Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.V solidarite so zamestnancami ZVL Prešov protestujúcimi proti nevyplácaniu miezd a zlým pracovným podmienkam


24. máj 2009

V utorok 19. mája zvolali odbory OZ KOVO protestné zhromaždenie zamestnancov firmy ZVL Prešov, ktorá vyrába ložiská do automobilov. Dôvodom akcie bolo nevyplatenie miezd za marec a apríl a zlé pracovné a hygienické podmienky, čo už 13. mája viedlo k vyhláseniu štrajkovej pohotovosti. Vo firme je tiež nahlásené ďalšie prepúšťanie, 80 zamestnancov pracuje na 60% úväzku, niektorí sa boja presunu výroby do Číny. Protestujúcim zamestnancom symbolicky vyjadrila podporu aj Priama akcia. 

Dojmy zo zhromaždenia

Po tom, čo odborový zväz KOVO vyhlásil štrajkovú pohotovosť a zvolal protestné zhromaždenie v areáli ZVL, vyplatilo vedenie firmy nedoplatené marcové mzdy. Ktovie, ako však zneli slová Emila Machynu „Uvidíme, aké budú možnosti“ ľuďom väčšinou po štyridsiatke, ktorým hrozí strata zamestnania. A to v Prešove, kde firmy v poslednej dobe končia takmer každý týždeň. Machyna skonštatoval, že sa pokúsia vybojovať aprílové výplaty v plnej výške, zároveň však dodal, že ak sa zamestnávateľ rozhodne firmu zatvoriť, odbory nebudú schopné urobiť nič. Prítomným sľúbil, že využijú všetky zákonné možnosti a že toto je jediná sila, ktorú majú. Ľudia sa po prejavoch odborových funkcionárov rozišli domov. Riešenie problému sa akoby uzavrelo a presunulo do rúk odborov.

Ako som sa vlastne ocitol na tejto akcii? O konaní zhromaždenia mi dal vedieť kamoš, ktorý nie je členom Priamej akcie, ale vie, že sa takýmto problémom venujeme, a na akcii sa zúčastnil tiež. Na zhromaždení som si uvedomil dva zaujímavé momenty. V jednej chvíli cez megafón odznela otázka: „Chceme vyplatenie aprílových miezd? Pôjdeme aj do radikálnejších akcií, ak to bude potrebné?“, na čo samozrejme zaznel potlesk prítomných. Rečník na to odpovedal: „Dobre, počuli sme všetci. Vy ste nám dali mandát, aby sme išli ďalej.“ VY ste NÁM dali mandát? Tomu nerozumiem. Zamestnanci dali odborom mandát, aby ich problém vyriešili za nich bez nich? Takéto odlíšenie jednej skupiny od druhej pôsobilo veľmi zvláštne. Celkom oprávnene sa potom môžeme spýtať, ako budú znieť konkrétne požiadavky, o ktorých sa má vyjednávať. A kto bude rozhodovať o ďalších akciách, aby zamestnanci neskončili ako štatisti vo vlastnom spore?

Druhým zaujímavým momentom bolo vystúpenie zamestnanca ZVL Jara Tobiáša, ktorý je podpredsedom ZO OZ KOVO v ZVL. Nebol síce takým zdatným rečníkom ako Machyna, no o to väčší aplauz zožal. Priznal, ako sa bál, že na zhromaždenie nikto nepríde, no prišlo mnoho ľudí, za čo je vďačný. Zaujala ma však otázka novinára, ktorý stál naľavo odo mňa a nepostrehol meno rečníka. Svojho kolegu sa spýtal: „Ako sa volá?“ a pani stojaca po mojej pravej ruke, ktorá ho začula, hneď s patričnou hrdosťou odpovedala: „Tobiáš! Jaro Tobiáš“. Zdanlivá maličkosť však ponúka obraz o kladnom vzťahu ľudí k človeku z vlastných radov. 

Na záver sa odboroví predáci poďakovali za hojnú účasť, prisľúbili, že budúci týždeň, a možno ešte v ten deň, začnú vyjednávať s vedením, a o všetkom budú včas informovať. Ľudia sa rýchlo pobrali smerom k bráne, kde som im ešte rozdal solidárny leták Priamej akcie, ktorý si behom momentu desiatky z nich zobrali. Chceli sme ním aspoň symbolicky vyjadriť, že podporujeme spory, ktoré sú v rukách zamestnancov. Vzhľadom na to, že sme sa o celej veci dozvedeli neskoro a text bol spísaný za necelú hodinu, vyznel leták možno trošku nejasne. Nakoniec vyzeral takto (PDF).
 
