Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.

Fotoreport k aktivitám „(Ne)voliť nestačí 2012“
25.03.2012

V súvislosti s predčasnými parlamentnými voľbami sa vo viacerých slovenských mestách objavili informačné materiály (Ne)voliť nestačí 2012. Členovia Priamej akcie a podporovatelia distribuovali letáky, plagáty a nálepky v Bratislave, Trnave, Starej Turej, Novom Meste nad Váhom, Žiline, Šuranoch, Žiari nad Hronom, Vyhniach, Lučenci, Rimavskej Sobote a Košiciach.


Bratislava
V Bratislave členovia PA-BA a podporovatelia vylepili plagáty v okolí najfrekventovanejších dopravných uzlov. Okrem toho sa v meste v týždni pred voľbami objavilo niekoľko sto nálepiek. Letáky sme rozšírili aj do vlakov, niektorých polikliník, knižníc a na Univerzitu Komenského.

Trnava
V Trnave boli rozlepené plagáty v blízkosti železničnej stanice. Letáky sa objavili na trnavskej poliklinike, Trnavskej univerzite, na internáte Univerzity sv. Cyrila a Metoda (UCM), na Masmediálnej fakulte UCM, v trnavskej nemocnici a Art Klube. Samolepky sa objavili v rôznych častiach mesta.


 
Stará Turá, Nové Mesto nad Váhom a okolie
V Novom Meste nad Váhom, Starej Turej a v okolitých dedinách sme vylepili informačné materiály (plagát s vlastným textom k voľbám, ako aj plagát Priamej akcie) a samolepky. Menší výlep samolepiek sa uskutočnil aj v Bratislave a Piešťanoch. 

 
 

 

Žilina
Na frekventované miesta sme vylepili nálepky a plagátmi sme prelepovali reklamu politických strán. Letáky sme nechali na železničnej stanici. V niektorých prípadoch si plagáty ľudia čítali ihneď po nalepení. Sme radi, že aj napriek tomu, že sme mali relatívne málo času, sa nám podarilo do ulíc dostať slušný počet materiálov.Šurany
Zhruba 50 letákov bolo rozdaných na koncerte v Šuranoch a blízkom okolí.


Žiar nad Hronom, Vyhne a okolie
Ako po minulé roky i toto predvolebné obdobie neostal žiarsky región nevyzdobený materiálmi od Priamej akcie. Nálepky a plagáty týkajúce sa aktivity (Ne)Voliť nestačí si ľudia mohli všimnúť a prečítať na zástavkách a rôznych plochách určených aj neurčených na výlep. Išlo predovšetkým o miesta v Žiari nad Hronom a vo Vyhniach, ale bokom neostali ani iné okolité mestečká a obce. Vyvesený bol aj provizórny transparent na moste pred vstupom do mesta s nápisom (Ne)voliť nestačí. Využili sa aj nálepky z minulých volieb.


 
Rimavská Sobota, Tornaľa, Hnúšťa, Lučenec a okolie
V Rimavskej Sobote sme plagáty vylepili na zastávky MHD aj na vlakovej stanici. V meste a na sídliskách sa objavili nálepky. Letáky smerovali do čakární lekárov a na autobusovej a vlakovej stanici. Výlep prebehol aj na sídlisku v neďalekej Tornali, prevažne na výlepných plochách a zastávke. Niekoľko desiatok nálepiek a plagáty rozšírili miestni aktivisti aj v Revúcej, Hnúšti a Lučenci.


 
Košice
Nálepky sme povylepovali na zástavky MHD, na Hlavnej ulici a na sídliskách KVP a Ťahanovce. Letáky sa rozniesli do nemocníc, na pohotovosť, do dvoch knižníc na KVP a v meste a na vysokú školu leteckú. Zopár plagátov bolo vylepených na budovy, v ktorých sa v sobotu volilo.


Ak sa ti podarilo zapojiť do (Ne)voliť nestačí 2012 vo svojom meste, daj nám vedieť na priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili.

Priama akcia

ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in