Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Letné dielne / Summer Open Academy

10. august 2006

S malým oneskorením zverejňujeme tlačovú správu občianskeho združenia 13 kubikov.TLAČOVÁ SPRÁVA


AKCIA:            L E T N É   D I E L N E / SUMMER OPEN ACADEMY
PODTITUL:      informátor prežije
DÁTUM:          12. – 26. august 2006

MIESTO:         13 kubikov a Tranzit, Studená 12, Zlaté piesky, Bratislava
WEB:              www.13m3.sk/dielne


Akým spôsobom naša spoločnosť produkuje informácie? Kde začína a končí úloha producenta-informátora? Aké miesto v nej má kreativita? V čase letného relaxu prináša občianske združenie 13 kubikov netypické kultúrno-vzdelávacie aktivity – Letné dielne. Od 12. do 26. augusta budú priestory bývalého betónového závodu v blízkosti Zlatých pieskov v Bratislave otvorené pre všetkých bez ohľadu na vek a pohlavie, ktorí chápu, chcú pochopiť, a najmä uchopiť do vlastných rúk svoj život v tzv. informačnej spoločnosti. Dvojtýždenná bezplatná open academy s podtitulom informátor prežije prepája umelecké, humanitné, mediálne a technické odbory. Pod odborným vedením domácich i zahraničných lektorov, plná diskusií, prednášok, hostí, hudby, filmu, tai-chi, futbalu a plávania je tiež príspevkom ku kvalitnej alternatíve a doplnku k inštitucionálnej forme vzdelávania.

Hlavná časť programu bude pozostávať z tvorivých dielní. Pod vedením lektorov sa budú môcť účastníci venovať kreatívnemu spracovaniu zvuku a videa (od softvéru pre manipuláciu obrazu, cez softvér pre vizuálne a zvukové performancie až po filmový strih), tiež aktuálnym témam ako digitálna estetika, mikro-publikovanie, biopolitika, stratégie vyhľadávania v internete a to aj informácií, ktoré umožňujú fair - play orientáciu v tokoch verejných financií a personálnom manažmente krajiny. Nezabúda sa ani na netradičnú maľbu na stenu, vysielanie a moderovanie rádia, prepájanie a vzájomné nahrádzanie zmyslov, slobodný softvér a hardvér, či vytváranie estetických doplnkov využitím nefunkčného hardvéru. Konkrétne výstupy dielní budú už odrazom kreativity lektora a študentov, keďže filozofia Letných dielní vychádza z toho, že každý z nás má znalosti a skúsenosti v špecifických oblastiach, ktoré môže zdieľaním s ostatnými otvoriť medziodborovým aktivitám.

Okrem hlavného programu budú prebiehať diskusie, prednášky, performancie a najmä vystúpenia a inštalácie vytvorené účastníkmi. Priamo z miesta akcie bude vysielať vybraný program a svoju vlastnú produkciu Internetové rádio Tlis. Sprievodným programom budú i filmové projekcie, tai-chi, futbal, párty, sekáč a kúpanie na neďalekých Zlatých pieskoch. 

Aktualizácia programu („rozvrhu hodín“) a prihlasovanie záujemcov prebieha prostredníctvom webstránky www.13m3.sk/dielne

Miesto konania Letných dielní nie je náhodné. Na periférii Bratislavy sa občianske združenie 13 kubikov v septembri 2005 rozhodlo situovať svoje novomediálne a interdisciplinárne aktivity. To, že bývalé industriálne priestory majú potenciál a nárok na efektné využitie dosvedčujú nielen podobne situované kultúrne centrá v iných krajinách, ale i Tranzit dielne, ktoré združeniu 13 kubíkov poskytujú časť svojich priestory. Či sa aj u nás podarí rozbiť stereotyp zábavnosti centier a fádnosti periférií sa môžete prísť presvedčiť sami.

Občianske združenie 13 kubikov rozvíja a podporuje aktivity a výskum v oblasti nových médií a technológií v kultúrnej a sociálnej sfére s dôrazom na interdisplinaritu a spájanie umenia, vedy a technológií. 13 kubikov pokračuje v činnosti dvoch predchádzajúcich projektov: BURUNDI (www.burundi.sk), ktoré existovalo ako súčasť priestoru pre súčasnú kultúru A4 a galérie BURYZONE (www.buryzone.sk). Projekt Letných dielní je organizovaný v spolupráci so združeniami Nextlab Budapešť a ScArt Praha a je podporený Medzinárodným Visegrádskym fondom a Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky. Priestory pre 13 kubikov poskytuje tranzit.sk. Webhosting pre 13 kubikov zabezpečuje server OKNO.


Kontakt:
Dušan Barok / program / dusan(zavináč)idealnypartner.sk / 0908 263 094
Magdaléna Kobzová / registrácia / magde(zavináč)13m3.sk / +420 608 867 186
Barbora Šedivá / PR / dielne(zavináč)13m3.sk / 0908 522 725
Mária Rišková / 13 kubikov / m(zavináč)13m3.sk / 0903 616 171


Fotografie v tlačovej kvalite:
http://13m3.sk/updata/ba_kubici_103.eps
http://13m3.sk/updata/13m3.mapa.eps   (mapa 13 kubikov)
(3.8.2006, Bratislava)Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Zbližovanie organizácií MAP v Ázii a Tichomorí
05.12.2022 Počas víkendu 12. a 13. novembra sa konalo v Jakarte stretnutie našich kamarátov a kamarátok z organizácií MAP z celého ázijsko-tichomorského regiónu. Zazneli prezentácie o situácii v Austrálii, Indii, Indonézii a na Filipínach. Počas diskusií sa preberalo široké spektrum tém: právny status kasty v Indii a jej vzťah k triednemu boju, vyhliadky na anarchosyndikalistické organizovanie na Filipínach či situácia migrujúcich pracujúcich v Singapure.

