Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.

Týždeň akcií proti podvodom Ryanair na zamestnancoch
09.03.2012

Mnohí čitatelia pravdepodobne poznajú fotografiu, ktorá nedávno obletela svet. Muž pripútaný k futbalovej bránke v tričku s nápisom Ryanair Don't Care (Ryanair sa nestará). Išlo o Johna Foleyho, ktorého dcéra doplatila na podvodnú náborovú politiku aerolínií Ryanair. V rámci kampane Ryanair Don't Care sa počnúc 12. marcom začína medzinárodný týždeň akcií, do ktorého sa na podnet Solidarity Federation (MAP Veľká Británia) pripája aj Priama akcia. Zapojiť sa môže ktokoľvek v SR aj ČR.

Spúšťač kampane

Ryanair sa zameriava na mladých, ktorí sa následne ocitajú mimo domova a sú tak menej odolní voči tlaku a zneužívaniu. Johnova 18-ročná dcéra Sarah pracovala v roku 2008 ako letuška a deň pred prepustením sa ju pokúšal nadriadený pracovník presvedčiť, aby sama dala výpoveď. Keby to urobila, firma by jej naúčtovala poplatok 200 €, čo je suma, ktorú bežne platia všetci, ktorí podajú výpoveď. Po prepustení žiadala o možnosť odletieť naspäť domov. Odpoveď bola, že na to nemá nárok, keďže už nie je zamestnankyňou Ryanair. Keďže nemala nijaké peniaze na návrat do Liverpoolu, museli po ňu do Dublinu prísť rodičia. John sa rozhodol nezostať ticho a vďaka jeho aktivite bol odhalený firemný podvod pri nábore zamestnancov.

Politika náboru v Ryanair, pracovné podmienky a mzda

Potenciálny záujemca na pozíciu člena posádky lietadla musí agentúre zaplatiť poplatok 3000 € za „tréning“ pre Ryanair (záujemca zo Slovenska platí zhruba rovnako). Agentúra však tréning poskytne väčšiemu počtu záujemcov, ako má Ryanair v úmysle zamestnávať. Výsledkom je, že Ryanair v prvých mesiacoch po tréningu (v skúšobnej lehote) prepustí „nadbytočných“ (ide zhruba o 200 ľudí mesačne) a agentúra vložených 3000 € nevracia. Tento rozsiahly podvod sa však netýka len tréningu. Aj tí, ktorých neprepustia, dostávajú počas 12-mesačnej skúšobnej doby nižšiu mzdu ako ostatní členovia posádky.

V niektorých prípadoch je mesačná mzda v prvom roku len 520 € po započítaní prestojov a odrátaní poplatkov, medzi ktoré patrí napríklad 25 € za uniformu. Ani pracovné podmienky nie sú veľmi dobré. Od zamestnancov sa očakáva, že odpracujú 2 pohotovostné zmeny týždenne. Jedna, tzv. Home Standby (doma), trvá 11 hodín a je neplatená. Druhá, tzv. Airport Standby (na letisku), trvá 8 hodín a je za ňu 30 € (po zdanení 3 € na hodinu). Zamestnanci sú tiež platení len za čas strávený vo vzduchu. Ako poznamenal jeden pracovník Ryanair:

„Zaplatené dostanete len za čas vo vzduchu. Za 45-minútový brífing pred letom ani za čas, kedy pasažieri nastupujú, sa neplatí. Raz odklonili môj let z Alicante do Blackpoolu a za tri hodiny letu do Liverpoolu nám nezaplatili.“

Požiadavky kampane, jej rozšírenie a doterajšie výsledky

Základnými požiadavkami kampane sú ukončenie podvodu s náborom a mzdovej diskriminácie členov a členiek leteckých posádok.

Vďaka protestu Johna Foleyho získala kampaň Ryanair Don’t Care značnú pozornosť v britských médiách. O prípade, keď sa John priviazal k futbalovej bránke, informovali viaceré denníky aj u nás, hoci ho nespojili s kampaňou.

Naša sesterská organizácia Solidarity Federation (SF) sa postavila za kampaň aj Johna, ktorý už bol za svoje priame akcie 6-krát zatknutý. Popri ďalších sekciách Medzinárodnej asociácie pracujúcich sa k výzve SF pripája aj Priama akcia.

