Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Hrozba a chuť ísť do štrajku vodičom SAD Poprad pomohla

27. marec 2007

Štrajk vodičov Slovenskej autobusovej dopravy, a.s. (SAD) Poprad v piatok 23. marca 2007 nebol. Vedenie pristúpilo na väčšinu požiadaviek odborov, tou hlavnou bolo 15-percentné zvýšenie miezd pre zamestnancov. Podľa našich informácií by mala dohoda vstúpiť do účinnosti začiatkom tohto týždňa. Nasledujúci článok je zamyslením nad štrajkom a jeho významom.

Ako vyzerali mesiace pred štrajkovou pohotovosťou

Celá situácia sa diskutovala na tradičných krajskych radách odborových zväzov v doprave (resp. jednotlivých základných organizácií, t.j. ich predstaviteľov). S vedením začali prvé jednania 12.1. 2007, kde sa všetky strany dohodli. 18.1. malo dôjsť k podpisu dohody, no podpis zástupcov podniku chýbal. Začal sa teda dlhý proces zvolávania štrajku, ktorý chceli odborári urobiť v súlade s právnou formou, ktorá určuje podmienky zvolania štrajku.

Podľa kolektívnej dohody mali mať pracovníci SAD zvýšenú mzdu počnúc 1. januárom 2007. Prečo k tomu nedošlo a prečo vedenie odmietlo podpis januárovej dohody sa nedá povedať s určitosťou. Hovorilo sa, že pán Danko, majiteľ SAD Poprad, presunul potrebné financie do svojho hokejového tímu v Prešove, chýbajú ale jasné dôkazy. Predsa však , faktom je, že SAD Poprad dostala od štátu o 12,5% viac na výplaty, ktoré mali byť zvýšené už v januári a neboli.

Štrajk alebo sprofanované, ale stále platné „v jednote je sila“

Prečo vedeniu trvalo od januára až doteraz, kým kapitulovalo? Ako sa zdá, dôvodom bolo podcenenie odborárskej sily. Vedenie nepredpokladalo takú vysokú podporu štrajku u radových odborárov. Samotný majiteľ sa domnieval, že štrajk chce iba Michal Čekel, odborový predák pri SAD Poprad.

O štrajku sa hlasovalo tajným hlasovaním a rozhodlo o ňom 85,5% z vyše dvoch stoviek prítomných členov odborov. Ostrý štrajk by pre SAD Poprad podľa médií znamenal straty v tržbách do 1 mil. Sk. Len v rannej špičke by sa štrajk dotkol 350 spojov prímestskej dopravy v prevádzkach Poprad, Levoča a Kežmarok. SAD Poprad má v súčasnosti 270 zamestnancov, z toho 230 vodičov a 180 autobusov.

Výsledkom hrozby štrajkom je zvýšenie hodinovej mzdy vodičov SAD Poprad v 6. platovej triede z 59,20 Sk na 68 Sk a u ostatných zamestnancov zvýšenie tiež o 15 %. Dohodlo sa aj ďalšie zvýšenie príplatkov pre vodičov kĺbových autobusov. Ústupok nastal v prípade príplatkov za predaj cestovných lístkov a v otázke odpoludňajších zmien.

Význam konfliktu

Medzi vodičmi autobusov bolo skutočné odhodlanie ísť do štrajku a po úspechu sú samozrejme šťastní a určite aj hrdí. Podarilo sa prekonať aj prekážku, ktorú kladú pracujúcim, paradoxne, často vlastné odbory a ich predáci – úsilie o udržanie sociálneho zmieru za každú cenu, ktoré niekedy vedie k dohodám majiteľov a predákov za chrbtom zamestnancov.

Na druhej strane, aj v prípade SAD Poprad bol u odborárskych zástupcov prítomný postoj, že všetko musí ísť podľa zákona, ktorý je v otázke štrajku, povedzme si na rovinu, značne obmedzujúci. Môžeme sa domnievať, že len vďaka špecifickosti situácie (kedy vedenie urobilo fatálne chyby) sa podarilo konflikt vyhrať. Preto daný postup nemožno považovať za modelový príklad postavenia sa za vlastné požiadavky pri každom konflikte (ak vôbec existujú nejaké modelové príklady...).

Nič to však nemení na skutočnosti, že pre ostatných pracujúcich môže byť tento príklad veľmi pozitívny. Potvrdilo sa, že ak ľudia držia spolu, má vedenie omnoho ťažšiu pozíciu na ich rozdelenie a predlžovanie problému vedie skôr k radikalizácii a väčšiemu odhodlaniu použiť priame akcie ako k ich zmenšovaniu.

Michal Tulík a Daniel Drevený
(Priama akcia – MAP Slovensko)

Informácie boli čerpané z masmédií a rozhovorov s autobusármi. Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomohli pri ich získavaní.

