Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Správa o činnosti zväzu Priama akcia za rok 2021

7. február 2022

Rok 2021 bol hlavne o rozvíjaní kontaktov v regiónoch, solidárnych aktivitách a účasti na verejných akciách. Uspeli sme tiež v ďalšom spore a podporili niekoľko pracujúcich s ich problémami na pracovisku. Zúčastnili sme sa akcií proti klimatickej kríze, koordinovali sme Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd a hosťovali plenárnej stretnutie a mimoriadny kongres Medzinárodnej asociácie pracujúcich.


KAMPANE

Zapoj sa vo svojom regióne

V máji sme spustili výzvu do regiónov s názvom „Zapoj sa“, ktorej cieľom je rozbehnúť aktivity v regiónoch Slovenska. Jej súčasťou sú aj nálepky (FB odkaz) a krátky dotazník, ktorý opisuje možnosti ako sa môžeš zapojiť do našich aktivít alebo začať s vlastnými aktivitami. Odozva na dotazník nás potešila a aj vďaka nemu sme sa dostali do kontaktu s novými ľuďmi. Dotazník nájdeš na tomto odkaze: www.priamaakcia.sk/zapoj-sa.

zapoj-sa

Riešenie problémov v práci

Vďaka kampani „Problémy v práci?“ aj nezávisle na nej sme v priebehu roka dostali viacero otázok a žiadostí o pomoc či radu ohľadom problémov na pracoviskách. Nižšie spomenieme prípady, ktoré sme riešili dlhšie a dospelo sa aj k nejakým výsledkom, no okrem nich sme komunikovali o problémoch na pracoviskách aj s niekoľkými ďalšími ľuďmi v rozličných odvetviach.

Do sporu prerástol prípad bývalej pracovníčky veterinárnej nemocnice. Stačilo osem dní od skupinového odovzdania listu s požiadavkami a dostala peniaze na účet, takže víťazstvo sme dosiahli ešte skôr, ako spor stihol prejsť do verejnej fázy.

Ďalšie prípady sa podarilo vyriešiť bez toho, aby sme vyšli do sporu ako zväz a vzniklo z toho aj zopár článkov (o dlžnej mzde a o zadržiavaní tringeltov).

Venovali sme sa aj sexistickým praktikám vegánskej prevádzky VEGAN KIOSK, ktoré sme nakoniec zhrnuli formou článku.


Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd

Tohtoročný „Týždeň“ pripadol na 11.-17. októbra a sprevádzali ho aktivity v najmenej 17 krajinách sveta. Organizácie združené v Medzinárodnej asociácii pracujúcich (MAP) informovali o Týždni rôznymi spôsobmi - niektoré uskutočnili akcie v uliciach, iné mobilizovali a pripravovali sa na spory, ďalšie sa delili o skúsenosti zo svojich sporov a niektoré zverejnili vyhlásenie a šírili informácie.
SOLIDÁRNE AKTIVITY

Finančná zbierka na podporu anarchistiek a anarchistov v Afganistane

Na žiadosť pakistanského zväzu Workers Solidarity Federation (WSF), ktorý je súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) sme sa v lete zapojili do finančnej pomoci afganským anarchistkám a anarchistom, ktorí uviazli v krajine ovládanej Talibanom a snažili sa dostať do Pakistanu. Všetkým sa to napokon podarilo. Zbierka sa dala podporiť cez paypal účet alebo príspevkom na akciách ako Povstanie pokračuje, Mestský akčný kemp a United Colours of Football v Bratislave, počas otvorenia infoshopu Malatesta v Šuranoch alebo Riot over River v Prahe.
Solidarita s protestmi v Kolumbii

Na podnet našej sesterskej organizácie ULET (Libertínsky zväz študentov a pracujúcich) v Kolumbii sme v máji vyjadrili protest proti štátnemu násiliu počas demonštrácií a zverejnili vzor protestného e-mailu pre zástupcu Kolumbie na Slovensku.
 
Solidarita so sporom v múzeu Wiener Secession vo Viedni

V novembri sme vyzvali k účasti na proteste organizovanom Viedenským zväzom pracujúcich (WAS, MAP Rakúsko) pred múzeom Wiener Secession, ako aj k telefonickej a e-mailovej forme protestu (info na FB), do ktorej sme sa zapojili aj my.


