Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.KATT v Nízkych Tatrách

9. február 2006

„Vyciedzic zemiaky,“ odpovedal Zaczek na moju otázku ako sa povie ísť sa vymočiť po poľsky a ja som skoro padol do kolien od smiechu. Boli sme práve prišli do Jasnej. Začiatok túry bol trocha roztržitý, zistili sme, že chodník na Chopok je zasypaný snehom a vybrať si môžeme buď zjazdovku plnú lyžiarov alebo lanovku. Zvíťazila druhá možnosť, študenti platia 100,- a pekne z výšky sa človek díva ako lyžiari padajú alebo ako sa pomaly strácajú stromy až napokon vo vyššej nadmorskej výške zmiznú úplne.

Ale predbehol som. Všetko to začalo na internetovom fóre KATTu (čiže Kolektívu anarchistických turistov a turistiek), kde sme sa dohodli na termíne a mieste túry. V poradí druhá väčšia zimná KATTovica bola zvolená na 28.-29. január 2006. Trasa – prechod Chopkom a Ďumbierom na Štefánikovu chatu. Je nás osem a v našej medzinárodnej „výprave“ sa to národnosťami riadne hemží (slovenská, poľská, španielska, rakúska, rusínska a samozrejme špeciálna bratislavská!:)). Skvelý pocit...

Vo vlaku v kupé som každému predviedol nový výstroj – bundu (wind stopper), topánky (goráče), nohavice, ponožky, nátelník a spodky (tie som tuším nepredvádzal:)). Takéto veci sa na túru zídu, hoci prejsť sa dá aj v rifliach a hrubej bunde.

Takže, z Jasnej si to ženieme lanovkou až na Lukovú, kde sa objavil problém: Kris sa tak šmýkali mäkké topánky, že musela ísť veľmi opatrne, takže tempo celej skupiny sa prispôsobilo jej. Vcelku mi to neprekážalo, mám dobrú trekovú obuv, taký krásny výhľad navyše, všetko je o.k. 
 
KATT funZ chaty pod Chopkom časť výpravy odbieha na vrchol, kde robíme manekýnske snímky s diagonálou. Kris dostáva na nohy nové oceľové mačky a fičíme! Nie ale ďaleko. Kris si skrížila ruky, nohy zaťala do snehu a ani pohnúť... Tešíme sa síce na plánovanú trasu a veľmi sa nám vracať späť nechce, ale v kľudne preberáme aké máme možnosti. Kris nakoniec sama zamieta možnosť vrátiť sa naspäť dlhým strmým svahom a volí miernejšie vyzerajúcu hrebeňovú túru. Snažíme sa pomôcť aj tým, že jeden-dvaja ideme o niečo nižšie ako ona, aby sme mohli stlmiť prípadné pošmyknutie a pád. Aj keď ideme pomaly, nálada je výborná, schuti sa rozhliadame zvrchu do dolín a do iných pohorí. Slniečko svieti, sem-tam trošku fúka, nič nenasvedčuje hmle, zrážkam či víchrici. Všade okolo nás svištia skiaplinisti, ktorým to ide lepšie nielen z kopca, ale i doň. Viacerí sa neskôr zhodujeme, že šliapanie po hrebeňoch riadne povykrúcalo ľavé nohy v členkoch, keďže svahy boli miestami zľadovatelé a nepríjemne klopené.

KATTaci a bliziaci sa zapad slnkaSily začínajú dochádzať aj Zazcekovi. Berieme teda jeho aj Krisin batoh, aby sme aspoň nejak uľahčili chôdzu, čo evidentne pomáha. Slnko zapadá a moja nálada náhle tiež. Cesta je síce značená, ale noc na horách... v zime... mimo chaty... Michal z diaľky kričí informácie z tabule, čo u niektorých vyvoláva nadšenie. Predčasne. „Nie, Barbara, nie pätnásť, ešte 50 minút, podľa značky. A vieš, že naším tempom aspoň 1,5 hodiny.“

 

Padá tma, svietia čelovky, baterky a Slavova blikačka na bicykel. Vzdialené chaty vydávajú jasné svetlo, len tá naša nie. Tušeným smerom je len hlboká tma. Hviezdy sú prekrásne, Michal verí, že všetko dobre dopadne, hovorí, že boli túry s väčšou nervozitou a snáď i nebezpečenstvom. To napokon hrozí vždy, to je však súčasťou výletov do prírody, aj v tom je krása.

pohlad na juznu stranu Chopka

„Hej, počkaj, pomôžem ti,“ dva batohy sú na klzkom svahu nad sily aj pre rusínsku menšinu našej výpravy. To, čo sa pred nami vynára, nie je nik iný, len najvyšší vrchol Nízkych Tatier – Ďumbier. Hádam bude už to sedlo s chatou?

