Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2017 vo svete
15.05.2017

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2017 vo svete

Počas tohtoročného Prvého mája vyšli do ulíc v mnohých krajinách a mestách sveta sekcie Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) a ďalšie spriatelené organizácie. Prinášame reportáže z Austrálie, Brazílie, Británie, Bulharska, Francúzska, Indonézie, Kolumbie, Nemecka, Poľska, Portugalska, Ruska, Španielska, a Švédska.

AUSTRÁLIA
Melbourne

Aktivisti Anarchosyndikalistickej federácie (ASF-MAP) a Anarchistického klubu Melbourne usporiadali tradičný prvomájový míting pri pamätníku venovanému boju za osemhodinový pracovný deň. Pripomenuli si minulé víťazstvá a vyzvali k pokračovaniu bojov. Anarchosyndikalisti sa pridali aj k prvomájovej demonštrácii organizovanej Hnutím solidarity pracujúcich v Austrálii a Ázii.

BRAZÍLIA
Porto Alegre

Brazílska konfederácia pracujúcich (COB-MAP) zorganizovala demonštráciu a tradičný prvomájový festival v skateparku IAPI. Program bol bohatý: spoločný obed, open-majk na prezentáciu skupín, čítanie poézie, divadelné predstavenia a improvizácie, ako aj prvomájové stretnutie, kde rečníci hovorili o význame tohto dňa v dejinách hnutia pracujúcich, o právach pracujúcich a o boji proti neoliberálnej reforme sociálneho zabezpečenia, ktorú pretláča súčasná vláda krajiny. Do večera sa konali vystúpenia hudobných skupín THC, Kombativos Subversivos, Rejeitados Pelo Ódio, Decastadoras, KDP a iných. Rozdávali sa nezávislé publikácie a propagačné materiály. „Prvý máj nie je sviatok. Je to deň boja, deň smútku za sociálnymi právami pracujúcich ukradnutými štátnou elitou, uzurpovanými a predanými bandou politických špekulantov,“ vyjadril sa člen COB a pripomenul aj sté výročie najväčšieho generálneho štrajku v histórii krajiny, ktorý spoluorganizovali aj anarchosyndikalistické zväzy.

São Paulo

COB tu usporiadalo stretnutie na doskách Mestského divadla. Zazneli výzvy na generálny štrajk, proti outsourcingu, nezamestnanosti a okliešťovaniu práv pracujúcich, za skrátenie pracovného času na šesť hodín denne pri 30-hodinovom pracovnom týždni, zvýšenie minimálnej mzdy a za riešenie poľnohospodárskej otázky.

BRITÁNIA
Brighton

Anarchosyndikalisti z Federácie solidarity (SF-MAP) zorganizovali „Prekarizovaný Prvý máj“ spoločne s ďalšími lokálnymi organizáciami – Nezávislými odbormi pracujúcich Veľkej Británie, Alternatívnym zväzom študentov Brightonskej univerzity, Prekarizovanými pracujúcimi, Plánom C, skupinou Nižšie nájomné z univerzity v Sussexe a Brigádou zamestnancov supermarketov proti práci. Ústrednou témou akcie bola problematika neistej práce a kríza bývania. Účastníci zvolali protestné zhromaždenie na Jubilee Square. Pochod viedol blok cyklo-kuriérov. „Sme kuriéri, pracujúci v školstve, dláždiči, študenti – a máme toho dosť!“, píše sa vo vyjadrení protestujúcich. „Počas Prvého mája ako prekarizovaní zamestnanci v Brightone spájame svoje požiadavky a kampane. Za zárobok postačujúci na život a odborové organizovanie, proti mzdovým škrtom, vysokému nájomnému a nedôstojnému životu. Jediná cesta k zlepšeniu našich životov je spoločný boj!“