AKTIVITY SÚVISIACE S KLIMATICKOU KRÍZOU

Zúčastnili sme sa na niekoľkých podujatiach venovaných klimatickej kríze. V septembri sme podporili protest proti výstavbe LNG terminálu na nábreží Dunaja, ktorý organizovali kolektívy Bod obratu, Z lavíc do ulíc a Znepokojené matky. V októbri sme zverejnili naše stanovisko ku klimatickému štrajku a podporili protestnú akciu v Bratislave.S ďalšími zväzmi v Medzinárodnej asociácii pracujúcich sme v lete začali koordinovať činnosť klimatickej skupiny pri MAP, ktorá vznikla na kongrese MAP v júni 2021. Podieľame sa aj na kolektívnom čítaní knihy Hope Against Hope od kolektívu Out of the Woods.ĎALŠIE AKTIVITY

V apríli sme darovali novovzniknutému komunitnému priestoru Apart v Bratislave publikáciu Bojujeme za seba a knižnicu máme v pláne podporiť aj v budúcnosti.

Podieľali sme sa na príprave špeciálneho vydania časopisu Burič na tému anarchosyndikalizmus, ktoré vyšlo v máji.

V auguste sme prezentovali našu činnosť na Bystro feste OAZ(A) na litavských lazoch a v Bratislave sme mali infostánok na festivale Povstanie pokračuje.V septembri sme o našej činnosti hovorili v rámci online podujatia kanadského anarchosyndikalistického časopisu Liberté Ouvriére.

V septembri sme navštívili aj Mestský akčný kemp v Bratislave zameraný na klimatickú krízu a stretnúť nás mohli ľudia aj na akcii spojenej s otvorením Infoshopu Malatesta v Šuranoch.

V novembri sme sa vyjadrili aj k antivaxerským príspevkom, ktoré sa objavila na našej FB stránke (FB odkaz). 


DOMÁCE A MEDZINÁRODNÉ (ONLINE) STRETNUTIA

Plenárne zasadnutie a mimoriadny kongres MAP

V dňoch 25.-27. júna 2021 sa konala plenárka a mimoriadny kongres MAP. Kvôli pandémii sa obe stretnutia museli konať online a nie v Bratislave, ako bolo pôvodne v pláne. Pozitívom však bolo, že sa ich vďaka tomu zúčastnila väčšina zväzov MAP, keďže nás neobmedzovali vízová povinnosť ani problémy s represívnymi režimami.

map_po_kongrese

Online stretnutia

Okrem už spomenutých akcií, na ktorých sme sa zúčastnili, sme organizovali aj online stretnutia. Riešenie problémov na pracoviskách, delenie sa o skúsenosti a ďalšie témy boli súčasťou stretnutí s ľuďmi, ktorí chodili na naše otvorené stretnutia pred pandémiou alebo aj s novými ľuďmi.


PUBLIKAČNÁ ČINNOSŤ – NAKLADATEĽSTVO BOD ZLOMU (NBZ)

Pri príležitosti Medzinárodného týždňa proti nevyplácaniu miezd sme spravili viaceré vylepšenia brožúry „Ideš na brigádu?“ a tiež anglické vydanie brožúry „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory zväzu Priama akcia v rokoch 2015-2019“.
PLÁNY NA ROK 2022

Radi by sme obnovili osobné stretnutia s PA nielen v Bratislave, ale aj v Košiciach. Vďaka kampaní Zapoj sa by sme chceli pokračovať v posilňovaní propagácie a nadväzovaní kontaktov tam, kde doteraz chýbajú. Chceli by sme zorganizovať aj odložené akcie z predošlého roka či rôzne aktivity pri príležitosti Storočnice MAP.

Zväz Priama akcia

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v komunitnom centre Kalab (28.9., BA)
22.08.2022 Na júlovom stretnutí v Kalabe sme spoznali nových ľudí a vznikol na ňom nápad organizovať piknik, kde vznikol priestor na diskusie a spoznávanie sa s ďalšími ľuďmi. To nás povzbudilo k zorganizovaniu ďalšieho stretnutia už v septembri, konkrétne v stredu 28.9. o 18:30 opäť v Kalabe na Zámockej 5. S vlastným bodom na stretnutie môžeš prísť aj ty. Zámerom je diskutovať o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov, s ktorými sa stretávame, a ako podporiť existujúce aktivity. Okrem tém, s ktorými prídu samotní ľudia, budeme určite hovoriť aj o aktivitách k októbrovému Medzinárodnému týždňu proti nevyplácaniu miezd. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a .

Grilovačka vo Viedni
14.08.2022 Nedeľa 7. augusta, Viedeň, slnečné popoludnie, záhrada rodinného domu a v tieni stromov zhruba 15 kamarátov a kamarátok zo zväzu WAS (Viedenský zväz pracujúcich) pri griloch a ohnisku.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v Košiciach (11.8.)
01.08.2022 Ak  máš záujem nadviazať kontakt či riešiť konkrétny problém na pracovisku, resp. v regióne spoločne s naším zväzom, pozývame ťa na stretnutie vo štvrtok 11. augusta.

