Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.COVID-19: Týždenný súhrn bojov za život, zdravie a prácu (III.)

7. apríl 2020

Tretie pokračovanie týždenného súhrnu textov z nášho FB. Tretí súhrn obsahuje: protesty zdravotníckeho personálu v Papua-Novej Guinei, Keni a Juhoafrickej republike, boj pracujúcich v neformálnej ekonomike v Indii, štrajky predavačiek a predavačov v Belgicku a situácia na Slovensku, štrajk v textilke v Kambodži, kampaň #100Percent za plnú mzdu pre pracujúcich v gastre v Británii, boje v Poľsku, príklady ako sa organizovať bez odborov z USA.

Pracujúci v neformálnej ekonomike v Indii
Publikované: 30.3.

COVID-19 MEM_India

V sobotu sme dostali stanovisko našej sesterskej organizácie Muktivadi Ekta Morcha (MEM – Priatelia MAP) z Indie, ktoré spísala spoločne s pracujúcimi v doručovateľskom sektore, smetiarmi, ľuďmi zamestnanými v neformálnej ekonomike a nezamestnanými. Podobne ako v iných krajinách, aj v Indii zasiahla koronakríza ekonomicky najviac pracujúcich v neformálnej ekonomike, pretože majú najmenej sociálnych istôt.

Niektoré firmy nútia pracujúcich pokračovať v práci bez potrebných ochranných pomôcok (napríklad Swiggy alebo na Slovensku známa indická firma Zomato), iné úplne odrezali pracujúcich od príjmov a neposkytli im náhradu mzdy.

MEM už dlhšie pomáha s organizovaním pracujúcich v doručovateľských službách a podporuje ich aj naďalej. Toto je ich stanovisko k situácii:

Stanovisko a požiadavky ohľadom dôsledkov pandémie Covid-19

Koronavírus a dôsledky mimoriadneho stavu vyhláseného bez náležitého a primeraného plánovania sú pre pracujúcu triedu fatálne. Len v Dillí musí zostať doma bez mzdy stotisíc pracujúcich. Navyše po zastavení prostriedkov verejnej hromadnej dopravy (vlakov aj medzištátnych autobusov) sa pracujúci vracajú pešo aj stovky kilometrov späť domov na vidiek! Táto kríza je rovnako vážna v štáte Madhjapradéš.

Zdravotnícky personál bojuje v tejto kríze v prvej línii. V dôsledku ľahostajnosti vlády nemajú primerané ochranné pomôcky. Neustálemu ohrozeniu čelia aj pracujúci v doručovateľských službách spojených so základnými službami pre ľudí.

Muktivadi Ekta Morcha (MEM) spoločne s týmito pracujúcimi žiada centrálnu vládu aj vládu v Madhjapradéši o špeciálnu ochranu a starostlivosť pre týchto odvážnych pracujúcich, ktorí sa ocitli v neistej pozícii.

Naše požiadavky:

1. Vláda a firmy by mali zabezpečiť pracujúcim v neformálnej ekonomike (bez ohľadu na to, či majú štatút zamestnancov alebo nie) mesačnú kompenzáciu vo výške 7000 rupií (cca 85 eur).

2. Kvalitné ochranné pomôcky (masky, rukavice, atď.) by mal dostať každý v doručovateľských službách, personál upratovacích služieb a pracujúci vo všetkých základných službách.

3. Počas tejto epidémie a aj po nej by mali pracujúci v upratovacích a doručovateľských službách nadobudnúť štatút zamestnancov a dostať vyššie mzdy a sadzby, aby nemuseli pracovať 12 hodín denne a dokázali vyžiť.

4. Minimálny mesačný príspevok by mali dosť aj ľudia, ktorí pracujú nepravidelne alebo sú nezamestnaní.

5. Bezplatné prídely, pohonné hmoty, lieky a starostlivosť by mali byť poskytnuté okamžite rodinám všetkých pracujúcich a od nich závislým osobám.

Zdroj:
Muktivadi Ekta Morcha (MEM)Protesty zdravotníckeho personálu v Papua-Novej Guinei, Keni a Juhoafrickej republike
Publikované: 31.3.