BULHARSKO
Sofia

Autonómny zväz pracujúcich (ARS), ktorý má štatút Priateľov MAP, si Prvý máj pripomenul v Južnom parku trojhodinovým stretnutím a koncertom pod heslom „Vezmime si späť našu dôstojnosť“. Akcie sa zúčastnili aj zakladatelia tohto parku. Vystúpili hudobníci z hardcore/rap skupín Nokaut a El Frigano. Počas zhromaždenia anarchosyndikalisti nahlas zdôraznili, že Prvý máj nie je sviatok, ale symbolický deň, kedy si pracujúci pripomínajú minulosť, posilňujú svoje aktivity v súčasnosti a demonštrujú svoje odhodlanie bojovať aj v budúcnosti. „My, pracujúci, sa musíme zjednotiť v obrane našich práv,“ vyjadril sa člen ARS. „Musíme si byť istí našimi triednymi záujmami a spoločne sa za ne stavať. Preto vyzývame všetkých zamestnancov, všetkých robotníkov v rozličných priemyselných odvetviach a takisto námezdných pracujúcich vo sfére služieb, aby sa organizovali v odboroch. Vstúpte do Autonómneho zväzu pracujúcich alebo založte vlastnú nezávislú odborovú organizáciu.“ (Viac: https://www.facebook.com/AvtonomenRabotniceskiSindikat/posts/)
 

FRANCÚZSKO
Toulouse

Národná konfederácia práce (CNT-MAP) a Libertínska mládež (JL) vytvorili samostatný blok za bojkot volieb pod transparentom „voľby sa skončia, problémy zostanú“. „Revolučný Prvý máj namiesto predvolebného“ bol odpoveďou na výzvy rôznych odborov a strán k účasti v prezidentských voľbách. Demonštranti hovorili aj o sociálnych problémoch a potrebách v protiklade k zdanlivej alternatíve „ultrapravicového Národného frontu alebo ultraliberála Macrona“. Antiautoritársky blok pochodoval v demonštratívnej vzdialenosti od sprievodu oficiálnych odborov a ľavicových strán.

INDONÉZIA
Jakarta

V Indonézii sa prvomájových podujatí zúčastnili aj členovia Anarchosyndikalistického združenia pracujúcich (PPAS). V hlavnom meste sa uskutočnil odborársky pochod, kde zaznelo niekoľko výziev na zvýšenie platov a zlepšenie pracovných podmienok, a ktorý policajti nepustili k prezidentskému palácu. Pobúrení pracujúci požadovali, aby ich nechali ísť ďalej, vyhrážali sa prerazením kordónu a na protest zapálili kvetinové vence zložené pri mestskej radnici. Niektorí hádzali do policajtov petardy, na čo oni odpovedali slzotvorným plynom (Viac: http://poskotanews.com/2017/05/01/jika-massa-buruh-anarkis-kapolres-akan-tindak-tegas). Anarchosyndikalisti postavili pred policajným kordónom barikády.

Surabaja

Úrady v obavách pred nepokojmi vyslali do ulíc 3000 policajných ťažkoodencov, ktorí zo všetkých strán sledovali pochod pracujúcich.
 

KOLUMBIA
Bogota

Priatelia MAP z organizácie Libertínsky študentský zväz (ULE) vytvorili samostatný blok na prvomájovej demonštrácii v hlavnom meste, kde pochodovali s červeno-čiernymi vlajkami a anarchistickými heslami.

NEMECKO
Kolín nad Rýnom

Aktivisti Anarchosyndikalistickej siete (ASN), Kolínskeho anarchistického fóra a skupiny anarchistov hovoriacich iránskymi jazykmi postavili knižný stánok na odborárskom pouličnom festivale na kolínskom námestí Heumarkt. Bez ohľadu na neustály dážď sa pri nich zastavilo množstvo ľudí – starých kamarátov aj nových záujemcov. V stánku boli okrem anarchistickej literatúry a materiáloch o pracovnom práve v arabčine, farsi a kurdčine aj časopisy v nemčine a predbežný program „3. libertínskeho týždňa“. Zaujala aj prezentácia sebaorganizovanej iniciatívy hercov v epizodických úlohách a štatistov, ktorí bojujú za spravodlivú odmenu za prácu a vyzývajú aj k priamym akciám – bojkotu seriálov od spoločnosti UFA SerialDrama.