Rozšírením informácií o kampani môžeme prispieť k povedomiu o problémoch s Ryanair a varovať potenciálnych záujemcov o zamestnanie. Navrhujeme niekoľko možností vyjadrenia solidarity na Slovensku alebo v Česku, čo pomôže zvýšiť tlak na firmu.

Jedným zo zrejmých výsledkov kampane je zatiaľ rozsiahle informovanie o praktikách Ryanair a množstvo reakcií od ľudí, ktorí sa chceli zamestnať v Ryanair, no po informáciách o podvodoch a podmienkach od svojho plánu upustili. Organizátori sa tiež domnievajú, že kampaň čiastočne prispela aj k tomu, že Allied Irish Bank prestala poskytovať pôžičky záujemcom o tréning. Poplatok však Ryanair cez agentúru naďalej vyberá.

Čo môžeš urobiť medzi 12.-18. marcom 2012

•    Pošli tento text priateľom a známym a zdieľaj informácie o kampani na sociálnych sieťach a rozličných fórach.

•    Usporiadaj alebo sa zapoj do protestu na letisku, na ktorom lieta Ryanair. Ak ho nechceš zorganizovať ho sám, ozvi sa nám.

•    Zatelefonuj do írskej pobočky (+353 1 812 1212) a povedz im svoj názor.

•    Pošli fax alebo e-mail so svojou sťažnosťou.

Fax: 00353 1 812 1676

E-mail sa dá poslať cez formulár na webe Ryanair: http://frd.ie/complaints/?language=en

Stačí vyplniť povinné políčka označené * a vložiť protestný text. Preklad formulára:
Title* / Titul*
First name* / Krstné meno*
Surname* / Priezvisko*
Email address* / E-mail*
Reservation number / Číslo rezervácie
Contact Reason* / Príčina kontaktovania* (zvoľ „Complaint“, t.j. sťažnosť)
Potom iba opíš captchu a potvrď stlačením Submit  

Znenie môže byť úplne jednoduché, napríklad:

To the Ryanair managment,
I support the International week of action against Ryanair practices against the workers.
I demand an end to recruitment scamming and abuse of workers at Ryanair!
Michal Tulik,
DOPLŇ MENO,
KRAJINU,
prípadne ORGANIZÁCIU

 Preklad:

Vedeniu spoločnosti Ryanair,
Podporujem medzinárodný týždeň akcií proti praktikám Ryanair proti zamestnancom.
Žiadam ukončenie podvodov pri nábore a zneužívania pracujúcich v Ryanair.

 
Ďalšie adresy a telefónne čísla nájdeš tu: http://customercarecontacts.com/contact-ryanair-phones-of-ryanair-offices-in-ireland-uk/

Nie ojedinelé zneužívanie

Zlé zaobchádzanie vo firme Ryanair nie je nijakou novinkou. Známe sú prípady vyčerpania pilotov aj protiodborové praktiky. Proti nim sme vystúpili už v roku 2009, kedy sme podporili člena zväzu CNT prepusteného za odborovú činnosť na pracovisku (pozri článok Medzinárodný deň akcií proti praktikám spoločnosti Ryanair: podpor prepusteného člena CNT-Zaragoza alebo správu z našej solidárnej akcie na letisku).

Priama akcia

Ďalšie informácie:
Blog kampane Ryanair Don't Care
Ryanair Don't Care protest at Everton v Man City game

ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (22.3.)
07.03.2023 Streda 22. marca o 19:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít v Trnave. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Posledné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave v Kalabe (15.3.)
27.02.2023 Žiaľ, komunitné centrum Kalab končí na Zámockej a zatiaľ nie je isté, či bude pokračovať inde. Posledné stretnutie v tomto skvelom priestore budeme mať v stredu 15. marca o 19:00! Porozprávame sa o tom, akým problémoch v práci sa aktuálne venujeme, zhodnotíme podujatie k 100. výročiu MAP, ktoré bude 4. marca a ako vždy sa budeme venovať témam, s ktorými prídu ľudia na stretnutie. Na mieste budú naše propagačné materiály a publikácie. Ak vieš o vhodnom priestore na otvorené stretnutia PA, daj nám vedieť. FB udalosť: ...

