Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Protesty proti stavbe luxusných budov v Rusku a represia

23. október 2007

V Moskve sa v poslednej dobe konalo niekoľko protestov proti nekontrolovanej výstavbe budov, ktoré sa následne predávajú boháčom. Jedného z protestov sa v októbri zúčastnili aj členovia KRAS (MAP Rusko). V článku približujeme viac informácií o týchto komunitných protestoch.

Ako sa organizujú susedia

Vo viacerých štvrtiach Moskvy sa obyvatelia mestských štvrtí postavili proti zámerom stavať v ich susedstve nové luxusné budovy. Nepáči sa im, že stavby sa často budujú v parkoch a na otvorených, verejných miestach. Často sú stavané v tesnej blízkosti ich domov a niekedy dokonca ohrozujú ich statiku a základy. Niektoré protesty majú podobu radikálnych priamych akcií, akými sú blokády ulíc alebo priamo miest, kde sa stavia.

V súčasnosti je toto, dalo by sa povedať, hnutie v najintenzívnejšej fáze. Žiaľ, aj napriek tomu, že, napríklad, v Moskve je minimálne 600-700 stavieb, ktoré sú v rozpore so záujmami ľudí v susedstve, aktívnych je relatívne málo ľudí. Iniciatívy sú zvyčajne malé. Niekedy ale dochádza k spontánnym reakciám obyvateľov v komunite. Lokálne iniciatívy sa snažia šíriť informácie, vytvárajú letáky, rozprávajú so susedmi atď. Niektoré skupiny majú vlastné webstránky alebo blogy na nete. Funguje tu koordinačný výbor iniciatív, ktorý začal publikovať vlastný časopis, žiaľ, je v ňom citeľný vplyv politických strán.

V iniciatívach sa angažuje len málo mladých ľudí. Najaktívnejší protestujúci sú väčšinou v strednom veku alebo starší, z veľkej časti ženy. Ak sa zapájajú mladší, je to skôr počas protestných akcií.

Represia

Úrady samozrejme reagujú pokusmi o potlačenie protestov. Došlo k prípadom, kedy polícia napríklad bila ľudí, strieľala do vzduchu ostrými nábojmi, aby ľudí zastrašila a počas aj po protestoch došlo k zatýkaniu. V pár prípadoch sa angažovala aj mafia, ktorá zastrašovala protestujúcich.

Na akciách došlo niekoľkokrát aj k zadržaniu anarchistov. Počas protestu 8. októbra 2007 na ulici Čertanovskaja v Moskve polícia zatkla 19 ľudí, ktorí blokovali ulicu, medzi ktorými boli aj šiesti členovia a sympatizanti KRAS. Polícia zadržala ľudí na celú noc a niektorých brutálne bila. Ďalší deň už stáli pred súdom, no bez obhajcov, takže prípad bol odročený na neskôr. Jeden z aktivistov, Nikolaj Krasnych, ktorý bol donútený predstúpiť pred súd, si musel odsedieť 4 dni vo väzení a zaplatiť pokutu 2000 rubľov (cca 1900 korún) za účasť na nelegálnej demonštrácii a kladenie odporu pri zatýkaní. Zadržaní anarchisti neplánujú predstúpiť pred súd. V inom prípade figuruje žena, ktorá sa zúčastnila blokády v inej štvrti Moskvy. Jedna zo stavebných firiem podala žalobu na ňu a na niekoľko ďalších účastníkov a viní ich zo spôsobenia strát vo výške niekoľko miliónov rubľov.

Politická povaha protestov a účasť KRAS
 
Myšlienky v iniciatívach, od ktorých sa vyvíja taktika a metódy aktivít, sú v súčasnosti reformistické. Väčšina ľudí dôveruje opozičným stranám alebo členom mestských parlamentov a možnostiam a užitočnosti viesť veci súdnou cestou. Je tu nádej, že by sa veci dali vyriešiť navrhovaním kandidátov do volieb do miestnych zastupiteľstiev, čo sa zamieňa za skutočnú samosprávu. Strany sa snažia využiť hnutie pre volebné účely.

