Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Ako som sa bavil na antirasistickej demonštrácii

21. január 2007

19. 1. 2007 sa koná demonštrácia proti neonacizmu, neonacistickým skupinám a etnickej či inej rasistickej neznášanlivosti. Tak znel plagát, ktorý ma zaujal. V duchu som si povedal, že ako antifašista by som sa mohol aj zúčastniť.

Keďže do akcie bolo ešte fúru dní a ja som našiel len tento plagát, tak som chcel o akcií vypátrať viac, ako len dátum a miesto. Postupom času som sa dozvedel, že pochod je nahlásený a je chránený policajtmi. No veď v pohode. Zákon je už raz taký, že na slobodné zhromažďovanie treba odobrenie od úradov. A tí policajti?? Asi boli pridelení na zachovanie verejného poriadku. Myslel som si, že mi to stačí a mám dostatok informácií, takže hurá na akciu. No radosť bola priskorá a v piatok 19-teho nasledovalo trpké, ale zato poučné sklamanie. A ako to teda bolo?

Prišiel som do BA približne o 16:15 a stretol sa s kámošmi. Zhodli sme sa, že Hlavné námestie nie je až tak ďaleko. Tak sme namiesto MHD išli pešo. Cestou míňame zopár Štajnerov, ale na nálade nám to neuberá. Rozprávame o nálepkách, Otrokoviciach a ani dnešný pochod neostane bokom. Získavame nové informácie o ňom a začína sa v nás prebúdzať zlá predtucha. Stretávame zopár policajtov a prichádzame na miesto zrazu. Námestie je plné turistov a Bratislavčanov idúcich si po svojom. Zmerčíme malú skupinku ľudí stojacich pri fontáne. Situácia je čím ďalej tým lepšia. A čím bližšie tým horšia. Rozpoznávame plagáty, letáky a transparent ĽPR Pôsobí to na nás, ako cesnak na upíra. Obchádzame inkriminované miesto so 6-8 mladými „aktivistami“. Máme približne 30 minút času, tak ideme na kofolu, pri ktorej prerobíme celý náš plán. Chceli sme sa pripojiť k pochodu, rozvinúť pripravený transparent. Pri tom sa snažiť diskutovať o probléme neonacizmu o príčinách jeho vzniku. Navrhnúť prípadný postup boja proti nemu, keďže štátny antifašizmus sa nám zdá neefektívny. Minúty ubehli ako voda, tak sme sa pobrali späť. Sedemčlenná skupinka sa nám rozrástla o punx a iných ľudí. Odhadujem, že v tej chvíli tam mohlo byť 50 ľudí. My sa nepridávame a ostávame bokom.

Hodiny odbíjajú 17.00 a s veľkým očakávaním sledujeme, čo sa to len bude diať. Príhovor, ak sa to dá príhovorom nazvať, sa začína ohlušujúcim húkaním megafónu. Dáky mladý chalanisko stojí na fontáne a reční o tom, akí sú náckovia zlí, ako škaredo ostrihaní a oblečení. Celý prejav je počuť v okolí 10 metrov, ďalej už len útržky. Ani amplión mu veľmi nepridal na nesmelom hlase. Dohady o tom, čo sa hovorí prerušil náš hurónsky smiech. Predajca večerníka, ktorý stál na druhom konci námestia bol lepšie počuť ako organizátor akcie hovoriaci do ampliónu. Ešte ku koncu hovorí ako je rád že žije v štáte spolu s ľuďmi, ktorí vedia rozmýšľať a smutne konštatuje to, že štát nevynakladá dostatočné úsilie na to, aby chránil svojich občanov. Následne ho vystriedal druhý chalanisko, ktorý nesystematicky nadával na tupých čavákov, ktorí si vyholia hlavu oblečú bomberu a myslia si, že sú majstri sveta. Celkovo to vyznelo, že rasizmus má pôvod v ľudskej hlúposti a že neonacisti sú sopliaci, ktorí si mlátením slabších liečia svoje komplexy, čo mi ako vysvetlenie a prejav moc nestačilo. Nakoniec ich vystriedal pán Milo, ktorého bolo už lepšie počuť. No stále nie dostatočne. Ten, ako inak, prezentoval svoj boj proti neonacistom. Teda treba sprísniť zákony a najmä ten extrémistický.

Potom nasleduje spomienka na Daniela Tupého a iné obete neonacistov. Po skončení prejavu organizátori „zverejňujú“ trasu pochodu. My sa premiestňujeme do iného rohu námestia a čakáme, čo bude nasledovať.

Na tejto akcií sa ukázali bohužiaľ aj hákoši. Prišli sa pozrieť z Bielej ulice v počte cca 40 kusov. Hneď ako prišli na pár metrov od miesta kde sa konala akcia, cca 10 pankáčov sa dalo na rýchlejší ústup do uličky (nevyzeralo to že by zrovna šli do obchodu s potravinami). Policajti mali dosť na háku, hákošov si ani nevšimli, až po rozhovore s pánom Milom šla ku nim hliadka. (No neskôr, potom ako pochod bol už dávno preč) spoločne odpochodovali aj s dohľadom dvoch policajných vozidiel na Obchodnú ulicu, kde sa roztrúsili do okolitých podnikov. V podstate sa to tak dá povedať, že aj Štajneri si sami spravili svoj pochod.

Pochod sa nám začína formovať a objavujú sa aj transparenty „zastavujúce“ fašizmus a neonacizmus. V tejto chvíli už pozorujem enormné preriedenie davu na počet 25-30 účastníkov. Zaujímavé bolo ešte pred pochodom ako sa dali všetci do jedného klbka aj s transparentom a fotili sa ako na výstave.  Nastávajú komplikácie a malé zdržanie. No razom sa všetko vyrieši, ľudia sú sformovaní a vyrážajú do ulice na čele s transparentom „Zastavme fašistov“. Celá masa ide smerom k nám. S rešpektom sa uhýbame. Ale čo to!? Všetci zastavujú rovno pred nami a dvoma policajtmi. Chvíľu nechápem čo sa deje a snažím sa to zistiť. Na moje pobavenie sa jedna účastníčka vykukujúca spoza transparentu, pýta „pána“ policajta: „Už môžeme ísť?“. Otáčam sa do výkladu a smejem sa. Je to pre mňa vtipná situácia, keď sa niekto spoza „antifašistického“ transparentu opýta policajtov na to či môže ísť. Ale budiž. S rukou cez ústa sa otáčam a pozorujem rojenie sa policajtov. Prichádza aj psovod. Už je všetko v poriadku, ochrana zabezpečená, rodinné fotografie s transparentom sú tiež na svete, tak sa demonštranti znova začínajú hýbať. Do pochodu sa pridávame, až keď nás minie policajt „s červeným lampášom“. Chvíľku je ticho. Ako pred búrkou. A potom sa to spustilo. „Fašisti, rasisti pozrite sa do.....“ znelo ulicou. V tejto chvíli som ľutoval peniaze za cestu do BA. Ale pochod sa nám znova zastavuje. Nezbadáme to a skoro sa ocitneme v ňom. Znova sa nám to hýbe, už po tretie. Stojíme na mieste, že nech nie sme až tak moc blízo. Policajti sa nás pýtajú že či ideme alebo nie. Odpoveď znela nie, tak nás nechali a išli.

Pochod mizne v nedohľadne. Nám ostáva len cesta domov, počas ktorej vyjadrujeme nespokojnosť nad konceptom celej dnešnej akcie.

Člen AFA Trnava

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr�spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in