Požiadavky zamestnancov verzus kríza – ako pohnúť s touto dilemou

ZVL ešte minulý rok zamestnávala okolo 400 zamestnancov, dnes ich je len 310, a na Úrade práce je už evidované plánované hromadné prepúšťanie, ktoré sa dotkne spolu až 130 zamestnancov. Pritom v Prešove v minulých mesiacoch prepúšťalo viacero podnikov (Kronospan, VAP, Tomark, FCT Electronic ...) a vedenie firmy Solivar (výrobca soli s vyše storočnou tradíciou) podalo minulý týždeň návrh na konkurz. Miera nezamestnanosti v Prešovskom okrese bola v apríli 13,5 percenta. Nič nenasvedčuje tomu, že by sa situácia mala zlepšiť.

Vývoj v podniku z hľadiska zamestnancov teraz závisí od toho, kto prevezme iniciatívu v spore. Organizácia aktivít je v súčasnosti v rukách odborov, ktoré sami veľmi nevedia, kam sa účinne pohnúť po vyhlásení štrajkovej pohotovosti. S vládou majú podpísané memorandum o sociálnom zmieri a vedia, že podnik má problémy, ktoré len ťažko dokáže vyriešiť. Ako v takom prípade dosiahnuť svoje? Problém v ZVL odhaľuje základnú dilemu - sú dôležitejšie potreby ľudí alebo potreby šéfov podniku? Jej vyriešenie určite vyšle signál šéfom aj pracujúcim na celom Slovensku, keďže v podobnej situácii je množstvo ďalších podnikov.

OZ KOVO sa v posledných rokov medializoval najmä dvomi štrajkami, ktoré niečo dokázali (v Myjave a Kolárove). Oba sa odohrali v podnikoch s veľmi zlými podmienkami, kde sa buď nedarilo podpísať kolektívnu zmluvu, alebo ju firma porušovala. Rozhodnutie ísť do otvoreného konfliktu nebolo až také ťažké. K akej účinnej ostrejšej akcii sa odhodlajú odbory v ZVL teraz, keď podľa všetkého dostali mandát pripravovať ďalší postup na úrovni predákov a vedenia odborov, čiže bez priamej účasti zamestnancov? Navyše v čase krízy a keď firma údajne dokonca uvažuje o presune časti výroby? 

V zahraničí v poslednej dobe došlo k viacerým akciám, počas ktorých si zamestnanci vybojovali v krízovej situácii aké-také zlepšenie jedine priamou akciou: štrajkom, okupáciou či dokonca zadržiavaním šéfa. Nie všade trvali na tom, že výroba musí byť za každú cenu zachovaná. Skôr sa priklonili k tomu, aby si vydobyli čo najvyššie odstupné a ďalšie výhody. Boli to boje za maximalizáciu finančných a sociálnych kompenzácií, ktoré odmietli myšlienku, že je možné zladiť nezladiteľné – záujmy podnikateľa a záujmy zamestnancov. Ľudí, ktorí pracovali v ohrozenej firme, nezaujímalo, čo bude s firmou, keď oni budú na úrade práce a budú mať veľké problémy nájsť si nové zamestnanie a vyžiť z toho, čo dostali ako bežné odstupné. V ZVL bolo pred rokom 400 ľudí, v auguste ich má ostať 200 a je otázne, či vôbec firma prežije. Vysokých výplat šéfov firmy sa vývoj pritom pravdepodobne zásadne nedotkol. Ak by aj firma prežila, 200 ľudí bude bez práce, no vedenie bude ďalej generovať zisky pre seba. Toľko k záujmom.

Skúsenosti

Pri každom konflikte je potrebná nielen solidarita a jednotnosť, ale aj obozretnosť. Skúsenosti zo štrajkov a iných konfliktov prinášajú ponaučenie pre všetkých, nielen pre zamestnancov v danom spore. Preto je dôležitá výmena skúseností, k čomu však u nás dochádza len zriedka. Buď sa ľudia učia na vlastných chybách (o ktorých ale ďalej nehovoria), alebo vkladajú dôveru do rúk odborom a v podstate len dúfajú. Dôvera v predákov v akomkoľvek spore by však mala ísť ruka v ruke s kontrolou a spoločným rozhodovaním o vývoji sporu. A rozhodovať by podľa nás mali všetci zamestnanci, ktorí sú v ňom zapojení.

