Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.

Podmienečné tresty a pokuty pre členov SWLK
05.03.2011
Rozsudok v prípade ôsmich členov kórejskej ľavo-komunistickej organizácie SWLK nakoniec padol 19. februára 2011. Podmienečné tresty hodnotia aktivisti ako výsledok domácich aj medzinárodných aktivít za ich prepustenie, do ktorých sa v januári zapojila aj Priama akcia.

Z e-mailu kórejských aktivistov, ktorý sme obdržali od Lorena Goldnera, vyberáme:

„Sudca vyniesol 19. februára 2011 nasledujúci rozsudok;

1) Oh Se-cheol, Yang Hyo-seok, Yang Joon-seok a Choi Young-ik:
Trest odňatia slobody na 1 a pol roka s podmienečným odkladom na 3 roky za porušenie Zákona o národnej bezpečnosti, a pokuta 500 000 wonov (cca 323 eur) každý za porušenie Zákona o zhromažďovaní.

2) Park Joon-seon, Jeong Won-hyun, Won Nam-goong a Oh Min-gyu:
Trest odňatia slobody na 1 rok s podmienečným odkladom na 2 roky za porušenie Zákona o národnej bezpečnosti, a pokuta 500 000 wonov každý za porušenie Zákona o zhromažďovaní.

Rozsudok je možné interpretovať nasledovne:

1) SWLK sa považuje za organizáciu, ktorá produkuje propagandu a vyvoláva národné nepokoje, a tým porušuje Článok 7 Zákona o národnej bezpečnosti.
Ukazuje sa tým politická povaha kórejského súdneho systému, ktorý je súčasťou štátneho aparátu slúžiaceho kapitalistickej triede.

2) Podmienečný odklad trestu sa dá chápať ako výsledok aktivít kórejského a medzinárodného protestného hnutia, hoci celkovo ide len o málo lepší rozsudok, ako je okamžité uväznenie.

3) My, ôsmi odsúdení, sa odvoláme voči tomuto rozsudku na najvyšší súd.

Budeme žiť a konať rozhodne ako revoluční socialisti bez ohľadu na politickú represiu kórejského štátneho aparátu.

Ďakujeme všetkým socialistom a pracujúcim z celého sveta, ktoré podporili súdny spor kórejských socialistov. Informujte kamarátov na celom svete, že sme im vďační za podporu.

Na záver ešte prinášame časť rozhovoru, ktorý poskytol Oh Min-gyu jednému kanadskému študentskému rádiu pred vynesením rozsudku, kde bližšie vysvetlil príčiny procesu:

Prečo došlo k represii zo strany juhokórejského štátu voči aktivistom SWLK?

Keby som hovoril o našich domnienkach, nebolo by to veľmi presvedčivé. Radšej preto predstavím tri argumenty vládnucej triedy týkajúce sa niektorých dôležitých udalostí a nášho prípadu.

Po prvé: prečo sa vláda rozhodla zatknúť členov SWLK v auguste 2008? Znamenalo to niečo pre vládu Leea Myongbaka? Znamenalo. V máji 2008 začala malá skupina stredoškolákov organizovať sviečkový protest, ktorý vyvrcholil v júni a júli za účasti stoviek tisícov ľudí, ktorí takmer každý deň demonštrovali s cieľom skoncovať s týmto režimom. V auguste, hneď po našom zatknutí, však vláda vyhlásila, že SWLK bola jednou z hlavných síl, ktoré zosnovali tieto obrovské demonštrácie. Bezpochyby to bolo absolútne klamstvo. Boli sme len jednou zo skupín, ktoré sa zúčastnili sviečkového protestu,. Ak existoval nejaký rozdiel medzi socialistickými skupinami, vrátane SWLK, a ostatnými skupinami, bola to jedna vec: vyzývali sme pracujúcich, aby zorganizovali politické štrajky proti kórejsko-americkej dohode o pásme voľného obchodu a mnohým ďalším politickým krokom vlády, ktoré negatívne ovplyvňujú pracujúcich, nielen na uliciach, ale aj na pracovisku.