Na vrchole sa chce fotiť len Michal, ostatní sa radšej nechávajú unášať zotrvačnosťou a smerujú do tmavého údolia, svietiac na tenké palice, ktoré v 20 metrových rozostupoch označujú cestu. Telefonicky nabádame chatára, nech prezradí svetlom, kde je chata, vysnená chata – teplá. A, naozaj, pred nami v sedle zjavuje sa silné svetlo! Výkriky radosti a úľavy, táto medzinárodná výletná banda dnes neumrie, príde na chatu! S Richardom sa potácame dole príkrym svahom, keď tu zrazu mi nohy prepadli do akejsi jamy a ja padám... Ale sa mi uľavilo, keď som zistil, že to je len vyhĺbený chodník, takže 30 centimetrový pád mi neublížil.

Kurník šopa, to je úľava, konečne sedíme za stolom. Nikto si neodopiera teplú večeru, ani nie sú extra vysoké ceny, a pritom to tam vláčia na chrbtoch. Fazuľová polievka mi chutí a klipkajúc si zahrám aj žolíka, ktorý vyhral Zaczek. Miška ešte chce ďalším kolom potvrdiť svoje kvality, ale nikomu sa už nechce ani zamak rozmýšľať. Zato celý čas prebiehajú rozhovory v angličtine, poľštine i slovenčine. Izba, kam nás chatár voviedol je zatiaľ chladná a na prvý pohľad málo útulná – štyri poschodové postele, periny bez obliečok, podlaha bez koberca, umývadlo bez vody a skriňa bez dvierok. Radiátor sa napokon rozhejgal, na vankúš som si dal sveter, na nohy tepláčky, Slavo vyzdobil okno diagonálou a...

Zaslúžený odpočinok ráno podporujú skvelé raňajky v cene ubytka (270,-). Krupičná kaša ma naštartovala na WC a do bieleho prekrásne rána s výhľadom, že sa to nedá ani dosť dobre popísať.

Dávame zápis do „vrcholovej“ knihy na chate, lúčime sa s príjemným chatárom a po diskusii o ďalšom postupe sa rozhodujeme ísť najpriamejšou cestou do doliny. Dobrá voľba azda (aj keď Miška by si dala ešte hrebeňovku). Cesta nás vedie strmo dole, odhadom asi pod 30-40 stupňovým uhlom. Michal vyznačuje spôsob zliezania – pekne šmykom po nohách. A kašlať na to, na zadku to ide lepšie! Teda Kris sa to nezdá a šliape si to poctivo vo svojich požičaných mačkách. Pozor, na rad prichádzajú aj igelitky, nekontrolovateľne sa rútime na do kopca šľapajúcich lyžiarov! Všetko sa obíde bez zranení. Snažíme sa identifikovať okolitú vegetáciu, ktorá je vidno nad snehom – bude to jarabina?

Rozhovory neustávajú. Počúvame sa navzájom, rozoberáme, konfrontujeme – jadrová energia, školstvo, minulé/budúce výlety, súčasné trendy v chémii (nanomolekulárna chémia, či nie, Slavo?), protesty proti kapitalizmu, kórejskí odborári (tak tí nie sú takí bojaneschopní, ako na Slovensku), práca v Čechách (prečo sa bonzuje šéfom na pracovisku?), Španielsko, Rakúsko, Juhoslávia, Ázia (jaky vraj smrdia po celom Tibete), superstar, gejovia, drogy, jazykové rozdiely (frajer jest v Poľsku glupy človiek!), politici, fašisti, A. Warhol, proste všetko, čo rozoberajú decká na spoločných výletoch.

Spoje znamenajú, že sa rozchádzame. A tak sa i stane. Každý žijeme tu svoju reality show, preto čaute, čoskoro na novej túre!

DD

KATT môžeš kontaktovať na kattkolektiv(zavináč)yahoo(bodka)com

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Rozhovor so zväzom Priama akcia v nemeckom vysielaní RTVS
26.02.2018 Ak ovládaš aspoň základy nemčiny, môžeš si vypočuť rozhovor pre Radio Slowakei International (vysielanie RTVS v nemeckom jazyku) z konca januára na tomto odkaze: RTVS.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in