Bonn

Popoludní sa v Bonne začala libertínska prvomájová demonštrácia spojená s punkrockovým karnevalovým sprievodom idúcim cez centrum mesta aj popri pouličných oslavách konfederácie odborových zväzov DGB a proštátnych socialistov. Demonštranti skandovali antikapitalistické heslá. Aktivisti Anarchosyndikalistickej siete (ASN) z Kolína a Anarchosyndikalistickej mládeže (ASJ) z Bonnu zdôraznili dôležitosť boja v oblasti výroby a reprodukcie, ako aj význam protinacionalistickej práce „na základe solidarity a odhodlania organizovať svoj každodenný život so spoluúčasťou všetkých vykorisťovaných utláčaných námezdne pracujúcich.“ (Viac: http://asn.blogsport.de/2017/05/01/erster-mai-in-koelnbonn/)


POĽSKO
Vroclav

Zväz syndikalistov Poľska (ZSP-MAP) zorganizoval spolu s miestnou Anarchistickou federáciou (FA) Anarchistický Prvý máj. K pochodu sa pridali aj antifašisti, queer-anarchisti a aktivisti iných prúdov. Skandovali sa heslá ako napríklad „Ľudia, nie zisky“, „Zjednotených pracujúcich nikto neporazí“, „Triedny boj pokračuje“ atď. Sprievod prešiel trasu od Námestia Jána Pavla II. po Námestie sv. Matúša. Miesto zhromaždenia nebolo vybraté náhodne – kedysi nieslo názov Námestie 1. mája.


PORTUGALSKO
Guimarães

Anarchosyndikalisti z Portugalskej sekcie MAP (SP-MAP) sa zúčastnili prvomájového sprievodu.

Porto

SP-MAP mali v meste stánok s anarchistickou literatúrou.
 

RUSKO
Moskva

Konfederácia revolučných anarchosyndikalistov (KRAS-MAP) sa zúčastnila odborárskeho piketu pred veľvyslanectvom Kazachstanu na podporu prenasledovaných pracujúcich. Kazašská vláda pokračuje vo svojej politike namierenej proti pracujúcim, ktorej symbolom sa stala streľba do štrajkujúcich robotníkov z rafinérií v meste Džanaödzen v decembri 2011. Následne sa spustila aj štátna represia proti odborom Žanartu a Konfederácii nezávislých odborových zväzov Republiky Kazachstan. V apríli tohto roku bol odborový aktivista Nurbek Kušakbajev odsúdený na dva a pol roka väzenia len za to, že vyzval ku štrajkom. Ďalšiemu aktivistovi Aminovi Jeleusinovi hrozí 12 rokov za mrežami. Moskovské odborové organizácie chceli usporiadať protest proti represiám v Kazachstane, no miestne úrady nepovolili piket pred veľvyslanectvom. Preto predstavitelia rôznych odborov uskutočnili individuálne pikety pred budovou, ktoré prebehli bez incidentov. Polícia protestujúcim skontrolovala občianske preukazy, ale nebránila im v činnosti. (Viac: http://www.aitrus.info/node/4938)

ŠPANIELSKO
Albacete

Národná konfederácia práce (CNT) zorganizovala stretnutie venované medzinárodnému dňu boja pracujúcich. Na akcii zazneli heslá ako „Naša zbraň – triedne odbory! Naše princípy – solidarita, vzájomná pomoc, priama akcia! Náš cieľ – libertínsky komunizmus!“ (Viac: http://cntab.blogspot.com)

Almeria

Demonštrácia zorganizovaná CNT prešla ulicami mesta a vyzvala k solidarite a pokračovaniu boja za zlepšenie pracovných a životných podmienok. Následne sa uskutočnil piknik.
 

Barcelona

Anarchosyndikalisti usporiadali prvomájové akcie v parku Tres Xemeneies, kde sa kedysi nachádzala fabrika La Canadiense, symbol boja za osemhodinový pracovný deň v roku 1919. Už ráno sa začali prezentácie aktivistov o rozličných sporoch na pracoviskách (v školstve, taxislužbách, metre...), o feministickom pohľade na triedny boj, o spôsobe organizácie anarchosyndikalistických odborov, o solidárnych kampaniach atď. Následne sa uskutočnila prechádzka po chodníčkoch Tres Xemeneies a uliciach štvrte Raval so zastávkami pri pamiatkach sociálnych, mestských a environmentálnych konfliktov. Po pikniku v družstevnom priestore La Basse sa aktivisti vrátili do parku, kde sa začal veľký antikapitalistický pochod. (Viac: http://elmilicianocnt-aitchiclana.blogspot.ru/2017/05/cnt-ait-barcelona-cronica-del-acto.html)