Po druhé: keď sa im dva razy nepodarilo získať zatykač na členov SWLK, v auguste 2009 sa prokurátor rozhodol, že nás bude stíhať na slobode. Čo sa stalo vtedy? Pracujúci zo Ssangyong Motor uskutočnili 77 dní trvajúci štrajk, ktorý polícia 7. augusta ostro potlačila. Keď sa nás 11. augusta rozhodli obviniť – teda hneď po skončení štrajku – prokuratúra vydala tlačovú správu, v ktorej označila SWLK za hlavnú silu, vďaka ktorej bol štrajk pracujúcich zo Ssangyongu bojovnejší. Opäť sme neboli jedinou silou, ktorá podporila tento štrajk a pokúsila sa vyjadriť solidaritu. Neprekvapí, že žalobcovia nepredložili súdu takmer nijaké dôkazy týkajúce sa štrajku v továrni Ssangyong.

Po tretie: keď sa začal súdny proces, žalobcovia predniesli veľmi symbolický komentár. „SWLK je rozhodne malá skupina. Je však nesmierne dôležité, aby sme ju neoznačili za nevinnú len preto, že je ich málo. Najmä v časoch neoliberalizmu nie je nemožné, aby malá skupinka, akou je SWLK, získala podporu ľudí a vytvorila nebezpečnú silu, ktorá by mohla zvrhnúť kapitalistický systém.“

Potrebuje niekto ešte ďalšie vysvetlenie, prečo chce kórejská vláda potlačiť SWLK? Niet pochýb, že organizujeme malú skupinu pracujúcich. Ale prípad SWLK je len prvý príklad. Ak nás odsúdia, na rade budú ďalšie socialistické skupiny a bojovní pracujúci.

Môžeš nám opísať súdny proces a porozprávať o možných dôsledkoch?

Takmer všetky dôkazy, ktoré predložili žalobcovia súdu, aby dokázali našu vinu, pochádzajú z našich novín a politických prehlásení, ktoré sme vydali a uverejnili aj na internetovej stránke. Sú medzi nimi aj naše súkromné e-maily, ktoré našli žalobcovia medzi stovkami tisícov mailing listov vďaka príkazu na domovú prehliadku. Vytlačené dôkazy presahujú 40-tisíc strán formátu A4. Žalobcovia nás dva roky sledovali, fotografovali na demonštráciách a politických stretnutiach, čítali si naše súkromné e-maily a odpočúvali naše mobilné telefóny. Došlo k 30 verejným súdnym konaniam, na ktorých sme my, obžalovaní, viedli politické zápasy so žalobcami. Žalobcovia predvolali k súdu vyše dvadsať svedkov.

Ako sa blíži koniec súdneho procesu, rastie naše presvedčenie, že nás uznajú za nevinných. Nejde však len o nás; náš boj proti represii zo strany kórejskej vlády podporili mnohé skupiny a sily a dopočuli sme sa aj o vyjadrovaní medzinárodnej solidarity.

Kto však vie s istotou povedať, aký bude rozsudok? My, obžalovaní, sme v poslednom prehlásení uviedli: Či už skončíme za mrežami alebo nie, kórejská vláda nemôže zabrániť rastu počtu socialistických pracujúcich. Kapitalizmus ženie pracujúcich k socializmu každý deň. Žalobcovia tvrdili, že zastávame veľmi nebezpečnú ideológiu. Myslíte si, že je to tak? Ak áno, nechajme tomu teda voľný priebeh. Ak majú pravdu žalobcovia, pracujúci a ľudia sami odmietnu našu ideológiu, socializmus!

- - -

Ďalšie informácie o súdnom spore a solidárnej akcii PA v Bratislave nájdeš v článku Ôsmim pracujúcim v Južnej Kórei hrozí väzenie za politické názory. Ďakujeme všetkým, ktorý sa zapojili do aktivít na podporu SWLK.

Priama akcia
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Vyšiel prvomájový špeciál časopisu Burič venovaný anarchosyndikalizmu
02.05.2021 Anarchistická informačná skupina AlterNativE zo Šurian začala začiatkom roka vydávať časopis Burič. V poradí už tretie číslo je venované Prvému máju a anarchosyndikalizmu. Publikácia je výsledkom spolupráce rôznych jednotlivcov, AlterNativE a nášho zväzu. Dá sa stiahnuť z uloz.to v PDF v dvoch verziách (na tlač a na čítanie).

Apart – viac než len knižnica! Nový komunitný priestor pre politiku a umenie v Bratislave
30.04.2021 V apríli otvorila svoje dvere knižnica v novom kultúrnom priestore kolektívu Apart so zámerom skĺbiť politiku a umenie. Ako sme sa však dozvedeli počas osobnej návštevy, v pláne je oveľa viac ako len verejná čitáreň so študovňou.

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in