Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.Projekt A v Žiline

13. február 2007

V sobotu 3.2.2007 sa v žilinskej Stanici konala akcia s názvom Projekt A – sloboda proti moci zameraná na anarchizmus a Do it yourself kultúru, čoby alternatívu mainstreamovej kultúry. Naša bratislavská enkláva si dala zraz v sobotu poobede, popratala sa do dvoch áut a vyrazila smer Žilina. Cesta ubehla rýchlo a o pol šiestej sme boli na mieste.

Do Stanice sa akurát pozvoľna zliezali ľudia, tak sa Michal venoval príprave na prednášku, my ostatní vykladaniu vecí na koncert, distra a obhliadke priestoru. Ak ste ešte do Žilinskej Stanice nezavítali tak vedzte, že to je príjemné miesto, ktoré pričinením jedného občianskeho združenia vzniklo pretvorením lokálnej železničnej stanice na kultúrne a sociálne centrum. Konajú sa tu rôznorodé akcie so širokým záberom od ťažko umeleckých performance cez divadelné predstavenia až po akcie pre deti (dnešný večer sa koná pod labelom „SUB“, teda nálepkou označujúcou alternatívne a sociálne orientované programy), pričom budova slúži aj naďalej ako železničná stanica.. Je tu malý bar s kuchynkou, kde sa po ceste občerstvujeme vegánskym gulášom, prednáška sa má konať v susednej premietacej sále a koncert hore, v rozmernom podkroví budovy. Oproti rôznym podzemným klubom a bývalým protibombovým krytom, kde sa koncerty zväčša konávajú celkom zaujímavá zmena. :) Vôbec celý interiér pôsobí novo a čisto, pritom originálne (sedenie a stoly v bare z kofolových prepraviek) útulne a vôbec nie chladno.

Okolo siedmej je už Stanica slušne zaplnená. Celková návšteva je asi 150 ľudí, zväčša mladí, študenti a ľudia zo subkultúrneho prostredia. Navzájom sa tu stretáva veľa známych tvári z rôznych končín a panuje kamarátska atmosféra. V prezentačnej miestnosti na prízemí je v tej chvíli približne 60 ľudí a podľa programu začína Michalova prednáška o anarchizme. Hlavnú os tvorí história anarchistického hnutia od jeho vzniku a postupné vyprofilovanie v predminulom storočí, cez jeho „veľké chvíle“ Machnovskom hnutí a v Španielskej revolúcií v prvej polovici minulého storočia, cez útlm v povojnových rokoch až po znovuvzkriesenie koncom deväťdesiatych rokov, okrem iného, vďaka hnutiam proti ekonomickej globalizácií a sociálnym hnutiam v Južnej Amerike a Európe. V kocke sú prezentované hlavné myšlienky anarchizmu ako takého, najznámejšie osobnosti histórie hnutia, a sú vysvetlené jeho insígnie. Na koniec prednášky je načrtnutá situácia anarchistického hnutia na Slovensku a plynule sa tým prechádza do diskusie. Diskusia sa točila prevažne okolo stereotypných otázok a tém (ne/možnosť fungovania nehierarchickej spoločnosti vo väčšom meradle, anarchizmus vs. komunizmus atď.) a bola podľa mňa trocha rýchlo prerušená (kvôli programu) a vystriedaná filmom Štvrtá svetová vojna.

Na môj vkus bola prednáška príliš historicky orientovaná, čo ale vzhľadom na zloženie publika a následnú diskusiu možno nebolo až tak na škodu. Inak bola podaná sviežim a interaktívnym spôsobom, aj s ilustračným premietaním. Michalovi sa podarilo udržať pozornosť a záujem publika, čo bolo vidno aj na tom, že zvyšok večera sa v sále a ostatných priestoroch spontánne vytvárali  menšie debatné krúžky na rôzne otázky súvisiace s témou večera.

Toľko teda teoretická časť večera, zvyšok mal byť v duchu DIY zábavy. Ako prvá to roztočila na pódiu miestna ILÚZIA so svojim netuctovým punkom tvoreným chytľavými melódiami, emotívnymi textami, pestrými mužskými a ženskými vokálmi a husľami, čoby dotvorením celkového originálneho štýlu. Svojím podmanivým prejavom okamžite roztancovali celé podkrovie, ktoré sa skvele bavilo.

Po nich sme to rozbalili so STEHom s našim experimentálne syntetizovaným kvázy-punkom. Kvalitu z pódia neviem presne ohodnotiť, ale mali sme už určite aj lepšie koncerty. Neboli sme dnes večer akosi vo svojej koži na pódiu, ale ľudia sa zdá sa aj tak celkom zabavili, tak to snáď až také zlé nebolo a nabudúce bude dúfam lepšie. ;)

Po koncerte nastúpila Dj-ka Aďa so svojim pestrým setom od reggae, cez jungle po dancehall, s pribúdajúcimi hodinami čoraz väčšie klasiky. Keď sme o tretej ráno zo Stanice odchádzali do baráku kde sme mali spať, párty na tanečnom parkete bola ešte stále v plnom prúde.

Domov sme vyrazili nasledujúce ráno, ja osobne spokojný a nebyť choroby, ktorá na mňa vytrvalo celý víkend liezla, poviem že aj dobre oddýchnutý. Myslím, že veľa ľudí si z tohto večera odnieslo zaujímavé zážitky, rozhovory a snáď aj inšpiráciu.

Dalibor Neubauten

A na záver trochu avantgardného umenia;)


Ilúzia

 

Steh

 

Extrémisti

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Rozhovor so zväzom Priama akcia v nemeckom vysielaní RTVS
26.02.2018 Ak ovládaš aspoň základy nemčiny, môžeš si vypočuť rozhovor pre Radio Slowakei International (vysielanie RTVS v nemeckom jazyku) z konca januára na tomto odkaze: RTVS.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in