Zahraniční pracovníci v hotelierstve dosiahli vyplatenie dlžnej mzdy v Rakúsku
17.06.2022 Jazyková bariéra, neznalosť pracovného práva a osamotenosť sú jedny z hlavných dôvodov zraniteľnosti pracujúcich v zahraničí. Ich neistú pozíciu pravidelne zneužívajú rôzne firmy, ktoré počítajú s tým, že ak im napríklad nevyplatia mzdy, prejde im to. Dvaja Gréci pracujúci v hoteli neďaleko rakúskeho Zwettlu pre upratovaciu firmu sa v roku 2021 dostali do podobnej situácie. Spojili sa však s WAS (Viedenský zväz pracujúcich) a spoločne vybojovali dlžné mzdy.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 14.4.)
04.04.2022 Vo štvrtok 14. apríla o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách. Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

Stanovisko zväzu Priama akcia ku klimatickému štrajku 22. októbra 2021
22.10.2021 Keď sme sa zúčastňovali klimatických štrajkov v roku 2019, netušili sme, že ďalšie protesty ochromí pandémia. A keď prišla pandémia, vyzeralo to, že so zdanlivým útlmom niektorých odvetví príde aj isté, aspoň minimálne zlepšenie stavu planéty. Ukázalo sa však, že v skutočnosti sme na tom ešte horšie, ako sme sa domnievali. Posledné dva roky potvrdili, že ak existuje nádej, nevyhnutné zmeny sa budú musieť dotknúť skutočných príčin problémov. A oveľa viac ako iba dotknúť. Kapitalizmus a systém rozhodovania prostredníctvom štátu musí skončiť na smetisku dejín a my musíme vybudovať niečo lepšie.

3x VÝZVA zväzu Priama akcia ohľadom nevyplácania miezd
05.10.2021 1. Dlhuje ti zamestnávateľ mzdu? OZVI SA NÁM!
2. Pozitívne skúsenosti? PODEĽ SA O NE!
3. Informovanie o probléme a možnostiach, ako sa brániť. ZAPOJ SA!


Začína fungovať „Infoshop a archív radikálnej literatúry Malatesta” v Šuranoch
22.09.2021 Projekty takéhoto typu sú na Slovensku zriedkavé a zvyčajne sú doménou hlavného mesta, takže pozvanie zúčastniť sa na otvorení Infoshopu Malatesta v Šuranoch sme prijali s potešením. Oficiálne otvorenie sprevádzala dvojdňová akcia s názvom „Iný víkend!“. V piatok (17.9.) sa skôr diskutovalo, sobota bola venovaná hudobnej produkcii.

Aktuálna situácia ohľadom zbierky pre afganských anarchistov a anarchistky
14.09.2021 Od začiatku zbierky prešli tri týždne a udialo sa toho veľa, takže by sme sa chceli podeliť o najaktuálnejšie informácie.

Prezentácia a infostánky – Bystro fest, festival Povstanie Pokračuje, Mestský akčný kemp
03.09.2021 Prinášame krátke info o troch akciách, na ktorých sme sa zúčastnili za posledný týždeň.

V solidarite s protestujúcimi v Kolumbii - kontaktuj konzula v Bratislave (+vzor e-mailu)
18.05.2021 O situácii v Kolumbii nedávno informovala naša sesterská organizácia ULET (Priatelia MAP) a ďalšie kolektívy. Skrátenú verziu ich prehlásenia dnes publikoval kolektív Zdola. Okrem informovanosti však môžeme urobiť aj viac - vyjadriť svoj protest zástupcovi Kolumbie na Slovensku.

Ani Izrael, ani Palestína
18.05.2021 Zverejňujeme preklad prehlásenia WSA, našej sesterskej organizácie z USA (Priatelia MAP), s názvom „Za ukončenie izraelských útokov na Gazu! Za spoločný boj proti rasizmu a militarizmu!“

Vyšiel prvomájový špeciál časopisu Burič venovaný anarchosyndikalizmu
02.05.2021 Anarchistická informačná skupina AlterNativE zo Šurian začala začiatkom roka vydávať časopis Burič. V poradí už tretie číslo je venované Prvému máju a anarchosyndikalizmu. Publikácia je výsledkom spolupráce rôznych jednotlivcov, AlterNativE a nášho zväzu. Dá sa stiahnuť z uloz.to v PDF v dvoch verziách (na tlač a na čítanie).

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in