PODCHODY „Priechody pre chodcov“ - benefičný album na podporu zväzu Priama akcia
28.11.2022 Podchody je anarcho-dub-poetry projekt. Ide o mix proletárskej poézie a dub muziky. 5 songov, cca 12 minút. Príspevkom na bandcampe môžeš podporiť zväz Priama akcia.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (16.11.)
30.10.2022 Posledné tohtoročné stretnutie v Bratislave sa uskutoční v stredu 16. novembra o 19:00 v Kalabe na Zámockej 5. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít.

Kampaň zväzu ZSP proti predajniam Żabka a pomoc ukrajinským pracujúcim
16.10.2022 Zväz ZSP vo Varšave začal Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd priamou akciou v predajni Żabka a plánuje aj akcie s ukrajinskými pracujúcimi. V oboch prípadoch ide o dlžné mzdy.

K útoku z 12. októbra
13.10.2022 Je náročné nájsť slová, ktoré by vyjadrili náš hnev a smútok po včerajšom útoku. V týchto ťažkých chvíľach myslíme na ľudí, ktorých včerajšok zasiahol najviac.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave a Bratislave (27. a 28.10.)
13.10.2022 V októbri sa vidíme nielen v komunitnom centre Kalab, ale aj v trnavskom Kubiku. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Stretnutia v júli a septembri v Bratislave boli konštruktívne a s nápadmi na nové aktivity (ktoré sa nakoniec aj zrealizovali) prišli aj ľudia, s ktorými sme sa videli prvýkrát. Dúfame, že podobne tomu bude aj v Trnave. Vidíme sa vo štvrtok 27.10. v Kubiku na Štefánikovej 4 alebo v piatok 28.10. v Kalabe na Zámockej 5. Obe stretnutia sa začínajú o 18:00.

Zväz ZSP uspel v spore o nevyplatenú mzdu s kníhkupectvom vo Varšave
10.10.2022 Kníhkupectvo v štvrti Muranów meškalo od marca s výplatou mzdy bývalej zamestnankyni. Tá sa rozhodla dožadovať sa dlžných peňazí spoločne so Zväzom syndikalistov Poľska a vo výzve, ktorú poslali šéfovi, spomenuli aj chystanú kampaň poukazujúcu na pracovné praktiky v kníhkupectve. Zamestnávateľ reagoval takmer okamžite a peniaze previedol na účet.

Aktualizácia o situácii väzneného Kirilla Ukrajinceva, aktivistu odborov Kuriér v Rusku
05.10.2022 Vo štvrtok 22. septembra bola Kirillovi predĺžená vyšetrovacia väzba do 19. októbra. Hrozí mu až päť rokov väzenia za „zvolanie alebo účasť na nepovolenom zhromaždení viac ako dvakrát v priebehu 180 dní“. Za jeho prepustenie a zrušenie všetkých obvinení prebehlo vo viacerých ruských mestách niekoľko menších protestných akcií a solidaritu vyjadrili aj viaceré organizácie a osoby v zahraničí vrátane nášho zväzu a ďalších zväzov združených v Medzinárodnej asociácii pracujúcich.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v komunitnom centre Kalab (28.9., BA)
22.08.2022 Na júlovom stretnutí v Kalabe sme spoznali nových ľudí a vznikol na ňom nápad organizovať piknik, kde vznikol priestor na diskusie a spoznávanie sa s ďalšími ľuďmi. To nás povzbudilo k zorganizovaniu ďalšieho stretnutia už v septembri, konkrétne v stredu 28.9. o 18:30 opäť v Kalabe na Zámockej 5. S vlastným bodom na stretnutie môžeš prísť aj ty. Zámerom je diskutovať o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov, s ktorými sa stretávame, a ako podporiť existujúce aktivity. Okrem tém, s ktorými prídu samotní ľudia, budeme určite hovoriť aj o aktivitách k októbrovému Medzinárodnému týždňu proti nevyplácaniu miezd. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a .

Grilovačka vo Viedni
14.08.2022 Nedeľa 7. augusta, Viedeň, slnečné popoludnie, záhrada rodinného domu a v tieni stromov zhruba 15 kamarátov a kamarátok zo zväzu WAS (Viedenský zväz pracujúcich) pri griloch a ohnisku.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v Košiciach (11.8.)
01.08.2022 Ak  máš záujem nadviazať kontakt či riešiť konkrétny problém na pracovisku, resp. v regióne spoločne s naším zväzom, pozývame ťa na stretnutie vo štvrtok 11. augusta.

Zahraniční pracovníci v hotelierstve dosiahli vyplatenie dlžnej mzdy v Rakúsku
17.06.2022 Jazyková bariéra, neznalosť pracovného práva a osamotenosť sú jedny z hlavných dôvodov zraniteľnosti pracujúcich v zahraničí. Ich neistú pozíciu pravidelne zneužívajú rôzne firmy, ktoré počítajú s tým, že ak im napríklad nevyplatia mzdy, prejde im to. Dvaja Gréci pracujúci v hoteli neďaleko rakúskeho Zwettlu pre upratovaciu firmu sa v roku 2021 dostali do podobnej situácie. Spojili sa však s WAS (Viedenský zväz pracujúcich) a spoločne vybojovali dlžné mzdy.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 14.4.)
04.04.2022 Vo štvrtok 14. apríla o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách. Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in