Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.

Týždeň akcií proti podvodom Ryanair na zamestnancoch
09.03.2012

Mnohí čitatelia pravdepodobne poznajú fotografiu, ktorá nedávno obletela svet. Muž pripútaný k futbalovej bránke v tričku s nápisom Ryanair Don't Care (Ryanair sa nestará). Išlo o Johna Foleyho, ktorého dcéra doplatila na podvodnú náborovú politiku aerolínií Ryanair. V rámci kampane Ryanair Don't Care sa počnúc 12. marcom začína medzinárodný týždeň akcií, do ktorého sa na podnet Solidarity Federation (MAP Veľká Británia) pripája aj Priama akcia. Zapojiť sa môže ktokoľvek v SR aj ČR.

Spúšťač kampane

Ryanair sa zameriava na mladých, ktorí sa následne ocitajú mimo domova a sú tak menej odolní voči tlaku a zneužívaniu. Johnova 18-ročná dcéra Sarah pracovala v roku 2008 ako letuška a deň pred prepustením sa ju pokúšal nadriadený pracovník presvedčiť, aby sama dala výpoveď. Keby to urobila, firma by jej naúčtovala poplatok 200 €, čo je suma, ktorú bežne platia všetci, ktorí podajú výpoveď. Po prepustení žiadala o možnosť odletieť naspäť domov. Odpoveď bola, že na to nemá nárok, keďže už nie je zamestnankyňou Ryanair. Keďže nemala nijaké peniaze na návrat do Liverpoolu, museli po ňu do Dublinu prísť rodičia. John sa rozhodol nezostať ticho a vďaka jeho aktivite bol odhalený firemný podvod pri nábore zamestnancov.

Politika náboru v Ryanair, pracovné podmienky a mzda

Potenciálny záujemca na pozíciu člena posádky lietadla musí agentúre zaplatiť poplatok 3000 € za „tréning“ pre Ryanair (záujemca zo Slovenska platí zhruba rovnako). Agentúra však tréning poskytne väčšiemu počtu záujemcov, ako má Ryanair v úmysle zamestnávať. Výsledkom je, že Ryanair v prvých mesiacoch po tréningu (v skúšobnej lehote) prepustí „nadbytočných“ (ide zhruba o 200 ľudí mesačne) a agentúra vložených 3000 € nevracia. Tento rozsiahly podvod sa však netýka len tréningu. Aj tí, ktorých neprepustia, dostávajú počas 12-mesačnej skúšobnej doby nižšiu mzdu ako ostatní členovia posádky.

V niektorých prípadoch je mesačná mzda v prvom roku len 520 € po započítaní prestojov a odrátaní poplatkov, medzi ktoré patrí napríklad 25 € za uniformu. Ani pracovné podmienky nie sú veľmi dobré. Od zamestnancov sa očakáva, že odpracujú 2 pohotovostné zmeny týždenne. Jedna, tzv. Home Standby (doma), trvá 11 hodín a je neplatená. Druhá, tzv. Airport Standby (na letisku), trvá 8 hodín a je za ňu 30 € (po zdanení 3 € na hodinu). Zamestnanci sú tiež platení len za čas strávený vo vzduchu. Ako poznamenal jeden pracovník Ryanair:

„Zaplatené dostanete len za čas vo vzduchu. Za 45-minútový brífing pred letom ani za čas, kedy pasažieri nastupujú, sa neplatí. Raz odklonili môj let z Alicante do Blackpoolu a za tri hodiny letu do Liverpoolu nám nezaplatili.“

Požiadavky kampane, jej rozšírenie a doterajšie výsledky

Základnými požiadavkami kampane sú ukončenie podvodu s náborom a mzdovej diskriminácie členov a členiek leteckých posádok.

Vďaka protestu Johna Foleyho získala kampaň Ryanair Don’t Care značnú pozornosť v britských médiách. O prípade, keď sa John priviazal k futbalovej bránke, informovali viaceré denníky aj u nás, hoci ho nespojili s kampaňou.

Naša sesterská organizácia Solidarity Federation (SF) sa postavila za kampaň aj Johna, ktorý už bol za svoje priame akcie 6-krát zatknutý. Popri ďalších sekciách Medzinárodnej asociácie pracujúcich sa k výzve SF pripája aj Priama akcia.

Rozšírením informácií o kampani môžeme prispieť k povedomiu o problémoch s Ryanair a varovať potenciálnych záujemcov o zamestnanie. Navrhujeme niekoľko možností vyjadrenia solidarity na Slovensku alebo v Česku, čo pomôže zvýšiť tlak na firmu.

Jedným zo zrejmých výsledkov kampane je zatiaľ rozsiahle informovanie o praktikách Ryanair a množstvo reakcií od ľudí, ktorí sa chceli zamestnať v Ryanair, no po informáciách o podvodoch a podmienkach od svojho plánu upustili. Organizátori sa tiež domnievajú, že kampaň čiastočne prispela aj k tomu, že Allied Irish Bank prestala poskytovať pôžičky záujemcom o tréning. Poplatok však Ryanair cez agentúru naďalej vyberá.

