu Priama akcia ku klimatickému štrajku 22. októbra 2021
22.10.2021 Keď sme sa zúčastňovali klimatických štrajkov v roku 2019, netušili sme, že ďalšie protesty ochromí pandémia. A keď prišla pandémia, vyzeralo to, že so zdanlivým útlmom niektorých odvetví príde aj isté, aspoň minimálne zlepšenie stavu planéty. Ukázalo sa však, že v skutočnosti sme na tom ešte horšie, ako sme sa domnievali. Posledné dva roky potvrdili, že ak existuje nádej, nevyhnutné zmeny sa budú musieť dotknúť skutočných príčin problémov. A oveľa viac ako iba dotknúť. Kapitalizmus a systém rozhodovania prostredníctvom štátu musí skončiť na smetisku dejín a my musíme vybudovať niečo lepšie.

3x VÝZVA zväzu Priama akcia ohľadom nevyplácania miezd
05.10.2021 1. Dlhuje ti zamestnávateľ mzdu? OZVI SA NÁM!
2. Pozitívne skúsenosti? PODEĽ SA O NE!
3. Informovanie o probléme a možnostiach, ako sa brániť. ZAPOJ SA!


Začína fungovať „Infoshop a archív radikálnej literatúry Malatesta” v Šuranoch
22.09.2021 Projekty takéhoto typu sú na Slovensku zriedkavé a zvyčajne sú doménou hlavného mesta, takže pozvanie zúčastniť sa na otvorení Infoshopu Malatesta v Šuranoch sme prijali s potešením. Oficiálne otvorenie sprevádzala dvojdňová akcia s názvom „Iný víkend!“. V piatok (17.9.) sa skôr diskutovalo, sobota bola venovaná hudobnej produkcii.

Aktuálna situácia ohľadom zbierky pre afganských anarchistov a anarchistky
14.09.2021 Od začiatku zbierky prešli tri týždne a udialo sa toho veľa, takže by sme sa chceli podeliť o najaktuálnejšie informácie.

Prezentácia a infostánky – Bystro fest, festival Povstanie Pokračuje, Mestský akčný kemp
03.09.2021 Prinášame krátke info o troch akciách, na ktorých sme sa zúčastnili za posledný týždeň.

V solidarite s protestujúcimi v Kolumbii - kontaktuj konzula v Bratislave (+vzor e-mailu)
18.05.2021 O situácii v Kolumbii nedávno informovala naša sesterská organizácia ULET (Priatelia MAP) a ďalšie kolektívy. Skrátenú verziu ich prehlásenia dnes publikoval kolektív Zdola. Okrem informovanosti však môžeme urobiť aj viac - vyjadriť svoj protest zástupcovi Kolumbie na Slovensku.

Ani Izrael, ani Palestína
18.05.2021 Zverejňujeme preklad prehlásenia WSA, našej sesterskej organizácie z USA (Priatelia MAP), s názvom „Za ukončenie izraelských útokov na Gazu! Za spoločný boj proti rasizmu a militarizmu!“

Vyšiel prvomájový špeciál časopisu Burič venovaný anarchosyndikalizmu
02.05.2021 Anarchistická informačná skupina AlterNativE zo Šurian začala začiatkom roka vydávať časopis Burič. V poradí už tretie číslo je venované Prvému máju a anarchosyndikalizmu. Publikácia je výsledkom spolupráce rôznych jednotlivcov, AlterNativE a nášho zväzu. Dá sa stiahnuť z uloz.to v PDF v dvoch verziách (na tlač a na čítanie).

Apart – viac než len knižnica! Nový komunitný priestor pre politiku a umenie v Bratislave
30.04.2021 V apríli otvorila svoje dvere knižnica v novom kultúrnom priestore kolektívu Apart so zámerom skĺbiť politiku a umenie. Ako sme sa však dozvedeli počas osobnej návštevy, v pláne je oveľa viac ako len verejná čitáreň so študovňou.

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in