Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.Boli sme v Malých Karpatoch!

2. august 2006

A máme za sebou ďalšiu KATTovicu. Ako bolo si môžeš prečítať v reporte od dvoch účastníkov. A ak by si mal/a záujem pridať sa k nám vo Vysokých Tatrách už tento piatok až nedeľu, rýchlo nám napíš.

Prvý deň: Záruby a jaskyňa Driny

V dňoch 22. a 23. júla sa uskutočnila ďalšia túra Kolektívu anarchistických turistov a turistiek. Prvý deň trasa viedla cez Smolenice, Havraniu skalu a Záruby do jaskyne Driny. Našťastie, oproti predchádzajúcemu dňu sa trocha ochladilo - už nebolo 34 ale 32 stupňov :-). Na stanici v Trnave sme sa stretli traja + pes, v Smoleniciach pribudol ďalší spoluturista z BA. Trasa bola aj cez horúčavu vcelku znesiteľná, Havraniu skalu /Havranicu/, ktorá je vo výške 545 m, sme zvládli asi za hodinu a pol. Výhľad odtiaľ je vskutku úchvatný. (Napadol ma vtip, ktorý hovoril Ander: „Na jakoho svatoho  sme šľi hore, keď dolu je krásne“). V lese človek príde na iné myšlienky, cesta teda ubiehala v družnej debate okolo všemožných tém – od oficiálnej politiky až po naše každodenné zážitky. Po príbehoch z pedagogickej praxe, témach ako násilie počas zmeny spoločnosti, (ne)prirodzenosť solidarity v človeku či potreba nanuka vo veľkej horúčave, sme pokračovali ďalej. 

Záruby v úctyhodnej nadmorskej výške 768 m sme taktiež zdolali a dali sme si obednú prestávku. Do jaskyne Driny to už išlo pekne z kopca (myslené geograficky, nie náladou :-)). V chránenej krajinnej oblasti sme okrem krásneho lesa a všade rastúcej mäty stretli aj ohrozený druh – dve mníšky na prechádzke – z ktorých jedna nám ukázala cestu smerom do jaskyne, keďže sme sa nevedeli zorientovať medzi žltou a modrou značkou. To samozrejme viedlo k debate o náboženstve, kde sme sa zhruba zhodli na tom, že závislosť od boha je lepšia ako závislosť od heroínu (aspoň teda v prípade mníšok lesných, ktoré - na rozdiel od narkomanov - neobmedzujú svoje okolie :-).

Jaskyňa Driny bola vítanou prestávkou na doplnenie pitných zásob. Vysnívaný nanuk však nebol, akurát predražené pollitrové nealko (kofola za 27,-). Pri kupovaní lístka do jaskyne som sa aspoň na chvíľu cítil ako študent (zľava prišla vhod). Návšteva jaskyne – prechod teploty z 32 na 8 stupňov – nás príjemne osviežila, menej už monotónny hlas sprievodcu, ktorý tie otrepané vety chŕli snáď 15 krát denne… Na koniec každej vety malo znieť niečo ako bodka, ale nebola. To je tá moderná doba – stroje sú častokrát z biologického materiálu. Ale tie kvapľové podobizne sloních uší, spiacej princeznej, trpaslíka, vztýčených falusov rôznych veľkostí (kalagnitov či kalagnátov?) alebo jazierko s mincami niekde 30 metrov pod zemou, stáli za to. Po Drinách sme mali malý problém kvôli našej fenke Delfina, ktorú sme nechali vonku nad jaskyňou a začal do nás prudiť nejaký príliš
iniciatívny či skôr otravný ochranár, ktorý hrozil pokutou 1500 sk za ohrozenie živočíchov v CHKO. Chudera nekonfliktná Delfina, toto si naozaj nezaslúžila. Našťastie, všetko dobre dopadlo, tento Incident nám náladu nepokazil, ako ani mini skupinka nazi-turistov.

