Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Projekt A v Žiline

13. február 2007

V sobotu 3.2.2007 sa v žilinskej Stanici konala akcia s názvom Projekt A – sloboda proti moci zameraná na anarchizmus a Do it yourself kultúru, čoby alternatívu mainstreamovej kultúry. Naša bratislavská enkláva si dala zraz v sobotu poobede, popratala sa do dvoch áut a vyrazila smer Žilina. Cesta ubehla rýchlo a o pol šiestej sme boli na mieste.

Do Stanice sa akurát pozvoľna zliezali ľudia, tak sa Michal venoval príprave na prednášku, my ostatní vykladaniu vecí na koncert, distra a obhliadke priestoru. Ak ste ešte do Žilinskej Stanice nezavítali tak vedzte, že to je príjemné miesto, ktoré pričinením jedného občianskeho združenia vzniklo pretvorením lokálnej železničnej stanice na kultúrne a sociálne centrum. Konajú sa tu rôznorodé akcie so širokým záberom od ťažko umeleckých performance cez divadelné predstavenia až po akcie pre deti (dnešný večer sa koná pod labelom „SUB“, teda nálepkou označujúcou alternatívne a sociálne orientované programy), pričom budova slúži aj naďalej ako železničná stanica.. Je tu malý bar s kuchynkou, kde sa po ceste občerstvujeme vegánskym gulášom, prednáška sa má konať v susednej premietacej sále a koncert hore, v rozmernom podkroví budovy. Oproti rôznym podzemným klubom a bývalým protibombovým krytom, kde sa koncerty zväčša konávajú celkom zaujímavá zmena. :) Vôbec celý interiér pôsobí novo a čisto, pritom originálne (sedenie a stoly v bare z kofolových prepraviek) útulne a vôbec nie chladno.

Okolo siedmej je už Stanica slušne zaplnená. Celková návšteva je asi 150 ľudí, zväčša mladí, študenti a ľudia zo subkultúrneho prostredia. Navzájom sa tu stretáva veľa známych tvári z rôznych končín a panuje kamarátska atmosféra. V prezentačnej miestnosti na prízemí je v tej chvíli približne 60 ľudí a podľa programu začína Michalova prednáška o anarchizme. Hlavnú os tvorí história anarchistického hnutia od jeho vzniku a postupné vyprofilovanie v predminulom storočí, cez jeho „veľké chvíle“ Machnovskom hnutí a v Španielskej revolúcií v prvej polovici minulého storočia, cez útlm v povojnových rokoch až po znovuvzkriesenie koncom deväťdesiatych rokov, okrem iného, vďaka hnutiam proti ekonomickej globalizácií a sociálnym hnutiam v Južnej Amerike a Európe. V kocke sú prezentované hlavné myšlienky anarchizmu ako takého, najznámejšie osobnosti histórie hnutia, a sú vysvetlené jeho insígnie. Na koniec prednášky je načrtnutá situácia anarchistického hnutia na Slovensku a plynule sa tým prechádza do diskusie. Diskusia sa točila prevažne okolo stereotypných otázok a tém (ne/možnosť fungovania nehierarchickej spoločnosti vo väčšom meradle, anarchizmus vs. komunizmus atď.) a bola podľa mňa trocha rýchlo prerušená (kvôli programu) a vystriedaná filmom Štvrtá svetová vojna.

Na môj vkus bola prednáška príliš historicky orientovaná, čo ale vzhľadom na zloženie publika a následnú diskusiu možno nebolo až tak na škodu. Inak bola podaná sviežim a interaktívnym spôsobom, aj s ilustračným premietaním. Michalovi sa podarilo udržať pozornosť a záujem publika, čo bolo vidno aj na tom, že zvyšok večera sa v sále a ostatných priestoroch spontánne vytvárali  menšie debatné krúžky na rôzne otázky súvisiace s témou večera.

Toľko teda teoretická časť večera, zvyšok mal byť v duchu DIY zábavy. Ako prvá to roztočila na pódiu miestna ILÚZIA so svojim netuctovým punkom tvoreným chytľavými melódiami, emotívnymi textami, pestrými mužskými a ženskými vokálmi a husľami, čoby dotvorením celkového originálneho štýlu. Svojím podmanivým prejavom okamžite roztancovali celé podkrovie, ktoré sa skvele bavilo.

Po nich sme to rozbalili so STEHom s našim experimentálne syntetizovaným kvázy-punkom. Kvalitu z pódia neviem presne ohodnotiť, ale mali sme už určite aj lepšie koncerty. Neboli sme dnes večer akosi vo svojej koži na pódiu, ale ľudia sa zdá sa aj tak celkom zabavili, tak to snáď až také zlé nebolo a nabudúce bude dúfam lepšie. ;)

Po koncerte nastúpila Dj-ka Aďa so svojim pestrým setom od reggae, cez jungle po dancehall, s pribúdajúcimi hodinami čoraz väčšie klasiky. Keď sme o tretej ráno zo Stanice odchádzali do baráku kde sme mali spať, párty na tanečnom parkete bola ešte stále v plnom prúde.