Pozrime sa napríklad na Britániu a skúsenosti z chýb, ktoré si uvedomili niektorí britskí pracujúci a z ktorých si môžeme niečo vziať. Keby sa u nás robili podobné ohliadnutia za akciami (jeden takýto pokus približuje článok Veľká Británia v štrajkoch: chyby roku 2007), mohlo by to byť veľkým prínosom aj pre ďalšie aktivity v ZVL. A aj kdekoľvek inde. Z udalostí z roku 2007 spísali niektorí účastníci sporov tieto úvahy:

• Hlasuj za štrajk, kde sa len dá, a povzbuď ostatných, aby urobili to isté. 
• Navštív pikety zamestnancov a skús sa s nimi porozprávať o tom, ako by ste si navzájom mohli pomôcť.
• Spájaj pracujúcich. Pozvi celý personál na vaše pracovisko na vaše stretnutie, kde sa prejednáva celý spor okolo miezd. Je jedno, či sú dočasne zamestnaní, ľudia s trvalým pracovným pomerom, členovia odborov alebo nie.
• Neprekroč líniu piketu žiadnej skupiny pracujúcich.
• Ak je nevyhnutné, že musíš pracovať, nerob prácu nikoho, kto práve štrajkuje, a začni s akciou na pracovisku vo forme spomalení a práce podľa pravidiel. Nezabúdaj na pravidelné prestávky!
• Chyť sa správy štrajku. Rozhodnutia rob s kolegami na otvorených stretnutiach na pracoviskách s čo najväčším počtom ľudí – nenechajte ich na platených funkcionárov.

Alebo sa môžeme pozrieť na predbežné závery ľudí, ktorí len pred niekoľkými týždňami prejavovali solidaritu a poskytovali pomoc počas okupačných štrajkov v troch britských závodoch firmy Visteon (kompletný článok o konflikte pripravujeme):

* Nespoliehať sa činnosť odborov – či už v oblasti organizovania akcií alebo šírenia informácií.
* Robiť pravidelné všeobecné zhromaždenia, na ktorých sa bude kontrolovať činnosť odborových zástupcov. Treba rozhodovať spoločne a uistiť sa, aby mal každý potrebné informácie. 
* Nehlasovať o možnej dohode, kým nie je na papieri čierna na bielom a kým ju nevidel každý pracovník.
* Nehlasovať o dohode vo chvíľkovom zápale: dopriať si čas a posúdiť rozloženie síl.
* Z politického hľadiska – štát býva veľmi opatrný pri násilnom vysťahovaní okupujúcich robotníkov, ktorí majú širokú podporu (čo potvrdzuje okupácia v Belfaste).
* Je nutné rozširovať solidaritu, aby si pracujúci udržiavali sebaistotu a mohli si šetriť materiálne aj ľudské zdroje na kampaň.
* Za žiadnych okolností neakceptovať, aby priamo zvolených zástupcov pracujúcich vylúčili z vyjednávania alebo ich zaviazali držať akékoľvek informácie v tajnosti.
* Rozšírenie boja je kľúčom k víťazstvu.

Nemyslíme si, že nejaká šablóna zo zahraničia sa dá použiť na naše pomery. Sú to však podnety, na ktorých je najcennejšie to, že prichádzajú od ľudí, ktorí boli svedkami daného sporu. Aj preto sa na webe snažíme informovať o podobných skúsenostiach. Najdôležitejšie je však pre nás aj tak nasledovné - vyvíjať spoločne s ľuďmi, ktorí sú v konflikte konkrétne podporné/solidárne aktivity.

Ak náhodou pracuješ v ZVL alebo na tvojom pracovisku prebieha podobný spor, budeme radi, keď sa nám ozveš. Ozvi sa nám aj v prípade, že bývaš v Prešovskom alebo Košickom kraji a v prípade potreby by si sa chcel/a zapojiť do solidárnych aktivít na podporu ľudí zo ZVL alebo iných podnikov.

Priama akcia
web: www.priamaakcia.sk
e-mail: priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk


Zaujímavé zdroje: 
Priame akcie na pracoviskách. Základné druhy a konkrétne príklady
Hromadná výpoveď ako taktika v boji za zvýšenie miezd – príklad zdravotných sestier v Humennom
Výsledok okupačného štrajku vo Francúzsku - oddialenie prepúšťania a preplatenie preštrajkovaných hodín
http://korzar.sme.sk/c/4850384/ziadali-nevyplatenu-mzdu-za-april.html
http://korzar.sme.sk/c/4852203/generalny-riaditel-garantuje-vyplatu-miezd.html
http://spravy.pravda.sk/vyrobu-v-zvl-presov-mozno-zastavi-strajk-fgn-/sk_regiony.asp?c=A090515_091948_sk_regiony_p09
http://openiazoch.zoznam.sk/info/zpravy/zprava.asp?NewsID=76974
http://www.pis.sk/portal/?c=12&id=5041
http://www.pis.sk/portal/?c=12&id=5035
http://korzar.sme.sk/c/4852202/nezamestnanost-v-regione-vzrastla.html
http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/slovensko-a-ekonomika/clanek.phtml?id=1182047
Foto prevzaté z článku Anny Košuthovej na http://korzar.sme.sk/c/4850384/ziadali-nevyplatenu-mzdu-za-april.html

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in