Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Antifašisti to 1. februára neodflákli

6. február 2007

Na námestie SNP sme prišli asi 15 minút po šestnástej hodine. V rohu stolík, nad ním sa krčil pán Laššák a pri stolíku stáli „na stráži“ traja iniciatívni milovníci slobody slova. Za nimi asi dva metre legitimovali práve skupinku 4 nazi-skinheadov policajti. Potom nám oči padli na menšiu skupinku ľudí na námestí. Priblížili sme sa pod sochu partizána a pripojili ku skupine. Dostali sme letáky a približné informácie o tom, čo sa dialo kým sme prišli na námestie.

V skupine panovala celkom dobrá nálada, počtom tu v tej chvíli bolo okolo 30 ľudí. Boli sme zahalení, niekto okuliare, iní šatky. Všade naokolo bolo vidno policajtov v uniformách či už mestských alebo štátnych, rovnako aj tajných. Prebiehal vzájomný monitoring – prítomní novinári svoje blesky hladne púšťali na protidemonštrantov, od nás si niekto fotil zúčastnených iniciátorov slobody slova, takisto oni neváhali a fotografovali.

Boli rozdelení do troch skupín, jedna (štvorčlenná) zahalená v pláštenkách s kapucňou, pravdepodobne aj s mimobratislavským podporovateľom SP. Druhá skupinka, títo neboli zahalení a sem patrili aj najväčší tanečníci (päťčlenná), ktorí nás príjemne pobavili a na ktorých sa zniesli najväčšie posmešky („torten šnajder“, „ukáž koľko máte snehu doma“ :)) a tretia, kde boli nazi-skinheadi (šesťčlenná).  

Námestie sme udržiavali obsadené. Predtým roztrúsení ľudia sa zhŕkli k sebe pri slovných prestrelkách. K priamemu konfliktu neprišlo, počty iniciátorov boli slabé, hoci sa tvárili sebavedome a uškŕňali sa, na viac ako občasné výkriky a monitoring sa nezmohli. Po trištvrte hodine, sa skupina dohodla, že odchádzame z obsadeného námestia. Najskôr sme zatlieskali našim bavičom a potom sa pobrali preč poza sochu partizána. Pochod sa potom ale zastavil, vrátili sme sa a po chvíli pokračovali smerom k McDonaldu. Neviem  presne prečo, pravdepodobne polícia zachytila skupinu 2 iniciátorov, ktorí nás chceli nasledovať. Viacerí od nás odmietli policajnú ochranu a starostlivosť. Mne je jasné, že na takéto zhromaždenie, treba prichádzať s tým, že síce dobre dopadne, ale fyzická konfrontácia je aktuálna a poslúchanie policajtov je kontraproduktívne vzhľadom na cieľ akcie.

Pobrali sme sa teda preč, pri priechode neďaleko Tesca nás dobehli „tanečníci“. Sformovali sme sa šiesti, pripravení ich rozbiť. S tým ako sa zmenšovala vzdialenosť medzi chlapcami a nami, viditeľne ich začalo opúšťať počiatočné hrdinstvo a nakoniec nás neatakovali inak ako slovami, tiež bez valného úspechu – vyvolávali v nás skôr pobavenie. Stáli sme takto oproti sebe asi 2 minútky než prišla hliadka a postavila sa medzi nás a náckov, ktorých legitimovala. Očividne sa na ich hláškach typu „oni nás chcú zbiť!“, „sú zamaskovaní - to je utajovanie identity!“ tiež  dobre bavila. Naša skupina sa potom pobrala na Šafárikovo námestie, my sme sa odpojili a šli iným smerom.

Ak bolo cieľom akcie  obsadiť námestie – podarilo sa. Vzhľadom na to že o akcii, ktorá mala iniciovať a podporovať slobodu  slova, sme sa dozvedeli dva dni vopred, organizovanosť bola výborná (spoločný odchod, monitoring, letáky, transparent, médiá, blokovanie, vtipné slovné zosmiešňovanie a pripravenosť na fyzický odpor).

Napísal člen PA

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr�spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in