Domov sme vyrazili nasledujúce ráno, ja osobne spokojný a nebyť choroby, ktorá na mňa vytrvalo celý víkend liezla, poviem že aj dobre oddýchnutý. Myslím, že veľa ľudí si z tohto večera odnieslo zaujímavé zážitky, rozhovory a snáď aj inšpiráciu.

Dalibor Neubauten

A na záver trochu avantgardného umenia;)


Ilúzia

 

Steh

 

Extrémisti

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (22.3.)
07.03.2023 Streda 22. marca o 19:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít v Trnave. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Posledné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave v Kalabe (15.3.)
27.02.2023 Žiaľ, komunitné centrum Kalab končí na Zámockej a zatiaľ nie je isté, či bude pokračovať inde. Posledné stretnutie v tomto skvelom priestore budeme mať v stredu 15. marca o 19:00! Porozprávame sa o tom, akým problémoch v práci sa aktuálne venujeme, zhodnotíme podujatie k 100. výročiu MAP, ktoré bude 4. marca a ako vždy sa budeme venovať témam, s ktorými prídu ľudia na stretnutie. Na mieste budú naše propagačné materiály a publikácie. Ak vieš o vhodnom priestore na otvorené stretnutia PA, daj nám vedieť. FB udalosť: ...

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (1.2.)
17.01.2023 Streda 1. februára o 18:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (14.1.)
04.01.2023 Pozývame na prvé novoročné otvorené stretnutie v klube Collosseum v sobotu 14. januára o 10:00. Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (18.1.)
13.12.2022 Streda 18. januára o 19:00 v Kalabe! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Zbližovanie organizácií MAP v Ázii a Tichomorí
05.12.2022 Počas víkendu 12. a 13. novembra sa konalo v Jakarte stretnutie našich kamarátov a kamarátok z organizácií MAP z celého ázijsko-tichomorského regiónu. Zazneli prezentácie o situácii v Austrálii, Indii, Indonézii a na Filipínach. Počas diskusií sa preberalo široké spektrum tém: právny status kasty v Indii a jej vzťah k triednemu boju, vyhliadky na anarchosyndikalistické organizovanie na Filipínach či situácia migrujúcich pracujúcich v Singapure.

PODCHODY „Priechody pre chodcov“ - benefičný album na podporu zväzu Priama akcia
28.11.2022 Podchody je anarcho-dub-poetry projekt. Ide o mix proletárskej poézie a dub muziky. 5 songov, cca 12 minút. Príspevkom na bandcampe môžeš podporiť zväz Priama akcia.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (16.11.)
30.10.2022 Posledné tohtoročné stretnutie v Bratislave sa uskutoční v stredu 16. novembra o 19:00 v Kalabe na Zámockej 5. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít.

Kampaň zväzu ZSP proti predajniam Żabka a pomoc ukrajinským pracujúcim
16.10.2022 Zväz ZSP vo Varšave začal Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd priamou akciou v predajni Żabka a plánuje aj akcie s ukrajinskými pracujúcimi. V oboch prípadoch ide o dlžné mzdy.

K útoku z 12. októbra
13.10.2022 Je náročné nájsť slová, ktoré by vyjadrili náš hnev a smútok po včerajšom útoku. V týchto ťažkých chvíľach myslíme na ľudí, ktorých včerajšok zasiahol najviac.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave a Bratislave (27. a 28.10.)
13.10.2022 V októbri sa vidíme nielen v komunitnom centre Kalab, ale aj v trnavskom Kubiku. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Stretnutia v júli a septembri v Bratislave boli konštruktívne a s nápadmi na nové aktivity (ktoré sa nakoniec aj zrealizovali) prišli aj ľudia, s ktorými sme sa videli prvýkrát. Dúfame, že podobne tomu bude aj v Trnave. Vidíme sa vo štvrtok 27.10. v Kubiku na Štefánikovej 4 alebo v piatok 28.10. v Kalabe na Zámockej 5. Obe stretnutia sa začínajú o 18:00.

Zväz ZSP uspel v spore o nevyplatenú mzdu s kníhkupectvom vo Varšave
10.10.2022 Kníhkupectvo v štvrti Muranów meškalo od marca s výplatou mzdy bývalej zamestnankyni. Tá sa rozhodla dožadovať sa dlžných peňazí spoločne so Zväzom syndikalistov Poľska a vo výzve, ktorú poslali šéfovi, spomenuli aj chystanú kampaň poukazujúcu na pracovné praktiky v kníhkupectve. Zamestnávateľ reagoval takmer okamžite a peniaze previedol na účet.

Aktualizácia o situácii väzneného Kirilla Ukrajinceva, aktivistu odborov Kuriér v Rusku
05.10.2022 Vo štvrtok 22. septembra bola Kirillovi predĺžená vyšetrovacia väzba do 19. októbra. Hrozí mu až päť rokov väzenia za „zvolanie alebo účasť na nepovolenom zhromaždení viac ako dvakrát v priebehu 180 dní“. Za jeho prepustenie a zrušenie všetkých obvinení prebehlo vo viacerých ruských mestách niekoľko menších protestných akcií a solidaritu vyjadrili aj viaceré organizácie a osoby v zahraničí vrátane nášho zväzu a ďalších zväzov združených v Medzinárodnej asociácii pracujúcich.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in