Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Letné dielne / Summer Open Academy

10. august 2006

S malým oneskorením zverejňujeme tlačovú správu občianskeho združenia 13 kubikov.TLAČOVÁ SPRÁVA


AKCIA:            L E T N É   D I E L N E / SUMMER OPEN ACADEMY
PODTITUL:      informátor prežije
DÁTUM:          12. – 26. august 2006

MIESTO:         13 kubikov a Tranzit, Studená 12, Zlaté piesky, Bratislava
WEB:              www.13m3.sk/dielne


Akým spôsobom naša spoločnosť produkuje informácie? Kde začína a končí úloha producenta-informátora? Aké miesto v nej má kreativita? V čase letného relaxu prináša občianske združenie 13 kubikov netypické kultúrno-vzdelávacie aktivity – Letné dielne. Od 12. do 26. augusta budú priestory bývalého betónového závodu v blízkosti Zlatých pieskov v Bratislave otvorené pre všetkých bez ohľadu na vek a pohlavie, ktorí chápu, chcú pochopiť, a najmä uchopiť do vlastných rúk svoj život v tzv. informačnej spoločnosti. Dvojtýždenná bezplatná open academy s podtitulom informátor prežije prepája umelecké, humanitné, mediálne a technické odbory. Pod odborným vedením domácich i zahraničných lektorov, plná diskusií, prednášok, hostí, hudby, filmu, tai-chi, futbalu a plávania je tiež príspevkom ku kvalitnej alternatíve a doplnku k inštitucionálnej forme vzdelávania.

Hlavná časť programu bude pozostávať z tvorivých dielní. Pod vedením lektorov sa budú môcť účastníci venovať kreatívnemu spracovaniu zvuku a videa (od softvéru pre manipuláciu obrazu, cez softvér pre vizuálne a zvukové performancie až po filmový strih), tiež aktuálnym témam ako digitálna estetika, mikro-publikovanie, biopolitika, stratégie vyhľadávania v internete a to aj informácií, ktoré umožňujú fair - play orientáciu v tokoch verejných financií a personálnom manažmente krajiny. Nezabúda sa ani na netradičnú maľbu na stenu, vysielanie a moderovanie rádia, prepájanie a vzájomné nahrádzanie zmyslov, slobodný softvér a hardvér, či vytváranie estetických doplnkov využitím nefunkčného hardvéru. Konkrétne výstupy dielní budú už odrazom kreativity lektora a študentov, keďže filozofia Letných dielní vychádza z toho, že každý z nás má znalosti a skúsenosti v špecifických oblastiach, ktoré môže zdieľaním s ostatnými otvoriť medziodborovým aktivitám.

Okrem hlavného programu budú prebiehať diskusie, prednášky, performancie a najmä vystúpenia a inštalácie vytvorené účastníkmi. Priamo z miesta akcie bude vysielať vybraný program a svoju vlastnú produkciu Internetové rádio Tlis. Sprievodným programom budú i filmové projekcie, tai-chi, futbal, párty, sekáč a kúpanie na neďalekých Zlatých pieskoch. 

Aktualizácia programu („rozvrhu hodín“) a prihlasovanie záujemcov prebieha prostredníctvom webstránky www.13m3.sk/dielne

Miesto konania Letných dielní nie je náhodné. Na periférii Bratislavy sa občianske združenie 13 kubikov v septembri 2005 rozhodlo situovať svoje novomediálne a interdisciplinárne aktivity. To, že bývalé industriálne priestory majú potenciál a nárok na efektné využitie dosvedčujú nielen podobne situované kultúrne centrá v iných krajinách, ale i Tranzit dielne, ktoré združeniu 13 kubíkov poskytujú časť svojich priestory. Či sa aj u nás podarí rozbiť stereotyp zábavnosti centier a fádnosti periférií sa môžete prísť presvedčiť sami.

Občianske združenie 13 kubikov rozvíja a podporuje aktivity a výskum v oblasti nových médií a technológií v kultúrnej a sociálnej sfére s dôrazom na interdisplinaritu a spájanie umenia, vedy a technológií. 13 kubikov pokračuje v činnosti dvoch predchádzajúcich projektov: BURUNDI (www.burundi.sk), ktoré existovalo ako súčasť priestoru pre súčasnú kultúru A4 a galérie BURYZONE (www.buryzone.sk). Projekt Letných dielní je organizovaný v spolupráci so združeniami Nextlab Budapešť a ScArt Praha a je podporený Medzinárodným Visegrádskym fondom a Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky. Priestory pre 13 kubikov poskytuje tranzit.sk. Webhosting pre 13 kubikov zabezpečuje server OKNO.


Kontakt:
Dušan Barok / program / dusan(zavináč)idealnypartner.sk / 0908 263 094
Magdaléna Kobzová / registrácia / magde(zavináč)13m3.sk / +420 608 867 186
Barbora Šedivá / PR / dielne(zavináč)13m3.sk / 0908 522 725
Mária Rišková / 13 kubikov / m(zavináč)13m3.sk / 0903 616 171


Fotografie v tlačovej kvalite:
http://13m3.sk/updata/ba_kubici_103.eps
http://13m3.sk/updata/13m3.mapa.eps   (mapa 13 kubikov)
(3.8.2006, Bratislava)Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in