Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Štrajk vo firme Behr. Výzva na okamžitú solidaritu!

29. december 2007

Ako nás informovala CNT-E, pracujúci z fabriky Frape Behr v Barcelone niekoľko dní po Vianociach okupovali svoju fabriku ako súčasť boja proti plánu podniku prepustiť 295 zamestnancov. Ide o výsledok tretí mesiac trvajúceho sporu. V súčasnosti sú pracujúci doma a 2. januára ich čaká vyjednávanie s vládou. Solidarita je nutná a môžeš ju ľahko vyjadriť aj ty.

Manažment firmy Behr a vláda Katalánska sa rozhodli dať pracujúcim pekný darček pod stromček a porušili tak dohodu z roku 2004, ktorá zabezpečovala budúcnosť pre fabriku. Hlavným cieľom protestujúcich je prinútiť vládu, aby odmietla plán podniku. Behr má sídlo v nemeckom Stuttgarte a špecializuje sa na výrobu klimatizačných zariadení a chladiacich systémov do automobilov. Oficiálna stránka spoločnosti je http://behr.de. Pobočky spoločnosti sú aj v Českej republike pri Mníchovom Hradišti. Presné lokalizácie tu.

Počas niekoľkých nasledujúcich dní bude Sekretariát MAP koordinovať solidárne akcie pre pracujúcich v Behr. Sme si vedomí, že vo viacerých častiach sveta sú prázdniny, avšak, ako zdôraznili kamaráti z CNT, solidarita je urgentne potrebná a akcie by sa mali uskutočniť tak skoro, ako je to len možné! Najneskôr však 31. decembra!

Minimum, ktoré dokáže urobiť každý z nás, sú jednoduché protestné e-maily a faxy španielskemu veľvyslanectvu, ambasáde či spoločnosti Behr. Mohli by však prebehnúť aj demonštrácie pred španielskym veľvyslanectvom, ambasádou alebo kultúrnym centrom.

Je veľmi dôležité poskytnúť pracujúcim, ktorí bojujú, spätnú väzbu, preto prepošlite kópie listov, e-mailov alebo faxov na e-mail Priamej akcie na priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk. Všetky solidárne listy a aktivity budú zverejnené na webe medzinárodnej solidarity, ktorý v súčasnosti pripravuje Medzinárodný sekretariát MAP. Takto budú o prejavenej solidarite informovaní aj štrajkujúci robotníci.

Anarchosyndikalistické odbory CNT, ktoré pôsobia v Behr, majú svoj vlastný webový blog. Novinky o situácii možno taktiež nájsť na webe A las barricadas
a na Libcome v diskusnom fóre. Na štrajku participujú pracujúci aj z iných odborových skupín (FTC-IAC, UGT, CCOO).

Viaceré Sekcie MAP a tiež organizácie, s ktorými MAP spolupracuje, vyjadrili podporu tomuto boju. Veríme, že do 31.12. sa zapoja aj ľudia na Slovensku a v Čechách.

* Protestný e-mail a fax VLÁDE KATALÁNSKA posielaj na túto adresu:

consellera.serna@gencat.net
Faxové číslo je 0034 932285730

VZOR:

Sir/Madam,

I want to express my grievance concerning the steps of Catalan government and Behr corporation in Behr company in Barcelona.

I appeal to immediate fulfilment of 295 Behr workers demands for saving their jobs and express my solidarity to their struggle.

I will inform people in Slovakia and in other countries about anti-worker actions of Spanish Kingdom as long as they will continue to be taken.

In solidarity with Behr workers struggle,

DOPLŇ MENO, MESTO A KRAJINU NA ZÁVER


* Protestný e-mail a fax VEĽVYSLANECTVU ŠPANIELSKA posielaj na túto adresu:

embespsk@mail.mae.es
Faxové čísla (fungujú obe): 02 5441 7565 alebo 02 5441 5717

VZOR:

Vážený pán veľvyslanec,

Chcem vyjadriť svoju rozhorčenosť vo veci krokov Katalánskej vlády a spoločnosti Behr v pobočke Behr v Barcelone.

Žiadam o okamžité splnenie požiadaviek 295 pracujúcich z barcelonskej pobočky Behr, ktorí chcú zachovať svoje pracovné miesta a vyjadrujem solidaritu ich boju.

Pokým Španielske kráľovstvo neukončí svoje kroky proti pracujúcim v tomto konflikte, budem o nich informovať ľudí na Slovensku a v ďalších krajinách.

V solidarite s bojom pracujúcich v Behr,

DOPLŇ MENO, MESTO A KRAJINU NA ZÁVER


Adresy na veľvyslanectvá a ambasády pre tých, ktorí sú v zahraničí a navštevujú naše stránky http://www.mae.es/es/Embajadas+y+Consulados/embycon.htm

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in