COVID-19 Kena

PAPUA-NOVÁ GUINEA

Po proteste 600 sestričiek v hlavnom meste Papua-Novej Guiney Port Moresby minulý štvrtok sa tento týždeň plánuje celoštátny štrajk, do ktorého by sa malo zapojiť až 4000 sestričiek (čo je zhruba 20 percent z celkového počtu). Žiadajú ochranné pomôcky a náležité financovanie v prípade vypuknutia epidémie v krajine.

Prvý výskyt COVID-19 sa tu potvrdil 20. marca a od 24. marca je vyhlásená mimoriadna situácia. Okrem zákazu vychádzania či obmedzení v doprave je obmedzená aj sloboda prejavu. Viacerí lekári pre britský Guardian potvrdili, že majú zákaz rozprávať sa s médiami.

KEŇA

V hlavnom meste Kene Nairobi a najmenej dvoch ďalších mestách spustili sestričky minulý týždeň protest proti ošetrovaniu pacientov s podozrením na COVID-19. Dôvodom je nedostatok ochranných pomôcok, ale aj školení týkajúcich sa koronavírusu. Odbory obviňujú vládu a upozorňujú, že väčšina zo zhruba 100 000 ľudí pracujúcich v zdravotníctve nedostala pokyny, ako sa chrániť.

Sestričky v mestách Kakamege a Kilifi dokonca utiekli pred pacientmi s prejavmi koronavírusu. Sestričky z nemocnice Mbagathi County Hospital v Nairobi protestovali formou spomalenia práce. Boja sa, že nakazia seba a svoje rodiny. Pre Reuters opísal svoju skúsenosť aj jeden záchranár, ktorý neošetril podozrivého pacienta, pretože nedostal nijaké školenie. „V tíme sme sa báli, a tak sme skrátka nevyrazili.“

V Keni bolo k minulému piatku 28 prípadov ochorenia a jedno úmrtie. Hoci sa vírus v Afrike šíri zatiaľ pomalšie ako v Ázii či Európe, WHO varuje, že šanca dostať infekciu pod kontrolu sa každým dňom zmenšuje.

JUHOAFRICKÁ REPUBLIKA

V prvej línii sú nielen sestričky a lekári, ale aj ostatní zdravotníci. Aj im chýbajú ochranné pomôcky a informácie a školenia o novom koronavíruse. Napríklad 23. marca tím ôsmich záchranárov v nemocnici Greys Hospital v juhoafrickom meste Pietermaritzburg museli odmietnuť ošetriť pacienta s potvrdeným COVID-19. Nadriadenému oznámili, že nevedia, ako majú v tejto situácii postupovať, a nemajú absolútne žiadne ochranné prostriedky, no ten ich ignoroval. Aj napriek hrozbe straty zamestnania (momentálne sú v disciplinárnom konaní) sa rozhodli, že k pacientovi nepôjdu, aby neohrozili seba a svoje rodiny. „Bojíme sa, no vedeniu je to jedno,“ povedal jeden z nich. Tento prípad pritom nie je v krajine ojedinelý a záchranári sú bežne posielaní k podozrivým pacientom bez ochrany.

Tri spomenuté príklady sú celkom pozoruhodné. Sestričky v Papua-Novej Guinei plánujú štrajkovať v čase mimoriadnej situácie, sestričky v Keni použili ako formu protestu spomalenie práce a záchranári v Pietermaritzburg odmietli prácu z dôvodu porušenia BOZP. Ťažko im to možno mať za zlé. A vôbec by sme sa nečudovali, keby práve v tejto situácii prišli aj s ďalšími požiadavkami. Napríklad lekári a sestričky zo Zimbabwe či smetiari z amerického Pittsburghu, o ktorých sme písali pred niekoľkými dňami, žiadajú aj rizikové príplatky či viac personálu. Spôsob, akým sa dajú v tejto situácii žiadať zlepšenia, môže byť rôznorodý. Nie vždy a všade sa dá štrajkovať, existujú však aj iné možnosti. Spomíname ich aj v našej publikácii „Priame akcie na pracoviskách. Základné druhy a konkrétne príklady“.