PS: Ak toto čítajú pracovníci SAD alebo ak takých niekto poznáte, boli by sme radi, keby sa nám ozvali. Považujeme za nevyhnutné, aby sa pracujúci medzi sebou delili o podobné skúsenosti, aby vedeli, aká nálada je medzi ľuďmi v takej situácii, ako to prežívajú, čo robí manažment apod. A samozrejme, táto výzva platí nielen pre autobusárov!
Kontakt: priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (22.3.)
07.03.2023 Streda 22. marca o 19:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít v Trnave. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Posledné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave v Kalabe (15.3.)
27.02.2023 Žiaľ, komunitné centrum Kalab končí na Zámockej a zatiaľ nie je isté, či bude pokračovať inde. Posledné stretnutie v tomto skvelom priestore budeme mať v stredu 15. marca o 19:00! Porozprávame sa o tom, akým problémoch v práci sa aktuálne venujeme, zhodnotíme podujatie k 100. výročiu MAP, ktoré bude 4. marca a ako vždy sa budeme venovať témam, s ktorými prídu ľudia na stretnutie. Na mieste budú naše propagačné materiály a publikácie. Ak vieš o vhodnom priestore na otvorené stretnutia PA, daj nám vedieť. FB udalosť: ...

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (1.2.)
17.01.2023 Streda 1. februára o 18:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (14.1.)
04.01.2023 Pozývame na prvé novoročné otvorené stretnutie v klube Collosseum v sobotu 14. januára o 10:00. Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (18.1.)
13.12.2022 Streda 18. januára o 19:00 v Kalabe! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Zbližovanie organizácií MAP v Ázii a Tichomorí
05.12.2022 Počas víkendu 12. a 13. novembra sa konalo v Jakarte stretnutie našich kamarátov a kamarátok z organizácií MAP z celého ázijsko-tichomorského regiónu. Zazneli prezentácie o situácii v Austrálii, Indii, Indonézii a na Filipínach. Počas diskusií sa preberalo široké spektrum tém: právny status kasty v Indii a jej vzťah k triednemu boju, vyhliadky na anarchosyndikalistické organizovanie na Filipínach či situácia migrujúcich pracujúcich v Singapure.

PODCHODY „Priechody pre chodcov“ - benefičný album na podporu zväzu Priama akcia
28.11.2022 Podchody je anarcho-dub-poetry projekt. Ide o mix proletárskej poézie a dub muziky. 5 songov, cca 12 minút. Príspevkom na bandcampe môžeš podporiť zväz Priama akcia.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (16.11.)
30.10.2022 Posledné tohtoročné stretnutie v Bratislave sa uskutoční v stredu 16. novembra o 19:00 v Kalabe na Zámockej 5. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít.

Kampaň zväzu ZSP proti predajniam Żabka a pomoc ukrajinským pracujúcim
16.10.2022 Zväz ZSP vo Varšave začal Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd priamou akciou v predajni Żabka a plánuje aj akcie s ukrajinskými pracujúcimi. V oboch prípadoch ide o dlžné mzdy.

K útoku z 12. októbra
13.10.2022 Je náročné nájsť slová, ktoré by vyjadrili náš hnev a smútok po včerajšom útoku. V týchto ťažkých chvíľach myslíme na ľudí, ktorých včerajšok zasiahol najviac.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave a Bratislave (27. a 28.10.)
13.10.2022 V októbri sa vidíme nielen v komunitnom centre Kalab, ale aj v trnavskom Kubiku. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Stretnutia v júli a septembri v Bratislave boli konštruktívne a s nápadmi na nové aktivity (ktoré sa nakoniec aj zrealizovali) prišli aj ľudia, s ktorými sme sa videli prvýkrát. Dúfame, že podobne tomu bude aj v Trnave. Vidíme sa vo štvrtok 27.10. v Kubiku na Štefánikovej 4 alebo v piatok 28.10. v Kalabe na Zámockej 5. Obe stretnutia sa začínajú o 18:00.

Zväz ZSP uspel v spore o nevyplatenú mzdu s kníhkupectvom vo Varšave
10.10.2022 Kníhkupectvo v štvrti Muranów meškalo od marca s výplatou mzdy bývalej zamestnankyni. Tá sa rozhodla dožadovať sa dlžných peňazí spoločne so Zväzom syndikalistov Poľska a vo výzve, ktorú poslali šéfovi, spomenuli aj chystanú kampaň poukazujúcu na pracovné praktiky v kníhkupectve. Zamestnávateľ reagoval takmer okamžite a peniaze previedol na účet.

Aktualizácia o situácii väzneného Kirilla Ukrajinceva, aktivistu odborov Kuriér v Rusku
05.10.2022 Vo štvrtok 22. septembra bola Kirillovi predĺžená vyšetrovacia väzba do 19. októbra. Hrozí mu až päť rokov väzenia za „zvolanie alebo účasť na nepovolenom zhromaždení viac ako dvakrát v priebehu 180 dní“. Za jeho prepustenie a zrušenie všetkých obvinení prebehlo vo viacerých ruských mestách niekoľko menších protestných akcií a solidaritu vyjadrili aj viaceré organizácie a osoby v zahraničí vrátane nášho zväzu a ďalších zväzov združených v Medzinárodnej asociácii pracujúcich.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in