Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Program konferencie „Myšlienky a akcie: Hnutie odporu pracujúcich do nového milénia“

19. apríl 2007

28. až 30. apríla 2007 sa vo Varšave koná konferencia a stretnutie zamerané na vytváranie a lepšie prepojenie aktivít medzi pracujúcimi. Akciu organizujú kamaráti z novozniknutého odborového Zväzu syndikalistov. Prinášame program konferencie.

PRVÝ DEŇ: sobota 28. apríl, 11:00-18:00, konferencia pre širokú verejnosť

11:00 - Úvodná prezentácia.
Prečo táto konferencia, základné myšlienky. Panel.

11:30 - 12:15 - Taktiky pracujúcich v medzinárodných korporáciách.
Teória a prax odporu a organizácie. Štrajky, sabotáže, vytváranie medzinárodných kontaktov a kampaní.

Prezentuje: Jakub Gawlikowski (Anarchistická federácia a Zväz syndikalistov). Potom diskusia.

12:30 - 14:00 - Odbory na Slovensku a kritická reflexia konfliktu robotníkov v spoločnosti SCP Neusielder / Mondi Business Paper a angažovania anarchistov v ňom.
Prezentuje: Michal Tulík (Priama akcia-MAP Slovensko)

14:30 - 15:15 - Vytváranie horizontálne fungujúcich odborov.
Kritický pohľad na hierarchické odbory. Reflexia triednej kolaborácie odborov.

Prezentuje: Mariusz Doluk (Zväz syndikalistov, Anarchistická federácia a časopis „Recyklovanie myšlienok“).

15:15 - 16:00 - Družstvá pracujúcich.
Ako fungujú rôzne formy družstiev pracujúcich a rozdiely medzi akciovými spoločnosti s podielom pracujúcich, partnerstvom a družstvami a participatívnou ekonomikou. Problémy pri vytváraní družstiev v rámci kapitalistických vzťahov.
Prezentuje: Laure Akai (Anarchistická federácia a Zväz syndikalistov).

16:00 - 17:30 Film: The Take

17:30 - 18:00 Diskusia.

Koniec prvého dňa.
PARTY

DRUHÝ DEŇ: 29. apríl,  12:00 - 18:00
(Je možné, že program bude doplnený o ďalšiu prezentáciu.)

12:00 - 13:30 - Základné fakty o automobilovom priemysle na Slovensku a v Čechách, jeho úlohe v európskej a globálnej ekonomike a priestor pre potenciálnu medzinárodnú spoluprácu a boj pracujúcich.
Plus prezentácia o situácii v Poľsku.
Prezentujú kamaráti zo Slovenska a Sliezska. Potom diskusia.

13:45- 15:00 - Situácia v rôznych krajinách.
Diskusia. Predstavenie prebiehajúcich kampaní.

OBED

16:00 - 18:00 - Ciele a prax anarchosyndikalizmu v konkrétnych príkladoch.
Informácie o Medzinárodnej asociácie pracujúcich a ďalších existujúcich zoskupeniach.

TRETÍ DEŇ: 30. apríl, akcia týkajúca sa problematiky dočasnej práce.

ŠTVRTÝ DEŇ: 1. Máj

Demonštrácia a piknik. Zastávky: pri Náborovom centre McDonald´s (proti McJobom), pri Ministerstve financií (proti neoliberálnej politike), pri Inšpektoráte práce / Pracovnom súde (proti porušovaniu práv pracujúcich) a pri Ministerstve práce a sociálnych vecí. Piknik sa koná neďaleko pikniku našich kapitalistických „kamarátov“ z bývalej parlamentnej ľavicovej strany a odborových byrokratoch.

Ak by si mal/a záujem zúčastniť sa konferencie, píš na náš e-mail priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk alebo priamo sa ozvi priamo do Poľska na zsp000@gmail.com, kde sa dozvieš viac aj o ubytovaní a mieste akcie.

Preložil MT z http://www.konferencja.bzzz.net

Viac o pozadí konferencie v pozvánke z januára:  http://www.priamaakcia.sk/?action=view_article&id=251

 

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in