Pre zdravotnícky personál a ďalšie profesie v prvej línii bezpochyby nastáva situácia, kedy sa ocitnú v pozícii, v ktorej sa môžu pokúsiť vybojovať si zlepšenia rôzneho druhu.

Zdroje:
https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-kenya-frontline/some-kenyan-nurses-refuse-coronavirus-patients-in-protest-over-shortages-union-idUSKBN21E1FM
https://www.theguardian.com/world/2020/mar/30/papua-new-guinea-is-not-prepared-4000-nurses-to-strike-over-covid-19-readiness
https://zsp.net.pl/zsp-no-time-fear-its-time-action 


Poľsko: Aktivity zväzu ZSP – pomoc s ochrannými prostriedkami v zdravotníctve, organizovanie sa na pošte a boj proti neistým zmluvám
Publikované: 1.4.

COVID-19 ZSP_masky

Po správach od našich sesterských organizácií z Medzinárodnej asociácie pracujúcich vo Francúzsku, Bangladéši, Austrálii a Indii prinášame tentoraz informácie od Zväzu syndikalistov Poľska (ZSP).

V Poľsku dochádza k zastrašovaniu pracujúcich v prípade, že chcú zostať doma a neprísť do práce, hoci im to umožňuje Zákonník práce. Firmy sa vyhrážajú najmä tým, že inak prídu o biznis a budú musieť prepúšťať.

Zväz ZSP je aktívny hlavne na Poľskej pošte, ktorú vláda považuje za jednu z kľúčových služieb, takže musí fungovať aj počas pandémie. ZSP vystúpil proti krokom vedenia, ktoré ľudí zavádzalo tvrdeniami, že ak chce niekto zostať doma, tak to bude neplatené voľno, alebo si musí zobrať dovolenku. Je však ťažké určiť, koľko ľudí odmietlo nastúpiť do práce a určitú úlohu zohráva aj fakt, že časť personálu považuje prácu v tejto situácii za svoju spoločenskú povinnosť.

Ďalšou z aktivít zväzu je donáška jedla tým, ktorí sa ocitli v izolácii alebo šijú rúška pre iných.

Varšavská lokálna skupina zväzu pripravuje mobilizáciu pracujúcich s neistými zmluvami a dúfa v skorú verejnú akciu (ak to opatrenia dovolia). Jej cieľom bude konfrontovať vládu, ktorá podľa zväzu neurobila dosť v boji proti neistým zmluvám. V Poľsku totiž milióny ľudí nemajú klasické pracovné zmluvy, takže ich Zákonník práce vôbec nechráni.

ZSP vyzval varšavskú radnicu, aby prerušila povinnosť platiť nájomné obyvateľom, ktorí sú zasiahnutí súčasťou krízou. Radnica najskôr nahnevala ľudí tým, že sľúbila pomoc majiteľom nehnuteľností, no nijako nepomohla nájomníkom. Vláda síce nejakú pomoc sľúbila, no na veľa ľudí sa nevzťahuje. Ľudia, čo už prišli o prácu v dôsledku neistých pracovných zmlúv, môžu byť zasiahnutí ešte dlhé mesiace.

Najnovšou aktivitou ZSP bolo darovanie špeciálnych masiek kamarátom a kamarátkam v krakovskej nemocnici pracujúcim v COVID-19 tíme.

Zdroje:
https://zsp.net.pl/zsp-no-time-fear-its-time-action
https://www.facebook.com/iwa.ait/photos/a.10151409229631883/10156691918541883/


Štrajk v textilke v Phnom Pénhu kvôli meškajúcim mzdám
Publikované: 2.4.

COVID-19 Kambodza

Necelá tisícka pracovníčok textilky v hlavnom meste Kambodže vstúpila v stredu 25. marca do štrajku, aby dosiahla vyplatenie dlžných miezd za posledné dva týždne. Firma Canteran Apparel (Cambodia) Co. Ltd. tvrdí, že kvôli pandémii jej neplatia dodávatelia, a majiteľ odmietol podpísať písomný prísľub, že mzdy naozaj vyplatí. Podľa pracovníčok sa iba vyhovára a problémy s vyplácaním miezd trvajú už štyri mesiace.
Odbory poukazujú na fakt, že ide o porušenie zákona, a žiadajú ministerstvo práce o okamžité riešenie. Pracovníčky budú mať totiž problém s každodenným prežitím – ohrozené sú platby za nájom, základné verejné služby ako je voda či plyn, školské poplatky či úvery.