Cádiz

CNT organizovala zhromaždenie s heslami proti šéfom, štátu a zmierlivým odborom. Anarchosyndikalisti zdôraznili potrebu zjednotenia a nahnania strachu kapitálu podobne ako pred sto rokmi. „Najlepšou spoločnosťou je syntéza poriadku a anarchie.“

Granada

Stretnutie CNT sa uskutočnilo v starej robotníckej štvrti Realejo. Účastníci si pripomenuli boje chicagských anarchistov za osemhodinový pracovný čas ako príklad, ktorý treba nasledovať v každom oslobodzovacom boji – bez sprostredkovateľov a byrokratov, cestou priamej akcie a generálneho štrajku. Stretnutie sa začalo prednáškou pod názvom „Čo chceme“ a pokračovalo analýzou súčasnej situácie v hospodárstve a spoločnosti, kde sa momentálne sociálne nepokoje nachádzajú v stave úpadku a boje vedie neveľká uvedomelá menšina. Členovia CNT si pripomenuli, že tento Prvý máj sa prvýkrát stretli bez veterána španielskeho anarchosyndikalistického hnutia Garcíu Ruu, ktorý pred niekoľkými mesiacmi zomrel. Hovorilo sa aj o potrebe uznania práce, ktorá v modernej patriarchálnej spoločnosti čelí diskriminácii (v reprodukčnej sfére, v domácnosti, v starostlivosti o deti) a je takmer výlučne na pleciach žien, o diskriminácii sexuálnych menšín na pracoviskách, o zneužívaní zvierat a podobne. Dôležitá je vytrvalosť a odhodlanie v našich každodenných bojoch a životoch. Počas stretnutia sa rozdávali aj propagačné materiály – knihy, CDčká, tričká, letáky. Jeden z aktivistov zväzu poskytol rozhovor pre Rádio Almaina o Prvom máji, rôznych sporoch na pracoviskách, aktivitách CNT v Guadixe, spore v Avinature a zámeroch granadských kamarátov zorganizovať väzenské odbory vo väzení Albolote. (Viac: http://granada.cnt.es/content/el-primero-de-mayo-en-granada-cnt-ait-2017)

León

Miestny zväz CNT zorganizoval pochod, ktorého súčasťou bol okrem prejavov aj kultúrny program.

Madrid

Na demonštráciu CNT prišlo vyše tisíc demonštrantov (Viac: http://www.republica.com/2017/05/01/los-sindicatos-claman-contra-la-corrupcion-y-rajoy-se-limita-a-dar-las-gracias-por-la-recuperacion). V čele sprievodu niesli veľký transparent s textom „Proti paktu z Moncloy, včera aj dnes. 40 rokov sociálneho paktu – už ani o deň viac!“ Prešlo už 40 rokov od dohody medzi neofrankistickým režimom, „ľavicovou“ opozíciou a odbormi o nastolení „demokracie“ namiesto triedneho boja. Účastníci pochodu skandovali heslá „Nijaký človek nie je ilegál, nijaký policajt nie je človek“, „Nech žije boj pracujúcich“, „Pracovník, ak nebojuješ, nikto ťa nepočuje“, „Sila pracujúcich – v solidarite“, „Nemôžeme ustupovať – toto je triedny boj“, heslá za oslobodenie politických väzňov atď. Kráčajúc popri kostole na ulici Bravo Murillo demonštranti kričali: „Kňazi a vojaci – paraziti spoločnosti“ alebo „Kňazi – pedofili“. Policajný dozor však sprievodu nerobil problémy. Počas zhromaždenia v závere akcie hovorili rečníci o sporoch na pracoviskách, o situácii väzňov, o pakte z Moncloy, o machistickom násilí. Potom zväzy CNT Madrid usporiadali vegánsky piknik spojený s prednáškami, diskusiami a premietaním. (Viac: http://madrid.cnt.es/noticia/cronica-del-primero-de-mayo-en-madrid-03-05-2017) Skupina aktivistov CNT prišla s megafónom na roh námestia Cibeles, kde sa konalo zhromaždenie umiernených odborov. Obvinili tieto odbory z toho, že sa „zapredali politikom z Ľudovej strany“ a vyhlásili, že „CNT sú jediné slobodné odbory v tejto krajine“, keďže nepoberajú príspevky od štátu. Stojí za to dodať, že medzi radovými členmi oficiálnych odborov tiež rastie nespokojnosť: príhovory predákov prerušovali obvineniami z „kastovníctva“ a uzatvárania „špinavých dohôd“. (Viac: http://www.lavanguardia.com/politica/20170501/422199576240/dia-del-trabajo.html)
 

