Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Vo Veľkej Británii eskaluje vlna štrajkov

6. august 2008

Pred pár dňami sme priniesli správu o jednom zo štrajkov, ktorý tento rok prebehol v Británii. Spor okolo miezd je však oveľa masívnejší. Úvodný text z júlového vydania Tea Break v krátkosti zhŕňa dianie vo verejnom aj súkromnom sektore v posledných mesiacoch, vďaka čomu môžeme lepšie porozumieť dnešnej situácii vo Veľkej Británii. Zakrátko príde posledná a asi najzaujímavejšia časť textu z Tea Break – čo napríklad môžeme ako anarchisti ne/robiť v takýchto situáciách.

Veľká Británia 2008

V posledných mesiacoch sme boli svedkami takého množstva štrajkov v celej krajine, aké sme tu už dlho nezažili. Mnohé z nich spája jedna jediná vec: že rast miezd už nedokáže pokryť rapídny nárast životných nákladov. Vláda sa pokúša o „rast“ miezd vo verejnom sektore o maximálne 2 %, zatiaľ čo inflácia  je minimálne 4,5%. Aj keď mnohí vidia tento spor ohľadom miezd len ako kulmináciu prebiehajúcich problémov, ktorým čelíme v práci, ako napríklad nadmerná pracovná záťaž a zmenšovanie rozsahu služieb, nízke mzdy sú zjavne problémom, ktorý zjednocuje pracujúcich v celom verejnom sektore. V čase, keď ide Tea Break do tlače, sa 16.-17. júla chystá vyše 640 000 zamestnancov miestnych správ štrajkovať spolu so 100 000 zamestnancami štátnej správy. Tieto štrajky budú mať vplyv na mnohé verejné služby od zberu a odvozu odpadu po vyplácanie dávok sociálneho zabezpečenia školám atď. Toto je však len zlomok propagovaného „leta nespokojnosti“, kedy sa pracujúci z rôznych odvetví a odborov spájajú v spore, ktorý jasne ukazuje, že ak chceme presadiť naše záujmy, potrebujeme sa navzájom podporovať. V spoločnom boji za slušný rast miezd môžu pracujúci posilniť vzájomné putá a vybudovať organizáciu na úrovni, ktorá umožní bojovať a vyhrať v konfliktoch skôr na miestnej úrovni, ako sú napríklad problémy so zastrašovaním, obťažovaním a škrtmi. Je preto veľmi dôležité, aby sme štrajky ohľadom miezd čo najpozornejšie sledovali. Ak zamestnávatelia uvidia, že pracujúci držia spolu, nebudú takí odvážni (a schopní) ďalej presadzovať mzdové škrty a zmeny v oblasti pracovných podmienok a poskytovania služieb.

Zhrnutie štrajkov vo Veľkej Británii

Verejný sektor
Podobne ako udrelo 24. apríla 100 000 zamestnancov štátnej správy z odborov PCS (odborový zväz verejných a technických služieb), teraz sa hlasuje o neobmedzenej akcii (akcii, o ktorej sa už nebude musieť opakovane hlasovať). Kontrolóri mäsa tiež hlasujú o štrajku a zamestnanci Britského múzea a Vedeckého múzea, ktorí štrajkovali pred pár mesiacmi, plánujú začať „prácu podľa pravidiel“. Pobrežná stráž uskutočnila prvé štrajky v celej svojej histórii 11. a 24. apríla. Hasiči v škótskych, štátom vlastnených leteckých službách Highlands and Islands štrajkovali 23. júna a 3. júla.

Miestna správa
V júli (podobne ako aj 24. apríla) sa tiež konal celoštátny štrajk zamestnancov obecných úradov, pričom až 20 000 ich bolo z rôznych odborových zväzov na úrovni miestnych správ len v Birminghame. 100 000 škótskych zamestnancov obecných úradov z odborov Unison (odborový zväz vo verejnom sektore) hlasuje o samostatnom štrajku a odmieta ponuku 2,5% rastu miezd ročne.

Školstvo
24. apríla štrajkovali ohľadom miezd aj učitelia z UCU (University and College Union; odborový zväz stredoškolských a vysokoškolských učiteľov) pracujúci v oblasti vzdelávania dospelých a ich waleskí kolegovia budú hlasovať samostatne v rovnakom spore, pričom chcú zlepšiť návrh na zvýšenie miezd z 2,45% na 3.2% (čo je stále pod mierou inflácie, no odbory navrhli, aby to učitelia prijali). 250 000 učiteľov z NUT (National Union of Teachers; ďalší odborový zväz učiteľov) štrajkovalo 24. apríla a hlasujú o neobmedzenom štrajku, ktorý možno bude v rovnakom čase, ako sa plánujú ďalšie štrajky v miestnej správe v októbri. Ohľadom miezd spoločne štrajkovalo v máji aj 1 000 inšpektorov z Ofstedu z odborov Unison a PCS.

Zdravotníctvo
Zamestnancom v zdravotníctve ponúkli 8% rast miezd v priebehu nasledujúcich 3 rokov a šéfovia odborov Unison a Royal College of Nursing (organizácia združujúca najmä zdravotné sestry) nielenže prijali takúto dohodu, ale majú prsty aj v príprave požiadavky, ktorá hovorí o náraste pod mierou inflácie. GMB (všeobecný odborový zväz) a odborový zväz Unite odporúčali odmietnutie, pričom 96 % a 99,5 % ich členov hlasovalo za odmietnutie ponuky. Členovia Unite budú hlasovať o štrajku, no členovia GMB nie, aj napriek takému vysokému percentu hlasov proti dohode.

Súkromný sektor
Vodiči korporácie Shell si vybojovali 9 %-ný nárast miezd na tento rok po štvordňovom štrajku (viac v článku Významná solidarita britských vodičov cisterien v štrajku). Zamestnanci charity pre bezdomovcov Shelter z celej Británie štrajkovali dvakrát v marci a potom aj 24. apríla. Miestni novinári z odborov NUJ (National Union of Journalists, odborový zväz žurnalistov) v Yorku tiež vyšli do štrajku kvôli podinflačnému návrhu na rast miezd a členovia Unite v Argos budú štrajkovať 17. a 24. júla kvôli rovnakej veci. 750 upratovačov Londýnskeho metra roztrúsených u štyroch zamestnávateľov, uskutočnilo jednodňový štrajk v júni, po ktorom nasledoval 48-hodinový štrajk v júli. Upratovači požadujú zvýšenie minimálnej mzdy na £7.20 na hodinu a hrozia akciami v lete.

Zdroj: Tea Break
Preklad: Michal Tulík

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr�spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in