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (1.2.)
17.01.2023 Streda 1. februára o 18:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (14.1.)
04.01.2023 Pozývame na prvé novoročné otvorené stretnutie v klube Collosseum v sobotu 14. januára o 10:00. Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (18.1.)
13.12.2022 Streda 18. januára o 19:00 v Kalabe! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Zbližovanie organizácií MAP v Ázii a Tichomorí
05.12.2022 Počas víkendu 12. a 13. novembra sa konalo v Jakarte stretnutie našich kamarátov a kamarátok z organizácií MAP z celého ázijsko-tichomorského regiónu. Zazneli prezentácie o situácii v Austrálii, Indii, Indonézii a na Filipínach. Počas diskusií sa preberalo široké spektrum tém: právny status kasty v Indii a jej vzťah k triednemu boju, vyhliadky na anarchosyndikalistické organizovanie na Filipínach či situácia migrujúcich pracujúcich v Singapure.

PODCHODY „Priechody pre chodcov“ - benefičný album na podporu zväzu Priama akcia
28.11.2022 Podchody je anarcho-dub-poetry projekt. Ide o mix proletárskej poézie a dub muziky. 5 songov, cca 12 minút. Príspevkom na bandcampe môžeš podporiť zväz Priama akcia.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (16.11.)
30.10.2022 Posledné tohtoročné stretnutie v Bratislave sa uskutoční v stredu 16. novembra o 19:00 v Kalabe na Zámockej 5. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít.

Kampaň zväzu ZSP proti predajniam Żabka a pomoc ukrajinským pracujúcim
16.10.2022 Zväz ZSP vo Varšave začal Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd priamou akciou v predajni Żabka a plánuje aj akcie s ukrajinskými pracujúcimi. V oboch prípadoch ide o dlžné mzdy.

K útoku z 12. októbra
13.10.2022 Je náročné nájsť slová, ktoré by vyjadrili náš hnev a smútok po včerajšom útoku. V týchto ťažkých chvíľach myslíme na ľudí, ktorých včerajšok zasiahol najviac.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave a Bratislave (27. a 28.10.)
13.10.2022 V októbri sa vidíme nielen v komunitnom centre Kalab, ale aj v trnavskom Kubiku. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Stretnutia v júli a septembri v Bratislave boli konštruktívne a s nápadmi na nové aktivity (ktoré sa nakoniec aj zrealizovali) prišli aj ľudia, s ktorými sme sa videli prvýkrát. Dúfame, že podobne tomu bude aj v Trnave. Vidíme sa vo štvrtok 27.10. v Kubiku na Štefánikovej 4 alebo v piatok 28.10. v Kalabe na Zámockej 5. Obe stretnutia sa začínajú o 18:00.

Zväz ZSP uspel v spore o nevyplatenú mzdu s kníhkupectvom vo Varšave
10.10.2022 Kníhkupectvo v štvrti Muranów meškalo od marca s výplatou mzdy bývalej zamestnankyni. Tá sa rozhodla dožadovať sa dlžných peňazí spoločne so Zväzom syndikalistov Poľska a vo výzve, ktorú poslali šéfovi, spomenuli aj chystanú kampaň poukazujúcu na pracovné praktiky v kníhkupectve. Zamestnávateľ reagoval takmer okamžite a peniaze previedol na účet.

Aktualizácia o situácii väzneného Kirilla Ukrajinceva, aktivistu odborov Kuriér v Rusku
05.10.2022 Vo štvrtok 22. septembra bola Kirillovi predĺžená vyšetrovacia väzba do 19. októbra. Hrozí mu až päť rokov väzenia za „zvolanie alebo účasť na nepovolenom zhromaždení viac ako dvakrát v priebehu 180 dní“. Za jeho prepustenie a zrušenie všetkých obvinení prebehlo vo viacerých ruských mestách niekoľko menších protestných akcií a solidaritu vyjadrili aj viaceré organizácie a osoby v zahraničí vrátane nášho zväzu a ďalších zväzov združených v Medzinárodnej asociácii pracujúcich.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in