KRAS sa svojou účasťou snažia zdôrazňovať všeobecný význam priamych akcií a myšlienky samosprávy v obytných štvrtiach. Tiež odmietajú kontrolu alebo vplyv strán, ich volebné záujmy, zdôrazňujú úlohu priamych akcií a presadzujú myšlienku, že všeobecné zhromaždenia by mali byť jediným orgánom, ktorý bude prijímať rozhodnutia, koordinovať aktivity a ľudia, ktorí budú mať zodpovednosť za úlohy, na ktorých sa dohodlo, sa budú zodpovedať práve všeobecnému zhromaždeniu.

KRAS participujú najmä na protestných priamych akciách (na mítingoch, piketoch, blokádach atď.). Ich snahou je byť v kontakte a komunikovať s ľuďmi „zdola“. Šíria svoje letáky a noviny (napríklad v poslednom čísle ich časopisu „Čierna hviezda“  bola asi tretina článkov o bojoch, ktoré sa týkajú bývania). Vydávajú tiež špeciálny bulletin venovaný tomuto boju „Civilná autonómia“. V posledných mesiacoch boli na takmer všetkých dôležitých miestnych akciách.

Pýtali sme sa kamarátov z KRAS, či je potrebná nejaká solidarita zo zahraničia. Odpovedali, že v súčasnosti nie, ale že podporné skupiny v zahraničí by mali sledovať dianie. Represia totiž narastá s každým ďalším krokom hnutia.

Podľa informácií Konfederácie revolučných anarchosyndikalistov (KRAS – MAP Rusko) preložil Michal Tulík

Web KRAS: http://www.kras.fatal.ru/
Blog so správami: http://kras-ait.over-blog.com

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Žilina - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (štvrtok 13.6.)
20.05.2024 Po úspešnej akcii „Večer so zväzom Priama akcia“ na žilinskej Hájovni, sme sa rozhodli, že skúsime otvorené stretnutie aj v Žiline. Stretneme sa opäť na Hájovni (Cesta k Paľovej búde 27) vo štvrtok 13. júna o 19.00. Cieľ je rovnaký ako v prípade ostatných otvorených stretnutí – spájať sa s ľuďmi, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z okolia. Ak máš záujem o kontakt, ale na stretnutie nemôžeš prísť, ozvi sa nám cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň online dotazník. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Trnava - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (29.5.)
17.05.2024 V priestoroch vynoveného Kubika na Pekárskej 40 sa stretneme opäť v stredu 29. mája o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie vrátane nových plagátov, nálepiek a letákov propagujúcich brožúru „Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať“.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia
06.05.2024 Na Základně Tři ocásci se setkáme opět už budoucí středu 15. 5. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Diskusia na UCOFe - Ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa? (4.5., Bratislava)
29.04.2024 V rámci United Colours Of Football (FB) v sobotu 4. mája o 13:00 predstavíme formou diskusie, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou aj ako subjektívne vnímame fungovanie v organizácii v súvislosti s osobným a rodinným životom. Porozprávame, ako sme sa vlastne dostali k anarchistickým myšlienkam a nevynecháme ani konkrétne aktivity či zážitky zo sporov o vyplatenie dlžných miezd. Priestor bude samozrejme aj na otázky, ktoré zaujímajú teba. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (24.4.)
19.04.2024 V stredu 24. apríla o 18:00 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Večer so zväzom Priama akcia v Hájovni – ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa?
13.02.2024 V sobotu 16.3. sa uskutoční akcia, kde budeme rozprávať o úspešnom organizovaní sa, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou, ale aj o veciach, ktoré zaujímajú teba.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (21.2., Kubik)
05.02.2024 Po krátkej pauze pokračujeme ďalším stretnutím aj v trnavskom Kubiku na Štefánikovej 4 o 19:00! Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Tentokrát budeme okrem iného pokračovať v prípravách kampane „Ideš na brigádu?“. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (18.1.)
08.01.2024 Vo štvrtok 18. januára o 18:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník - https://www.priamaakcia.sk/zapoj-sa. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (12.7., Foajé)
02.07.2023 Aj v júli otvoríme od 19:00 priestory Foajé na Štefánikovej 16 pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (28.6., Kubik)
24.06.2023 V stredu 28. júna budeme o 19:00 opäť v Kubiku na Štefánikovej 4 (FB podujatie). Príď aj ty, ak chceš aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in