Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.Štrajk vo firme Behr. Výzva na okamžitú solidaritu!

29. december 2007

Ako nás informovala CNT-E, pracujúci z fabriky Frape Behr v Barcelone niekoľko dní po Vianociach okupovali svoju fabriku ako súčasť boja proti plánu podniku prepustiť 295 zamestnancov. Ide o výsledok tretí mesiac trvajúceho sporu. V súčasnosti sú pracujúci doma a 2. januára ich čaká vyjednávanie s vládou. Solidarita je nutná a môžeš ju ľahko vyjadriť aj ty.

Manažment firmy Behr a vláda Katalánska sa rozhodli dať pracujúcim pekný darček pod stromček a porušili tak dohodu z roku 2004, ktorá zabezpečovala budúcnosť pre fabriku. Hlavným cieľom protestujúcich je prinútiť vládu, aby odmietla plán podniku. Behr má sídlo v nemeckom Stuttgarte a špecializuje sa na výrobu klimatizačných zariadení a chladiacich systémov do automobilov. Oficiálna stránka spoločnosti je http://behr.de. Pobočky spoločnosti sú aj v Českej republike pri Mníchovom Hradišti. Presné lokalizácie tu.

Počas niekoľkých nasledujúcich dní bude Sekretariát MAP koordinovať solidárne akcie pre pracujúcich v Behr. Sme si vedomí, že vo viacerých častiach sveta sú prázdniny, avšak, ako zdôraznili kamaráti z CNT, solidarita je urgentne potrebná a akcie by sa mali uskutočniť tak skoro, ako je to len možné! Najneskôr však 31. decembra!

Minimum, ktoré dokáže urobiť každý z nás, sú jednoduché protestné e-maily a faxy španielskemu veľvyslanectvu, ambasáde či spoločnosti Behr. Mohli by však prebehnúť aj demonštrácie pred španielskym veľvyslanectvom, ambasádou alebo kultúrnym centrom.

Je veľmi dôležité poskytnúť pracujúcim, ktorí bojujú, spätnú väzbu, preto prepošlite kópie listov, e-mailov alebo faxov na e-mail Priamej akcie na priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk. Všetky solidárne listy a aktivity budú zverejnené na webe medzinárodnej solidarity, ktorý v súčasnosti pripravuje Medzinárodný sekretariát MAP. Takto budú o prejavenej solidarite informovaní aj štrajkujúci robotníci.

Anarchosyndikalistické odbory CNT, ktoré pôsobia v Behr, majú svoj vlastný webový blog. Novinky o situácii možno taktiež nájsť na webe A las barricadas
a na Libcome v diskusnom fóre. Na štrajku participujú pracujúci aj z iných odborových skupín (FTC-IAC, UGT, CCOO).

Viaceré Sekcie MAP a tiež organizácie, s ktorými MAP spolupracuje, vyjadrili podporu tomuto boju. Veríme, že do 31.12. sa zapoja aj ľudia na Slovensku a v Čechách.

* Protestný e-mail a fax VLÁDE KATALÁNSKA posielaj na túto adresu:

consellera.serna@gencat.net
Faxové číslo je 0034 932285730

VZOR:

Sir/Madam,

I want to express my grievance concerning the steps of Catalan government and Behr corporation in Behr company in Barcelona.

I appeal to immediate fulfilment of 295 Behr workers demands for saving their jobs and express my solidarity to their struggle.

I will inform people in Slovakia and in other countries about anti-worker actions of Spanish Kingdom as long as they will continue to be taken.

In solidarity with Behr workers struggle,

DOPLŇ MENO, MESTO A KRAJINU NA ZÁVER


* Protestný e-mail a fax VEĽVYSLANECTVU ŠPANIELSKA posielaj na túto adresu:

embespsk@mail.mae.es
Faxové čísla (fungujú obe): 02 5441 7565 alebo 02 5441 5717

VZOR:

Vážený pán veľvyslanec,

Chcem vyjadriť svoju rozhorčenosť vo veci krokov Katalánskej vlády a spoločnosti Behr v pobočke Behr v Barcelone.

Žiadam o okamžité splnenie požiadaviek 295 pracujúcich z barcelonskej pobočky Behr, ktorí chcú zachovať svoje pracovné miesta a vyjadrujem solidaritu ich boju.

Pokým Španielske kráľovstvo neukončí svoje kroky proti pracujúcim v tomto konflikte, budem o nich informovať ľudí na Slovensku a v ďalších krajinách.

V solidarite s bojom pracujúcich v Behr,

DOPLŇ MENO, MESTO A KRAJINU NA ZÁVER


Adresy na veľvyslanectvá a ambasády pre tých, ktorí sú v zahraničí a navštevujú naše stránky http://www.mae.es/es/Embajadas+y+Consulados/embycon.htm

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in