Ako uviedol prezident odborov: „Nemôžeme dovoliť zamestnávateľom vyhovárať sa, že mzdy zaplatia neskôr, pretože pracovníčky majú dlhy a nemôžu sa vyhovoriť, že svoje náklady zaplatia neskôr.“

V Kambodži bolo do minulého štvrtka 96 potvrdených prípadov COVID-19.

Zdroj:
https://vodenglish.news/garment-workers-strike-over-unpaid-wages-amid-virus-pandemic


Pracujúci v gastre v Británii neakceptujú 80% mzdy a spustili kampaň #100Percent
Publikované: 3.4.

COVID-19 100percent

Hoci podľa opatrení britskej vlády dostanú pracujúci 80% bežnej mzdy, odbory BFAWU pôsobiace vo firme Wetherspoons už minulý týždeň uspeli s požiadavkou o vyplatenie 100%. Pracujúci pritom dostanú peniaze už teraz od zamestnávateľa, takže nemusia čakať na koniec mesiaca, kedy bude vláda vyplácať podporu firmám. Tento úspech prispel k mobilizácii ďalších pracovníkov a pracovníčok, ktorí spustili kampaň #100Percent. V súčasnosti sa týka firiem Burger King, KFC, McDonald’s, Taco Bell a Wetherspoons.

Pracujúci natočili video o svojej situácii a o tom, ako pri 80% príjmu musia zvažovať či zaplatia nájom, účty alebo jedlo atď. Jedna z pracovníčok londýnskeho McDonald’s uviedla: „Náš zamestnávateľ má morálnu zodpovednosť zabezpečiť naše prežitie. Vďaka nám je tam, kde je, a je čas, aby začal platiť #100Percent.“ (Viac vyjadrení nájdeš v tomto videu)

Gastro je charakteristické nízkymi mzdami a je veľký problém našetriť si toľko, aby človek dokázal dlhšie prežiť a nezadlžil sa. Neplatí to len pre Britániu, ale aj pre Slovensko, o čom sme sa presvedčili aj počas našich sporov (tri z nich týkajúce sa gastra sme nedávno zhodnotili v texte „Poučenia zo sporov, ktoré sme viedli v reštauračných službách“).

Situácia v Británii je však možno ešte horšia, pretože väčšina pracujúcich v gastre má zmluvy typu zero-hours contract alebo minimum-hour contract. V prvom prípade neexistuje garancia počtu pracovných hodín (v podstate človek čaká, či a kedy ho zamestnávateľ zavolá). V druhom prípade je garantovaný len malý počet hodín. O to pôsobivejšia je mobilizácia v kampani #100Percent.

Zdroje:
https://www.union-news.co.uk/fast-food-and-hospitality-workers-launch-campaign-for-100percent-pay
https://www.union-news.co.uk/win-wetherspoons-performs-u-turn-and-agrees-to-pay-staff
https://t.co/YU9GQR4huW?amp=1


Ako sa organizovať aj bez odborov
Publikované: 4.4.

COVID-19 Bez odborov

Viaceré skupiny vrátane nášho zväzu začínajú vo zvýšenej miere používať online nástroje na diskusie o organizovaní sa počas koronakrízy. Koncom marca uskutočnil blog Labornotes.org v USA webinár za účasti takmer 200 ľudí.

Poučenia zhrnuli nasledovne: Pracujúci, ktoré nie sú v odboroch, majú obrovskú moc, keď konajú kolektívne. Je dobré porozprávať sa s kolegami a kolegyňami o problémoch na pracovisku, spojiť sa s ľuďmi online alebo telefonicky, dohodnúť sa na požiadavkách a zamerať sa na toho, kto ich vie splniť. A potom prichádza na rad stupňovanie nátlaku: online petícia, skupinové konfrontovanie šéfa a protestné opustenie pracoviska, ale aj zapojenie komunity. Takisto je dôležité zdieľať informácie o boji na sociálnych sieťach a v médiách.