Sagunto

CNT pripravila verejné zhromaždenie na pamiatku „Chicagských mučeníkov“. Krátko pred poludním sa asi 30 aktivistov stretlo na Námestí Moreria pod transparentom „Anarchistický Prvý máj: Solidarita, vzájomná pomoc, priama akcia, samospráva“. Akcie sa zúčastnili delegáti CNT zo Sagunta aj z ďalších zväzov z východného regiónu. Rečníci hovorili aj o anarchistickom pôvode Prvého mája a o potrebe anarchistickej organizácie pracujúcich bojujúcej za zrušenie námezdnej práce, sociálnu revolúciu a libertínsky komunizmus. (Viac: https://cntsagunt.wordpress.com/2017/05/02/cronica-1o-de-mayo-anarquista-sagunt)

Tarragona

Pochod CNT bol oddelený od sprievodu reformistických odborov. Účastníci si uctili pamiatku piatich chicagských anarchistických robotníkov zavraždených štátom v boji za osemhodinový pracovný deň. Zdôraznili, že v súčasnosti, keď kapitalizmus stále zotročuje a vykorisťuje pracujúcich, je naša internacionála Medzinárodná asociácia pracujúcich potrebná viac než kedykoľvek predtým. (Viac: http://cnt-tgna.org/?p=4072)

Akcie CNT sa uskutočnili aj v Galícii, na Kanárskych ostrovoch a v ďalších regiónoch krajiny.

ŠVÉDSKO
Malmö

Priatelia MAP z Örestadského lokálneho zväzu (Örestad LS) sa pripojili k tradičnému prvomájovému sprievodu. (Viac: https://www.facebook.com/events/115994678947201)

 

Podľa článku na webe KRAS-MAP http://www.aitrus.info/node/4939 spracoval Imre Szabó


ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v komunitnom centre Kalab (28.9., BA)
22.08.2022 Na júlovom stretnutí v Kalabe sme spoznali nových ľudí a vznikol na ňom nápad organizovať piknik, kde vznikol priestor na diskusie a spoznávanie sa s ďalšími ľuďmi. To nás povzbudilo k zorganizovaniu ďalšieho stretnutia už v septembri, konkrétne v stredu 28.9. o 18:30 opäť v Kalabe na Zámockej 5. S vlastným bodom na stretnutie môžeš prísť aj ty. Zámerom je diskutovať o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov, s ktorými sa stretávame, a ako podporiť existujúce aktivity. Okrem tém, s ktorými prídu samotní ľudia, budeme určite hovoriť aj o aktivitách k októbrovému Medzinárodnému týždňu proti nevyplácaniu miezd. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a .

Grilovačka vo Viedni
14.08.2022 Nedeľa 7. augusta, Viedeň, slnečné popoludnie, záhrada rodinného domu a v tieni stromov zhruba 15 kamarátov a kamarátok zo zväzu WAS (Viedenský zväz pracujúcich) pri griloch a ohnisku.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v Košiciach (11.8.)
01.08.2022 Ak  máš záujem nadviazať kontakt či riešiť konkrétny problém na pracovisku, resp. v regióne spoločne s naším zväzom, pozývame ťa na stretnutie vo štvrtok 11. augusta.

