Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Bicykel zo samosprávnej fabriky ako predvianočný darček!

26. september 2007

Ako ste si mohli všimnúť na niektorých anarchistických webstránkach, v Nemecku v týchto dňoch prebieha okupácia fabriky na bicykle v meste Nordhausen a je rozbehnutá alternatívna výroba. FAU, nemecká sekcia MAP, organizuje medzinárodnú kampaň pomoci. Spojili sme sa s nimi, aby sme sa dozvedeli viac o tejto nezvyčajnej aktivite.

Výroba a správa počas okupácie

Okupácia začala hneď po vyhlásení bankrotu 10. júla 2007. V súčasnosti sú pracujúci evidovaní ako nezamestnaní (obdoba nášho úradu práce), hoci sú naďalej zamestnancami firmy, avšak mzdy im stále neboli vyplatené a ani v to už veľmi nedúfajú. Počas okupácie pracujú na 3 zmeny a konajú sa každodenné stretnutia. Vo firme funguje závodný výbor a organizačná skupina. Výhodou štrajkujúcich je, že majiteľ sa momentálne veľmi nezaujíma o pozemok a haly a tak nemali problémy s políciou. Bývalý majiteľ firmy Bike Systems, ktorý predal firmu spoločnosti Lone Star, resp. MIFA, zatiaľ nepredal budovy a ich štatút ostane nejasný až do 1. novembra. Okrem toho, pre majiteľa je lepšie, keď sa na jeho majetku niečo deje, ako keby ho nechal opustený a budovy by chátrali, ako je to bežné v okolí.

V súčasnosti sa strojové vybavenie továrne scvrklo iba na obrovský stroj na lakovanie rámov, niekoľko strojov na ich opracovanie a 4 linky na finalizáciu výroby. Ostatné stroje boli demontované a vyvezené do iných výrobní MIFA (napríklad fabrika v Sangerhausene má kapacitu milión bicyklov ročne, pričom Nordhausen dokáže vyrobiť pri enormnom výkone maximálne 360 tisíc ročne). MIFA prevzala aj všetkých doterajších odberateľov.

Spolupráca medzi anarchistami a personálom fabriky

Kampaň FAU vznikla celkom nevinne. Ľudia z FAU sa dozvedeli o problémoch v továrni a solidárne zaslali štrajkujúcim zapatistickú kávu, ktorú distribuujú. Informačné materiály o sebaorganizácii a činnosti FAU zaujali natoľko, že nakoniec došlo k osobnému stretnutiu. Ukázalo sa, že štrajkujúci odmietajú len tak čakať na nového investora. Počas stretnutia vzišiel nápad zorganizovať medzinárodnú kampaň (na webe www.strike-bike.de) na zabezpečenie potrebných 1800 objednávok na pokračovanie výroby v októbri (termín doručenia záväzných objednávok je 2. október). Či sa to podarí budeme vedieť už v najbližších dňoch a článok by sme chceli aktualizovať podľa vývoja konfliktu. Ide o to, že ak nebude dosť objednávok, hrozí vyhlásenie nesolventnosti. To by znamenalo, že do fabriky bez strojov a odberateľov len ťažko príde nový investor...

Ako ďalej a význam kampane

Teraz je základom udržať minimálnu úroveň výroby, čiže v októbri začať pracovať na 1800 záväzných objednávkach (ak sa to podarí). Takto získaný čas by sa mohol využiť aj na premyslenie dôslednej sebaorganizačnej a samosprávnej výroby kvalitných bicyklov pre alternatívne predajne bicyklov, na čo by istý potenciál bol. Neustále sa o tom diskutuje, rozhodnutie je samozrejme na štrajkujúcich. Dúfajme, že sa to podarí.
 
Ako hovoria kamaráti z FAU: „Anarchosyndikalistické hľadisko je asi takéto: posilniť autonómiu pracujúcich a sebaobranu a ponúknuť príklad a nádej pre boj tým, ktorých kapitalizmus dnes alebo v budúcnosti spúta v rovnakej situácii. Ukázať, že dokážu uskutočniť zmenu, ak budú držať pokope. Nemecká situácia je tiež špecifická tým, že neonacistická strana NPD by rada podporovala takéto boje pod heslom „národnej solidarity“. Ľudia z Bike Systems sú si toho vedomí a odmietajú túto taktiku neonacistov. Je dôležité, aby všetci pracujúci, ľudia, ktorí prídu osobne podporiť fabriku alebo čitatelia týchto riadkov videli medzinárodnú solidaritu, ktorá prichádza z Maďarska, Poľska, Chile, USA, Španielska, Holandska, Švédska a ďalších krajín...“

Neostáva veľa času, takže ak chcete malý predvianočný darček (bicykle stoja 275 euro), čo najskôr sa spojte s kamarátmi v Nemecku na niektorom z nasledujúcich kontaktov:

Bikes in Nordhausen e.V.
c/o. André Kegel,
Bruno-Kunze-Str. 39
99734 Nordhausen
Nemecko

Telefón:
0049(0)3631 622 124, 0049(0)3631 403 591
Fax: 0049(0)3631 622 170
E-mail: fahrradwerk@gmx.de

Viac info o kampani FAU môže poskytnúť solidárna skupina „Strike Bike“: hovorca (nemecký a anglický jazyk): Folkert Mohrhof, mobil 0049(0)1794 863 252 alebo pondelok-piatok od 10.00 do 15.00 telefonický kontakt: 0049(0)40 2090 6896.
Prípadne sa môžete informovať aj na kontaktoch Priamej akcie.

Ak máš možnosť zverejniť tento článok online alebo v niektorom (mas)médiu, budeme vďační.

Ďalšie info:
www.strike-bike.de
www.labournet.de/branchen/sonstige/fahrzeug/bikesystems.html

Spracoval Michal Tulík

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr�spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in