Naspäť sme nešli (aby bolo vzrúšo a hádam aby sme si to údajne skrátili) po turistickom chodníku,   ale krížom cez les. Videli sme dve srnky, šúchali sme si boty, niekto pár krát spadol, ale trafili sme.  Cestu vlakom už spomínať nebudem, to už k turizmu nejak moc nepatrí. Tak nejak som to videl,  nedeľa bola bezo mňa.

Diogen 
 

Zaruby

Turista sa nechytal za hlavu náhodou...Vľavo hore, ten menší výčnelok, Havranica, ten vyšší, tak to sú Záruby a to ešte nevieme, že dvaja turisti idú bez vody...

Tuná bolo v sparnom dni jednoznačne najlepšie.

 

Tu sme sa vyspali.

 

Druhý deň: Plešivec a Čachtický hrad

Ráno sme sa zobudili do strašného tepla. Asi preto sa nám vôbec nechcelo, a tak, kým sme sa najedli Danielových cestovín, vypočuli nedeľnú rozprávku a rozhýbali sa, bolo aj poludnie. Naše prvé kroky v horúčave boli ťažké, ale rýchlo sme sa dostali do lesa. Tam bol príjemný chládok. Na konci lesa sme našli pozorovateľňu, z ktorej bol pekný výhľad. Ďalej sme prešli po ceste do osady zvanej Ošmek. Napriek názvu nás nikto neošmekol, je vidno, že to je pokroková osada, veď aj značku CHKO majú takmer novú:).

Dali sme si tu čokoládu ako posilu pred ťažkým výstupom na Plešivec. Hlavne posledné metre na strmom, slnkom vyhriatom svahu boli náročné. Ale stálo to za to. Výhľad bol vynikajúci. Snažil som sa ho zachytiť pomocou mojej biednej techniky (mobilom), doma som z toho pomocou magického softu vyrobil panoramatickú fotku:).

Poriadne sme si oddýchli, zapísali sme KATT do knihy návštev, najedli sme sa, podiskutovali. Posledný raz sme sa pokochali výhľadom a vyrazili smerom na Čachtický hrad. Po strmom zostupe sme vstúpili do začarovaného lesa. Hanu a Daniela premenil na trojnohé tvory (kombo 2 dolné končatiny + palica), Delfina ostala ako vždy na štyroch a ja na dvoch. Nakoniec sme les šťastlivo prekonali a dorazili sme na Čachtický hradný vrch. Tabuľa hlásala, že tu rastie veľa chránených rastliniek a preto sa nemajú trhať.

Zakrátko sa ukázal aj hrad. Hlavný vchod bol vystužený drevom, aby mu dodal na honosnosti.

Pri prehliadke paláca Hanu sprevádzal duch zomretej Bátoryčky prevtelený do zlej osy. Okrem toho sme hútali, prečo sem všetko to kamenie ľudia navláčili. Zjavne mala na nich nezdravý vplyv nejaká autorita:). Znova sme sa zapísali a ponáhľali do Čachtíc na autobus, ktorý šiel do Nového Mesta nad Váhom. Platil som 7 korún, vďaka študentskej zľave mi ostalo na zmrzlinu:-). Zdalo sa však, že v Novom Meste nič iné okrem zmrzliny na jedenie nemajú. Našťastie som mal pár horaliek. Autobusy už nechodili, na vlak, ktorý práve s hodinovým meškaním odchádzal, sme sa nehrnuli. Radšej sme počkali ďalší. Ten mal meškanie iba 20 minút, hoci po ceste to vrámci zlepšovania prepravných služieb vytiahol na dobrú polhodinu. V Trnave vystúpila polovica cestujúcich vlaku a aj tri štvrtiny našej výpravy:). Zvyšná štvrtina (teda ja) sa terigala až do Bratislavy.

Mišo

Foto: Mišo, Diogen a DD

E-mail: kattkolektiv(zavináč)yahoo(bodka)com

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Rozhovor so zväzom Priama akcia v nemeckom vysielaní RTVS
26.02.2018 Ak ovládaš aspoň základy nemčiny, môžeš si vypočuť rozhovor pre Radio Slowakei International (vysielanie RTVS v nemeckom jazyku) z konca januára na tomto odkaze: RTVS.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in