Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Vo Veľkej Británii eskaluje vlna štrajkov

6. august 2008

Pred pár dňami sme priniesli správu o jednom zo štrajkov, ktorý tento rok prebehol v Británii. Spor okolo miezd je však oveľa masívnejší. Úvodný text z júlového vydania Tea Break v krátkosti zhŕňa dianie vo verejnom aj súkromnom sektore v posledných mesiacoch, vďaka čomu môžeme lepšie porozumieť dnešnej situácii vo Veľkej Británii. Zakrátko príde posledná a asi najzaujímavejšia časť textu z Tea Break – čo napríklad môžeme ako anarchisti ne/robiť v takýchto situáciách.

Veľká Británia 2008

V posledných mesiacoch sme boli svedkami takého množstva štrajkov v celej krajine, aké sme tu už dlho nezažili. Mnohé z nich spája jedna jediná vec: že rast miezd už nedokáže pokryť rapídny nárast životných nákladov. Vláda sa pokúša o „rast“ miezd vo verejnom sektore o maximálne 2 %, zatiaľ čo inflácia  je minimálne 4,5%. Aj keď mnohí vidia tento spor ohľadom miezd len ako kulmináciu prebiehajúcich problémov, ktorým čelíme v práci, ako napríklad nadmerná pracovná záťaž a zmenšovanie rozsahu služieb, nízke mzdy sú zjavne problémom, ktorý zjednocuje pracujúcich v celom verejnom sektore. V čase, keď ide Tea Break do tlače, sa 16.-17. júla chystá vyše 640 000 zamestnancov miestnych správ štrajkovať spolu so 100 000 zamestnancami štátnej správy. Tieto štrajky budú mať vplyv na mnohé verejné služby od zberu a odvozu odpadu po vyplácanie dávok sociálneho zabezpečenia školám atď. Toto je však len zlomok propagovaného „leta nespokojnosti“, kedy sa pracujúci z rôznych odvetví a odborov spájajú v spore, ktorý jasne ukazuje, že ak chceme presadiť naše záujmy, potrebujeme sa navzájom podporovať. V spoločnom boji za slušný rast miezd môžu pracujúci posilniť vzájomné putá a vybudovať organizáciu na úrovni, ktorá umožní bojovať a vyhrať v konfliktoch skôr na miestnej úrovni, ako sú napríklad problémy so zastrašovaním, obťažovaním a škrtmi. Je preto veľmi dôležité, aby sme štrajky ohľadom miezd čo najpozornejšie sledovali. Ak zamestnávatelia uvidia, že pracujúci držia spolu, nebudú takí odvážni (a schopní) ďalej presadzovať mzdové škrty a zmeny v oblasti pracovných podmienok a poskytovania služieb.

Zhrnutie štrajkov vo Veľkej Británii

Verejný sektor
Podobne ako udrelo 24. apríla 100 000 zamestnancov štátnej správy z odborov PCS (odborový zväz verejných a technických služieb), teraz sa hlasuje o neobmedzenej akcii (akcii, o ktorej sa už nebude musieť opakovane hlasovať). Kontrolóri mäsa tiež hlasujú o štrajku a zamestnanci Britského múzea a Vedeckého múzea, ktorí štrajkovali pred pár mesiacmi, plánujú začať „prácu podľa pravidiel“. Pobrežná stráž uskutočnila prvé štrajky v celej svojej histórii 11. a 24. apríla. Hasiči v škótskych, štátom vlastnených leteckých službách Highlands and Islands štrajkovali 23. júna a 3. júla.

Miestna správa
V júli (podobne ako aj 24. apríla) sa tiež konal celoštátny štrajk zamestnancov obecných úradov, pričom až 20 000 ich bolo z rôznych odborových zväzov na úrovni miestnych správ len v Birminghame. 100 000 škótskych zamestnancov obecných úradov z odborov Unison (odborový zväz vo verejnom sektore) hlasuje o samostatnom štrajku a odmieta ponuku 2,5% rastu miezd ročne.

Školstvo
24. apríla štrajkovali ohľadom miezd aj učitelia z UCU (University and College Union; odborový zväz stredoškolských a vysokoškolských učiteľov) pracujúci v oblasti vzdelávania dospelých a ich waleskí kolegovia budú hlasovať samostatne v rovnakom spore, pričom chcú zlepšiť návrh na zvýšenie miezd z 2,45% na 3.2% (čo je stále pod mierou inflácie, no odbory navrhli, aby to učitelia prijali). 250 000 učiteľov z NUT (National Union of Teachers; ďalší odborový zväz učiteľov) štrajkovalo 24. apríla a hlasujú o neobmedzenom štrajku, ktorý možno bude v rovnakom čase, ako sa plánujú ďalšie štrajky v miestnej správe v októbri. Ohľadom miezd spoločne štrajkovalo v máji aj 1 000 inšpektorov z Ofstedu z odborov Unison a PCS.