Treba mať celý čas jasno v tom, o čo ide – zdravie a bezpečnosť všetkých. A kľúčom je spoločný postup.

Počas skupinového online telefonátu sa viacerí pracujúci podelili o svoje skúsenosti. Napríklad pracujúci baliarne na biofarme vo Western Massachusetts minulý týždeň protestne opustili pracovisko. Žiadali rukavice, masky a dodržiavanie spoločenského odstupu. Zaujímavé bolo, že o nebezpečenstve koronavírusu a právach, ktoré majú (aj v prípade, že sú v krajine bez dokumentov) ich oboznámil manažér baliarne, ktorý im zároveň poradil, ako na šéfa. Ľudia sa spojili, išli za šéfom a oznámili mu svoje požiadavky. Momentálne pracujú na petícii smerovanej do komunity.

Predavačka z potravín Publix rozprávala o tom, ako sa rozhodla požiadať o masky. Mala obavu z odplaty, no prekonala sa a o situácii porozprávala aj v celoštátnom rádiu. Momentálne sa organizuje s kolegami a kolegyňami a plánujú konfrontovať šéfa ohľadom rizikového príplatku a ochranných pomôcok.

Počas telefonátu zazneli aj skúsenosti odborovo organizovaných predavačov a predavačiek. Napríklad vo firme Kroger dosiahli zvýšenie hodinovej mzdy o dva doláre, mimoriadnu platenú dovolenku, vylepšenie pravidiel ohľadom čistenia a hygieny a skrátenie otváracích hodín.

O svoju skúsenosť sa podelili aj pracujúci v leteckej doprave, ktorí vďaka petícii dosiahli ochranné prostriedky, platené voľno a pravidlo, že ľudia na pracovisku musia byť od seba vo vzdialenosti najmenej dva metre.

Ak vieš o podobných prípadoch na Slovensku alebo o problémoch, s ktorými sa stretávaš v práci a ktoré by bolo treba riešiť, budeme radi, ak nám napíšeš.

Zdroj:
https://labornotes.org/blogs/2020/04/organizing-without-union-during-coronavirus


Štrajky predavačiek a predavačov
Publikované: 5.4.

COVID-19 Predavacky a predavaci

V stredu 1. apríla došlo v Belgicku k štrajku v niektorých supermarketoch Delhaize a v piatok 3. apríla zostalo zatvorených šesť prevádzok Carrefouru. Podľa odborov CSC si predavačky a predavači v Carrefoure zaslúžia väčší rešpekt, keďže sú počas pandémie v prvej línii. Mali by tiež dostať vyššie mzdy a väčšiu ochranu. „Supermarkety majú teraz obrovské zisky. Myslím, že nie je také ťažké dať časť týchto peňazí mužom a ženám v obchodoch, ktorí podstupujú veľké riziko,“ dodala predstaviteľka odborov. Nevylúčila možnosť, že dôjde k ďalším štrajkom.

K štrajkom v maloobchode za lepšiu ochranu pracujúcich vyzývajú aj odbory v susednom Francúzsku.

Na Slovensku sú tržby takisto rekordné. Niektoré reťazce oznámili vyplácanie mimoriadnych odmien a hovoria o sumách vo výške zhruba milión eur. Tieto mediálne výstupy však pôsobia dosť tragikomicky. Pozrime sa na stanovisko Lidla na jeho FB: „Naši kolegovia v predajniach a logistických centrách robia v týchto dňoch všetko, čo je v ich silách, aby vám umožnili nakúpiť všetko, čo je v dnešnej tažkej situácii potrebné. Iba vďaka nim stále dokážeme zásobovať Slovensko potravinami. Sú to naši HRDINOVIA! Rozhodli sme sa ich preto mimoriadne odmeniť v celkovej výške takmer 1 000 000 €. Odmenu dostanú spolu s marcovou mzdou. ĎAKUJEME im za ich každodenné nasadenie v týchto náročných chvíľach!“

Podľa e-mailu vedenia publikovaného jedným prispievateľom v diskusii na FB Lidla má ísť o odmenu vo výške neuveriteľných 150 eur za odpracovanie aspoň 170,5 hodín v marci. Nepredpokladáme, že v iných reťazcoch bude situácia zásadné iná. Pritom o hrdinstve a nasadení hovorí vo svojich vyhláseniach aj Tesco a Kaufland. Až má človek pocit, že do pozície odmeňujúcich hrdinov sa stavia samotné vedenie...

