Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.

Týždeň akcií proti podvodom Ryanair na zamestnancoch
09.03.2012

Mnohí čitatelia pravdepodobne poznajú fotografiu, ktorá nedávno obletela svet. Muž pripútaný k futbalovej bránke v tričku s nápisom Ryanair Don't Care (Ryanair sa nestará). Išlo o Johna Foleyho, ktorého dcéra doplatila na podvodnú náborovú politiku aerolínií Ryanair. V rámci kampane Ryanair Don't Care sa počnúc 12. marcom začína medzinárodný týždeň akcií, do ktorého sa na podnet Solidarity Federation (MAP Veľká Británia) pripája aj Priama akcia. Zapojiť sa môže ktokoľvek v SR aj ČR.

Spúšťač kampane

Ryanair sa zameriava na mladých, ktorí sa následne ocitajú mimo domova a sú tak menej odolní voči tlaku a zneužívaniu. Johnova 18-ročná dcéra Sarah pracovala v roku 2008 ako letuška a deň pred prepustením sa ju pokúšal nadriadený pracovník presvedčiť, aby sama dala výpoveď. Keby to urobila, firma by jej naúčtovala poplatok 200 €, čo je suma, ktorú bežne platia všetci, ktorí podajú výpoveď. Po prepustení žiadala o možnosť odletieť naspäť domov. Odpoveď bola, že na to nemá nárok, keďže už nie je zamestnankyňou Ryanair. Keďže nemala nijaké peniaze na návrat do Liverpoolu, museli po ňu do Dublinu prísť rodičia. John sa rozhodol nezostať ticho a vďaka jeho aktivite bol odhalený firemný podvod pri nábore zamestnancov.

Politika náboru v Ryanair, pracovné podmienky a mzda

Potenciálny záujemca na pozíciu člena posádky lietadla musí agentúre zaplatiť poplatok 3000 € za „tréning“ pre Ryanair (záujemca zo Slovenska platí zhruba rovnako). Agentúra však tréning poskytne väčšiemu počtu záujemcov, ako má Ryanair v úmysle zamestnávať. Výsledkom je, že Ryanair v prvých mesiacoch po tréningu (v skúšobnej lehote) prepustí „nadbytočných“ (ide zhruba o 200 ľudí mesačne) a agentúra vložených 3000 € nevracia. Tento rozsiahly podvod sa však netýka len tréningu. Aj tí, ktorých neprepustia, dostávajú počas 12-mesačnej skúšobnej doby nižšiu mzdu ako ostatní členovia posádky.

V niektorých prípadoch je mesačná mzda v prvom roku len 520 € po započítaní prestojov a odrátaní poplatkov, medzi ktoré patrí napríklad 25 € za uniformu. Ani pracovné podmienky nie sú veľmi dobré. Od zamestnancov sa očakáva, že odpracujú 2 pohotovostné zmeny týždenne. Jedna, tzv. Home Standby (doma), trvá 11 hodín a je neplatená. Druhá, tzv. Airport Standby (na letisku), trvá 8 hodín a je za ňu 30 € (po zdanení 3 € na hodinu). Zamestnanci sú tiež platení len za čas strávený vo vzduchu. Ako poznamenal jeden pracovník Ryanair:

„Zaplatené dostanete len za čas vo vzduchu. Za 45-minútový brífing pred letom ani za čas, kedy pasažieri nastupujú, sa neplatí. Raz odklonili môj let z Alicante do Blackpoolu a za tri hodiny letu do Liverpoolu nám nezaplatili.“

Požiadavky kampane, jej rozšírenie a doterajšie výsledky

Základnými požiadavkami kampane sú ukončenie podvodu s náborom a mzdovej diskriminácie členov a členiek leteckých posádok.

Vďaka protestu Johna Foleyho získala kampaň Ryanair Don’t Care značnú pozornosť v britských médiách. O prípade, keď sa John priviazal k futbalovej bránke, informovali viaceré denníky aj u nás, hoci ho nespojili s kampaňou.

Naša sesterská organizácia Solidarity Federation (SF) sa postavila za kampaň aj Johna, ktorý už bol za svoje priame akcie 6-krát zatknutý. Popri ďalších sekciách Medzinárodnej asociácie pracujúcich sa k výzve SF pripája aj Priama akcia.

Rozšírením informácií o kampani môžeme prispieť k povedomiu o problémoch s Ryanair a varovať potenciálnych záujemcov o zamestnanie. Navrhujeme niekoľko možností vyjadrenia solidarity na Slovensku alebo v Česku, čo pomôže zvýšiť tlak na firmu.

Jedným zo zrejmých výsledkov kampane je zatiaľ rozsiahle informovanie o praktikách Ryanair a množstvo reakcií od ľudí, ktorí sa chceli zamestnať v Ryanair, no po informáciách o podvodoch a podmienkach od svojho plánu upustili. Organizátori sa tiež domnievajú, že kampaň čiastočne prispela aj k tomu, že Allied Irish Bank prestala poskytovať pôžičky záujemcom o tréning. Poplatok však Ryanair cez agentúru naďalej vyberá.

Čo môžeš urobiť medzi 12.-18. marcom 2012

•    Pošli tento text priateľom a známym a zdieľaj informácie o kampani na sociálnych sieťach a rozličných fórach.

•    Usporiadaj alebo sa zapoj do protestu na letisku, na ktorom lieta Ryanair. Ak ho nechceš zorganizovať ho sám, ozvi sa nám.

•    Zatelefonuj do írskej pobočky (+353 1 812 1212) a povedz im svoj názor.

•    Pošli fax alebo e-mail so svojou sťažnosťou.

Fax: 00353 1 812 1676

E-mail sa dá poslať cez formulár na webe Ryanair: http://frd.ie/complaints/?language=en

Stačí vyplniť povinné políčka označené * a vložiť protestný text. Preklad formulára:
Title* / Titul*
First name* / Krstné meno*
Surname* / Priezvisko*
Email address* / E-mail*
Reservation number / Číslo rezervácie
Contact Reason* / Príčina kontaktovania* (zvoľ „Complaint“, t.j. sťažnosť)
Potom iba opíš captchu a potvrď stlačením Submit  

Znenie môže byť úplne jednoduché, napríklad:

To the Ryanair managment,
I support the International week of action against Ryanair practices against the workers.
I demand an end to recruitment scamming and abuse of workers at Ryanair!
Michal Tulik,
DOPLŇ MENO,
KRAJINU,
prípadne ORGANIZÁCIU

 Preklad:

Vedeniu spoločnosti Ryanair,
Podporujem medzinárodný týždeň akcií proti praktikám Ryanair proti zamestnancom.
Žiadam ukončenie podvodov pri nábore a zneužívania pracujúcich v Ryanair.

 
Ďalšie adresy a telefónne čísla nájdeš tu: http://customercarecontacts.com/contact-ryanair-phones-of-ryanair-offices-in-ireland-uk/

Nie ojedinelé zneužívanie

Zlé zaobchádzanie vo firme Ryanair nie je nijakou novinkou. Známe sú prípady vyčerpania pilotov aj protiodborové praktiky. Proti nim sme vystúpili už v roku 2009, kedy sme podporili člena zväzu CNT prepusteného za odborovú činnosť na pracovisku (pozri článok Medzinárodný deň akcií proti praktikám spoločnosti Ryanair: podpor prepusteného člena CNT-Zaragoza alebo správu z našej solidárnej akcie na letisku).

Priama akcia

Ďalšie informácie:
Blog kampane Ryanair Don't Care
Ryanair Don't Care protest at Everton v Man City game

ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in