Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Výzva MAP: Globálny deň akcií proti praktikám Červeného kríža v Argentíne. Akcie na Slovensku aj v ČR!

20. august 2008

28. 5. 2008 bol z pobočky Červeného kríža vo štvrti Saavedra v Buenos Aires prepustený stredoškolský učiteľ Federico Puy. Výpoveď prišla náhle, bez predošlého upozornenia a je nezákonná. Červenému krížu sa nepáčilo, že Federico na svojich hodinách občianskej náuky (v rámci prípravy na maturitu pre dospelých), ktoré prebiehajú v pobočke ČK, preberal otázky týkajúce sa ľudských práv a krvavých totalitných štátov nedávnej histórie. Pripoj sa aj ty ku Globálnemu dňu akcií na Slovensku a v ČR, a nemusí to byť iba v určený deň!

ČO SA UDIALO

Federico vyučoval dva predmety vo „večernej“ strednej škole pre dospelých, ktorí si chcú dokončiť maturitu. Túto školu spravuje Červený kríž (u nás sa Červený kríž takémuto vzdelávaniu podľa našich informácií nevenuje). Federico dostal zákaz hovoriť o syndikalizme a perónizme a ako alternatívu mu navrhli, aby pri výučbe viac vychádzal z pápežských encyklík. Federicove osnovy sú vraj plné „ideológií“ a podľa ČK nejde o témy, ktoré by mali študenti ovládať, a to aj napriek tomu, že vychádzal z odporúčaní ministerstva školstva.

Určovanie obsahu osnov, ktoré sa netýka len Federica, ale aj ďalších učiteľov, a „odporúčanie“ pápežských encyklík je prejavom ideologickej diskriminácie a ukážka toho, čo sa v ČK-Saavedre skrýva za zástavou ľudskosti, ktorú dvíhajú milióny dobrovoľníkov a spolupracovníkov Červeného kríža na celom svete - pracovná neistota, obmedzovanie slobody slova a slobody vyučovania. Pritom Argentína má vlastnú krvavú históriu prenasledovania a vraždenia ľudí, ktorí sa v 20. storočí postavili voči diktatúram. Históriu, o ktorej sa dnes veľa nehovorí.

ARGENTÍNSKY ČERVENÝ KRÍŽ KLAME

Po niekoľkých stretnutiach s generálnym riaditeľom argentínskeho Červeného kríza menom Fernando Casanova, sa ukázala odporná tvár tejto organizácie, ktorá nerešpektuje základné práva pracujúcich ani svoj vlastný etický kódex. Pán Casanova odmieta znovuzamestnať prepusteného Federica. Pochopiteľne, znovuzamestnanie po toľkých protestoch, znamená verejne priznanie, že prepustenie malo ideologické príčiny. Toho sa Casanova obáva, pretože by to mohlo viesť ku konaniu úradov a jeho následnému odvolaniu z postu riaditeľa.

Argentínsky Červený kríž klame, práca v organizácii je neistá a dochádza k bezdôvodnému prepúšťaniu. Jeho generálny riaditeľ klame o dôvodoch prepustenia, pretože si chce chrániť vlastné postavenie, a nespráva sa podľa zásad ľudskosti a etiky Červeného kríža a Červeného polmesiaca. Casanova klame všetkým - dobrovoľníkom Červeného kríža, učiteľom a tiež žiakom, ktorí žiadajú znovuzamestnanie Federica Puya.

Vyzývame všetkých, aby žiadali okamžité znovuzamestnanie učiteľa Federica Puya a vyjadrili solidaritu v tejto kampani proti diskriminácii a nezákonným praktikám zo strany Červeného kríža v Argentíne.

DOTERAJŠIE AKCIE NA PODPORU FEDERICA

Konflikt trvá už viac než dva mesiace a FORA (Regionálna federácia argentínskych pracujúcich - argentínska sekcia Medzinárodnej asociácie pracujúcich), ktorej je Federico členom, dostala stovky podporných listov od učiteľských organizácií, rôznych skupín aj jednotlivcov, ktorí prejavujú solidaritu s prepusteným učiteľom a žiadajú jeho okamžité znovuzamestnanie. Priamo v Argentíne sa uskutočnili demonštrácie vo viacerých mestách, ako napr.: Mendoza, Misiones, Buenos Aires, Santa Fe. Solidárny pochod zorganizovali dokonca aj Federicovi študenti, ktorí napríklad hneď deň po prepustení protestne odmietli nastúpiť do tried. Podporu vyjadrili aj organizácie v zahraničí.