Takto ďakuje Kaufland pracujúcim na svojom FB: „ĎAKUJEME im, že sú tu pre nás.“ Iste, bez ich práce by nemali zisky.

Pri takýchto oslavných rečiach by sme čakali, že firmy budú zvyšovať nie variabilné položky, ale základné mzdy, ktoré by mali pre pracujúcich oveľa väčší zmysel. Ale ktovie, možno presne to majú reťazce teraz v pláne. A ak nie, bolo by namieste viesť diskusie o tejto téme práve týmto smerom.

Zdroje:
https://www.politico.eu/article/workers-strike-at-belgian-supermarkets-amid-coronavirus-crisis
fb.com/photo.php?fbid=2722745931184840&set=p.2722745931184840&type=3
fb.com/KauflandSlovenskaRepublika/photos/a.542362969131493/3189414984426265/?type=1&theater

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Žilina - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (štvrtok 13.6.)
20.05.2024 Po úspešnej akcii „Večer so zväzom Priama akcia“ na žilinskej Hájovni, sme sa rozhodli, že skúsime otvorené stretnutie aj v Žiline. Stretneme sa opäť na Hájovni (Cesta k Paľovej búde 27) vo štvrtok 13. júna o 19.00. Cieľ je rovnaký ako v prípade ostatných otvorených stretnutí – spájať sa s ľuďmi, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z okolia. Ak máš záujem o kontakt, ale na stretnutie nemôžeš prísť, ozvi sa nám cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň online dotazník. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Trnava - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (29.5.)
17.05.2024 V priestoroch vynoveného Kubika na Pekárskej 40 sa stretneme opäť v stredu 29. mája o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie vrátane nových plagátov, nálepiek a letákov propagujúcich brožúru „Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať“.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia
06.05.2024 Na Základně Tři ocásci se setkáme opět už budoucí středu 15. 5. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Diskusia na UCOFe - Ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa? (4.5., Bratislava)
29.04.2024 V rámci United Colours Of Football (FB) v sobotu 4. mája o 13:00 predstavíme formou diskusie, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou aj ako subjektívne vnímame fungovanie v organizácii v súvislosti s osobným a rodinným životom. Porozprávame, ako sme sa vlastne dostali k anarchistickým myšlienkam a nevynecháme ani konkrétne aktivity či zážitky zo sporov o vyplatenie dlžných miezd. Priestor bude samozrejme aj na otázky, ktoré zaujímajú teba. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (24.4.)
19.04.2024 V stredu 24. apríla o 18:00 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Večer so zväzom Priama akcia v Hájovni – ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa?
13.02.2024 V sobotu 16.3. sa uskutoční akcia, kde budeme rozprávať o úspešnom organizovaní sa, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou, ale aj o veciach, ktoré zaujímajú teba.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (21.2., Kubik)
05.02.2024 Po krátkej pauze pokračujeme ďalším stretnutím aj v trnavskom Kubiku na Štefánikovej 4 o 19:00! Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Tentokrát budeme okrem iného pokračovať v prípravách kampane „Ideš na brigádu?“. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (18.1.)
08.01.2024 Vo štvrtok 18. januára o 18:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník - https://www.priamaakcia.sk/zapoj-sa. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (12.7., Foajé)
02.07.2023 Aj v júli otvoríme od 19:00 priestory Foajé na Štefánikovej 16 pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (28.6., Kubik)
24.06.2023 V stredu 28. júna budeme o 19:00 opäť v Kubiku na Štefánikovej 4 (FB podujatie). Príď aj ty, ak chceš aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in