Zdravotníctvo
Zamestnancom v zdravotníctve ponúkli 8% rast miezd v priebehu nasledujúcich 3 rokov a šéfovia odborov Unison a Royal College of Nursing (organizácia združujúca najmä zdravotné sestry) nielenže prijali takúto dohodu, ale majú prsty aj v príprave požiadavky, ktorá hovorí o náraste pod mierou inflácie. GMB (všeobecný odborový zväz) a odborový zväz Unite odporúčali odmietnutie, pričom 96 % a 99,5 % ich členov hlasovalo za odmietnutie ponuky. Členovia Unite budú hlasovať o štrajku, no členovia GMB nie, aj napriek takému vysokému percentu hlasov proti dohode.

Súkromný sektor
Vodiči korporácie Shell si vybojovali 9 %-ný nárast miezd na tento rok po štvordňovom štrajku (viac v článku Významná solidarita britských vodičov cisterien v štrajku). Zamestnanci charity pre bezdomovcov Shelter z celej Británie štrajkovali dvakrát v marci a potom aj 24. apríla. Miestni novinári z odborov NUJ (National Union of Journalists, odborový zväz žurnalistov) v Yorku tiež vyšli do štrajku kvôli podinflačnému návrhu na rast miezd a členovia Unite v Argos budú štrajkovať 17. a 24. júla kvôli rovnakej veci. 750 upratovačov Londýnskeho metra roztrúsených u štyroch zamestnávateľov, uskutočnilo jednodňový štrajk v júni, po ktorom nasledoval 48-hodinový štrajk v júli. Upratovači požadujú zvýšenie minimálnej mzdy na £7.20 na hodinu a hrozia akciami v lete.

Zdroj: Tea Break
Preklad: Michal Tulík

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Košice - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (26.6.)
12.06.2024 V košickom klube Collosseum sa opäť stretneme v stredu 26. júna o 18:00. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia (19.6.)
03.06.2024 Červnové setkání na Základně Tři ocásci se uskuteční ve středu 19. 6. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Žilina - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (štvrtok 13.6.)
20.05.2024 Po úspešnej akcii „Večer so zväzom Priama akcia“ na žilinskej Hájovni, sme sa rozhodli, že skúsime otvorené stretnutie aj v Žiline. Stretneme sa opäť na Hájovni (Cesta k Paľovej búde 27) vo štvrtok 13. júna o 19.00. Cieľ je rovnaký ako v prípade ostatných otvorených stretnutí – spájať sa s ľuďmi, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z okolia. Ak máš záujem o kontakt, ale na stretnutie nemôžeš prísť, ozvi sa nám cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň online dotazník. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Trnava - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (29.5.)
17.05.2024 V priestoroch vynoveného Kubika na Pekárskej 40 sa stretneme opäť v stredu 29. mája o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie vrátane nových plagátov, nálepiek a letákov propagujúcich brožúru „Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať“.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia
06.05.2024 Na Základně Tři ocásci se setkáme opět už budoucí středu 15. 5. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Diskusia na UCOFe - Ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa? (4.5., Bratislava)
29.04.2024 V rámci United Colours Of Football (FB) v sobotu 4. mája o 13:00 predstavíme formou diskusie, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou aj ako subjektívne vnímame fungovanie v organizácii v súvislosti s osobným a rodinným životom. Porozprávame, ako sme sa vlastne dostali k anarchistickým myšlienkam a nevynecháme ani konkrétne aktivity či zážitky zo sporov o vyplatenie dlžných miezd. Priestor bude samozrejme aj na otázky, ktoré zaujímajú teba. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (24.4.)
19.04.2024 V stredu 24. apríla o 18:00 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Večer so zväzom Priama akcia v Hájovni – ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa?
13.02.2024 V sobotu 16.3. sa uskutoční akcia, kde budeme rozprávať o úspešnom organizovaní sa, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou, ale aj o veciach, ktoré zaujímajú teba.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (21.2., Kubik)
05.02.2024 Po krátkej pauze pokračujeme ďalším stretnutím aj v trnavskom Kubiku na Štefánikovej 4 o 19:00! Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Tentokrát budeme okrem iného pokračovať v prípravách kampane „Ideš na brigádu?“. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (18.1.)
08.01.2024 Vo štvrtok 18. januára o 18:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník - https://www.priamaakcia.sk/zapoj-sa. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in