Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.

Týždeň akcií proti podvodom Ryanair na zamestnancoch
09.03.2012

Mnohí čitatelia pravdepodobne poznajú fotografiu, ktorá nedávno obletela svet. Muž pripútaný k futbalovej bránke v tričku s nápisom Ryanair Don't Care (Ryanair sa nestará). Išlo o Johna Foleyho, ktorého dcéra doplatila na podvodnú náborovú politiku aerolínií Ryanair. V rámci kampane Ryanair Don't Care sa počnúc 12. marcom začína medzinárodný týždeň akcií, do ktorého sa na podnet Solidarity Federation (MAP Veľká Británia) pripája aj Priama akcia. Zapojiť sa môže ktokoľvek v SR aj ČR.

Spúšťač kampane

Ryanair sa zameriava na mladých, ktorí sa následne ocitajú mimo domova a sú tak menej odolní voči tlaku a zneužívaniu. Johnova 18-ročná dcéra Sarah pracovala v roku 2008 ako letuška a deň pred prepustením sa ju pokúšal nadriadený pracovník presvedčiť, aby sama dala výpoveď. Keby to urobila, firma by jej naúčtovala poplatok 200 €, čo je suma, ktorú bežne platia všetci, ktorí podajú výpoveď. Po prepustení žiadala o možnosť odletieť naspäť domov. Odpoveď bola, že na to nemá nárok, keďže už nie je zamestnankyňou Ryanair. Keďže nemala nijaké peniaze na návrat do Liverpoolu, museli po ňu do Dublinu prísť rodičia. John sa rozhodol nezostať ticho a vďaka jeho aktivite bol odhalený firemný podvod pri nábore zamestnancov.

Politika náboru v Ryanair, pracovné podmienky a mzda

Potenciálny záujemca na pozíciu člena posádky lietadla musí agentúre zaplatiť poplatok 3000 € za „tréning“ pre Ryanair (záujemca zo Slovenska platí zhruba rovnako). Agentúra však tréning poskytne väčšiemu počtu záujemcov, ako má Ryanair v úmysle zamestnávať. Výsledkom je, že Ryanair v prvých mesiacoch po tréningu (v skúšobnej lehote) prepustí „nadbytočných“ (ide zhruba o 200 ľudí mesačne) a agentúra vložených 3000 € nevracia. Tento rozsiahly podvod sa však netýka len tréningu. Aj tí, ktorých neprepustia, dostávajú počas 12-mesačnej skúšobnej doby nižšiu mzdu ako ostatní členovia posádky.

V niektorých prípadoch je mesačná mzda v prvom roku len 520 € po započítaní prestojov a odrátaní poplatkov, medzi ktoré patrí napríklad 25 € za uniformu. Ani pracovné podmienky nie sú veľmi dobré. Od zamestnancov sa očakáva, že odpracujú 2 pohotovostné zmeny týždenne. Jedna, tzv. Home Standby (doma), trvá 11 hodín a je neplatená. Druhá, tzv. Airport Standby (na letisku), trvá 8 hodín a je za ňu 30 € (po zdanení 3 € na hodinu). Zamestnanci sú tiež platení len za čas strávený vo vzduchu. Ako poznamenal jeden pracovník Ryanair:

„Zaplatené dostanete len za čas vo vzduchu. Za 45-minútový brífing pred letom ani za čas, kedy pasažieri nastupujú, sa neplatí. Raz odklonili môj let z Alicante do Blackpoolu a za tri hodiny letu do Liverpoolu nám nezaplatili.“

Požiadavky kampane, jej rozšírenie a doterajšie výsledky

Základnými požiadavkami kampane sú ukončenie podvodu s náborom a mzdovej diskriminácie členov a členiek leteckých posádok.

Vďaka protestu Johna Foleyho získala kampaň Ryanair Don’t Care značnú pozornosť v britských médiách. O prípade, keď sa John priviazal k futbalovej bránke, informovali viaceré denníky aj u nás, hoci ho nespojili s kampaňou.

Naša sesterská organizácia Solidarity Federation (SF) sa postavila za kampaň aj Johna, ktorý už bol za svoje priame akcie 6-krát zatknutý. Popri ďalších sekciách Medzinárodnej asociácie pracujúcich sa k výzve SF pripája aj Priama akcia.

Rozšírením informácií o kampani môžeme prispieť k povedomiu o problémoch s Ryanair a varovať potenciálnych záujemcov o zamestnanie. Navrhujeme niekoľko možností vyjadrenia solidarity na Slovensku alebo v Česku, čo pomôže zvýšiť tlak na firmu.

Jedným zo zrejmých výsledkov kampane je zatiaľ rozsiahle informovanie o praktikách Ryanair a množstvo reakcií od ľudí, ktorí sa chceli zamestnať v Ryanair, no po informáciách o podvodoch a podmienkach od svojho plánu upustili. Organizátori sa tiež domnievajú, že kampaň čiastočne prispela aj k tomu, že Allied Irish Bank prestala poskytovať pôžičky záujemcom o tréning. Poplatok však Ryanair cez agentúru naďalej vyberá.

Čo môžeš urobiť medzi 12.-18. marcom 2012

•    Pošli tento text priateľom a známym a zdieľaj informácie o kampani na sociálnych sieťach a rozličných fórach.

•    Usporiadaj alebo sa zapoj do protestu na letisku, na ktorom lieta Ryanair. Ak ho nechceš zorganizovať ho sám, ozvi sa nám.

•    Zatelefonuj do írskej pobočky (+353 1 812 1212) a povedz im svoj názor.

•    Pošli fax alebo e-mail so svojou sťažnosťou.

Fax: 00353 1 812 1676

E-mail sa dá poslať cez formulár na webe Ryanair: http://frd.ie/complaints/?language=en

Stačí vyplniť povinné políčka označené * a vložiť protestný text. Preklad formulára:
Title* / Titul*
First name* / Krstné meno*
Surname* / Priezvisko*
Email address* / E-mail*
Reservation number / Číslo rezervácie
Contact Reason* / Príčina kontaktovania* (zvoľ „Complaint“, t.j. sťažnosť)
Potom iba opíš captchu a potvrď stlačením Submit  

Znenie môže byť úplne jednoduché, napríklad:

To the Ryanair managment,
I support the International week of action against Ryanair practices against the workers.
I demand an end to recruitment scamming and abuse of workers at Ryanair!
Michal Tulik,
DOPLŇ MENO,
KRAJINU,
prípadne ORGANIZÁCIU

 Preklad:

Vedeniu spoločnosti Ryanair,
Podporujem medzinárodný týždeň akcií proti praktikám Ryanair proti zamestnancom.
Žiadam ukončenie podvodov pri nábore a zneužívania pracujúcich v Ryanair.

 
Ďalšie adresy a telefónne čísla nájdeš tu: http://customercarecontacts.com/contact-ryanair-phones-of-ryanair-offices-in-ireland-uk/

Nie ojedinelé zneužívanie

Zlé zaobchádzanie vo firme Ryanair nie je nijakou novinkou. Známe sú prípady vyčerpania pilotov aj protiodborové praktiky. Proti nim sme vystúpili už v roku 2009, kedy sme podporili člena zväzu CNT prepusteného za odborovú činnosť na pracovisku (pozri článok Medzinárodný deň akcií proti praktikám spoločnosti Ryanair: podpor prepusteného člena CNT-Zaragoza alebo správu z našej solidárnej akcie na letisku).

Priama akcia

Ďalšie informácie:
Blog kampane Ryanair Don't Care
Ryanair Don't Care protest at Everton v Man City game

ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in