Zahraniční pracovníci v hotelierstve dosiahli vyplatenie dlžnej mzdy v Rakúsku
17.06.2022 Jazyková bariéra, neznalosť pracovného práva a osamotenosť sú jedny z hlavných dôvodov zraniteľnosti pracujúcich v zahraničí. Ich neistú pozíciu pravidelne zneužívajú rôzne firmy, ktoré počítajú s tým, že ak im napríklad nevyplatia mzdy, prejde im to. Dvaja Gréci pracujúci v hoteli neďaleko rakúskeho Zwettlu pre upratovaciu firmu sa v roku 2021 dostali do podobnej situácie. Spojili sa však s WAS (Viedenský zväz pracujúcich) a spoločne vybojovali dlžné mzdy.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 14.4.)
04.04.2022 Vo štvrtok 14. apríla o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách. Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

Stanovisko zväzu Priama akcia ku klimatickému štrajku 22. októbra 2021
22.10.2021 Keď sme sa zúčastňovali klimatických štrajkov v roku 2019, netušili sme, že ďalšie protesty ochromí pandémia. A keď prišla pandémia, vyzeralo to, že so zdanlivým útlmom niektorých odvetví príde aj isté, aspoň minimálne zlepšenie stavu planéty. Ukázalo sa však, že v skutočnosti sme na tom ešte horšie, ako sme sa domnievali. Posledné dva roky potvrdili, že ak existuje nádej, nevyhnutné zmeny sa budú musieť dotknúť skutočných príčin problémov. A oveľa viac ako iba dotknúť. Kapitalizmus a systém rozhodovania prostredníctvom štátu musí skončiť na smetisku dejín a my musíme vybudovať niečo lepšie.

3x VÝZVA zväzu Priama akcia ohľadom nevyplácania miezd
05.10.2021 1. Dlhuje ti zamestnávateľ mzdu? OZVI SA NÁM!
2. Pozitívne skúsenosti? PODEĽ SA O NE!
3. Informovanie o probléme a možnostiach, ako sa brániť. ZAPOJ SA!


Začína fungovať „Infoshop a archív radikálnej literatúry Malatesta” v Šuranoch
22.09.2021 Projekty takéhoto typu sú na Slovensku zriedkavé a zvyčajne sú doménou hlavného mesta, takže pozvanie zúčastniť sa na otvorení Infoshopu Malatesta v Šuranoch sme prijali s potešením. Oficiálne otvorenie sprevádzala dvojdňová akcia s názvom „Iný víkend!“. V piatok (17.9.) sa skôr diskutovalo, sobota bola venovaná hudobnej produkcii.

Aktuálna situácia ohľadom zbierky pre afganských anarchistov a anarchistky
14.09.2021 Od začiatku zbierky prešli tri týždne a udialo sa toho veľa, takže by sme sa chceli podeliť o najaktuálnejšie informácie.

Prezentácia a infostánky – Bystro fest, festival Povstanie Pokračuje, Mestský akčný kemp
03.09.2021 Prinášame krátke info o troch akciách, na ktorých sme sa zúčastnili za posledný týždeň.

V solidarite s protestujúcimi v Kolumbii - kontaktuj konzula v Bratislave (+vzor e-mailu)
18.05.2021 O situácii v Kolumbii nedávno informovala naša sesterská organizácia ULET (Priatelia MAP) a ďalšie kolektívy. Skrátenú verziu ich prehlásenia dnes publikoval kolektív Zdola. Okrem informovanosti však môžeme urobiť aj viac - vyjadriť svoj protest zástupcovi Kolumbie na Slovensku.

Ani Izrael, ani Palestína
18.05.2021 Zverejňujeme preklad prehlásenia WSA, našej sesterskej organizácie z USA (Priatelia MAP), s názvom „Za ukončenie izraelských útokov na Gazu! Za spoločný boj proti rasizmu a militarizmu!“

Vyšiel prvomájový špeciál časopisu Burič venovaný anarchosyndikalizmu
02.05.2021 Anarchistická informačná skupina AlterNativE zo Šurian začala začiatkom roka vydávať časopis Burič. V poradí už tretie číslo je venované Prvému máju a anarchosyndikalizmu. Publikácia je výsledkom spolupráce rôznych jednotlivcov, AlterNativE a nášho zväzu. Dá sa stiahnuť z uloz.to v PDF v dvoch verziách (na tlač a na čítanie).

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in