Čo môžeš urobiť medzi 12.-18. marcom 2012

•    Pošli tento text priateľom a známym a zdieľaj informácie o kampani na sociálnych sieťach a rozličných fórach.

•    Usporiadaj alebo sa zapoj do protestu na letisku, na ktorom lieta Ryanair. Ak ho nechceš zorganizovať ho sám, ozvi sa nám.

•    Zatelefonuj do írskej pobočky (+353 1 812 1212) a povedz im svoj názor.

•    Pošli fax alebo e-mail so svojou sťažnosťou.

Fax: 00353 1 812 1676

E-mail sa dá poslať cez formulár na webe Ryanair: http://frd.ie/complaints/?language=en

Stačí vyplniť povinné políčka označené * a vložiť protestný text. Preklad formulára:
Title* / Titul*
First name* / Krstné meno*
Surname* / Priezvisko*
Email address* / E-mail*
Reservation number / Číslo rezervácie
Contact Reason* / Príčina kontaktovania* (zvoľ „Complaint“, t.j. sťažnosť)
Potom iba opíš captchu a potvrď stlačením Submit  

Znenie môže byť úplne jednoduché, napríklad:

To the Ryanair managment,
I support the International week of action against Ryanair practices against the workers.
I demand an end to recruitment scamming and abuse of workers at Ryanair!
Michal Tulik,
DOPLŇ MENO,
KRAJINU,
prípadne ORGANIZÁCIU

 Preklad:

Vedeniu spoločnosti Ryanair,
Podporujem medzinárodný týždeň akcií proti praktikám Ryanair proti zamestnancom.
Žiadam ukončenie podvodov pri nábore a zneužívania pracujúcich v Ryanair.

 
Ďalšie adresy a telefónne čísla nájdeš tu: http://customercarecontacts.com/contact-ryanair-phones-of-ryanair-offices-in-ireland-uk/

Nie ojedinelé zneužívanie

Zlé zaobchádzanie vo firme Ryanair nie je nijakou novinkou. Známe sú prípady vyčerpania pilotov aj protiodborové praktiky. Proti nim sme vystúpili už v roku 2009, kedy sme podporili člena zväzu CNT prepusteného za odborovú činnosť na pracovisku (pozri článok Medzinárodný deň akcií proti praktikám spoločnosti Ryanair: podpor prepusteného člena CNT-Zaragoza alebo správu z našej solidárnej akcie na letisku).

Priama akcia

Ďalšie informácie:
Blog kampane Ryanair Don't Care
Ryanair Don't Care protest at Everton v Man City game

ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Trnava - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (29.5.)
17.05.2024 V priestoroch vynoveného Kubika na Pekárskej 40 sa stretneme opäť v stredu 29. mája o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie vrátane nových plagátov, nálepiek a letákov propagujúcich brožúru „Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať“.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia
06.05.2024 Na Základně Tři ocásci se setkáme opět už budoucí středu 15. 5. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Diskusia na UCOFe - Ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa? (4.5., Bratislava)
29.04.2024 V rámci United Colours Of Football (FB) v sobotu 4. mája o 13:00 predstavíme formou diskusie, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou aj ako subjektívne vnímame fungovanie v organizácii v súvislosti s osobným a rodinným životom. Porozprávame, ako sme sa vlastne dostali k anarchistickým myšlienkam a nevynecháme ani konkrétne aktivity či zážitky zo sporov o vyplatenie dlžných miezd. Priestor bude samozrejme aj na otázky, ktoré zaujímajú teba. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (24.4.)
19.04.2024 V stredu 24. apríla o 18:00 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Večer so zväzom Priama akcia v Hájovni – ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa?
13.02.2024 V sobotu 16.3. sa uskutoční akcia, kde budeme rozprávať o úspešnom organizovaní sa, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou, ale aj o veciach, ktoré zaujímajú teba.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (21.2., Kubik)
05.02.2024 Po krátkej pauze pokračujeme ďalším stretnutím aj v trnavskom Kubiku na Štefánikovej 4 o 19:00! Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Tentokrát budeme okrem iného pokračovať v prípravách kampane „Ideš na brigádu?“. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (18.1.)
08.01.2024 Vo štvrtok 18. januára o 18:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník - https://www.priamaakcia.sk/zapoj-sa. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (12.7., Foajé)
02.07.2023 Aj v júli otvoríme od 19:00 priestory Foajé na Štefánikovej 16 pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (28.6., Kubik)
24.06.2023 V stredu 28. júna budeme o 19:00 opäť v Kubiku na Štefánikovej 4 (FB podujatie). Príď aj ty, ak chceš aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (21.6., Foajé)
31.05.2023 V stredu 21. júna budeme opäť vo Foajé na Štefánikovej 16 (FB podujatie). Príď aj ty, ak chceš aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in