KAMPAŇ MAP ZA ZNOVUZAMESTNANIE FEDERICA A NAŠE MOŽNOSTI NA SLOVENSKU A V ČECHÁCH

Červený kríž je medzinárodnou organizáciou s mnohými regionálnymi pobočkami. Preto aj naše akcie musia byť všade tam, kde má zastúpenie. Keďže Červený kríž má u nás množstvo pobočiek, vyzývame k akciám na úrovni všetkých regiónov a miest, ktoré jasne poukážu na to, že sledujeme praktiky Červeného kríža a že v súčinnosti s ďalšími organizáciami a jednotlivcami na celom svete dokážeme z individuálnej výzvy, ktorá by vyšla dostratena, vytvoriť veľkú vlnu. Podobne sme to dokázali už v prípade sporu v poľskom Lionbridge, ako aj v historicky jednej z najväčších globálnych akcií v prípade Starbucks. Aktivity budú monitorované na webstránke MAP – http://gda.iwa-ait.org.

KONKRÉTNE AKCIE  V TVOJOM MESTE

Na začiatok len poznamenáme, že na Slovensku je 29. 8. štátny sviatok a už teraz vieme, že ani v ČR sa na niektorých miestach nepodarí urobiť akcie 29. 8. Sme preto skôr za akcie v priebehu celého týždňa (25.-29.8.) podľa toho, ako ti/vám to umožňujú pracovné a iné povinnosti.

Ak si myslíš, že si vo svojom meste sám alebo sama a chcel/a by si urobiť nejakú akciu, ozvi sa nám a možno zistíme, že sú v tvojom meste aj ďalší ľudia. Ozvi sa nám aj v prípade, že chceš pomôcť s akciou v meste, kde vieš, že sú nejakí ľudia alebo kde má členov PA. Uvítame akúkoľvek pomoc. Mimochodom, tu je zoznam miest, kde má ČK pobočku na Slovensku a v Čechách.

Urobiť akciu možno znie ako náročná vec, ale nemusíš sa obávať. Ak máš ostych, nájdi aspoň jednu spriaznenú dušu, aby ste sa cítili lepšie a smelšie. Naša skúsenosť: 15. 8. uskutočnili dvaja členovia PA takúto malú akciu v Bardejove. A dopadla dobre. Stačili dvaja ľudia, ktorí prišli do pobočky, povedali zamestnancom, v akej veci idú a krátko s nimi podiskutovali. Potom požiadali o stretnutie s vedúcou pobočky, aby jej predali protestný list.

Ak máš aj napriek tomu nejaké obavy, ozvi sa nám. Takisto sa nám ozvi, keď takúto akciu urobíš. Môžeš napísať napríklad do diskusie k tomuto článku alebo priamo na náš e-mail. My, Federico a ľudia, ktorí uskutočnili akcie inde vo svete, takto budeme vedieť aj o tvojom proteste.

Vzor protestného listu na stiahnutie: slovenská verzia a česká verzia

* Upozorni plagátom a/alebo letákom

Pripravili sme plagát a leták, ktorý môže použiť každý, kto má záujem uskutočniť nejakú podpornú aktivitu vo svojom meste. Stačí vytlačiť a vylepiť, resp. rozdať v miestnej pobočke Červeného kríža a v jej okolí pred počas alebo aj po akcii.

Učitelia začínajú školský rok už od pondelka 25.8.! Bolo by vhodné vylepiť verziu plagátu určenú špeciálne im na hlavný vchod na školách v tvojom okolí.

Leták (A5) na stiahnutie (PDF): slovenská verzia a česká verzia - na požiadanie môžeme dodať otvorený formát v RTF na vlastné upravy

Plagát do ulíc (A4) na stiahnutie (PDF): slovenská verzia a česká verzia - na požiadanie môžeme dodať otvorený formát v PSD na vlastné upravy

Plagát na školy pre učiteľov (A4) na stiahnutie (PDF): slovenská verzia a česká verzia - na požiadanie môžeme dodať otvorený formát v PSD na vlastné upravy

* Pošli e-mail, fax alebo list

E-maily, faxy a listy môžeš poslať nielen do pobočiek na Slovensku, ale aj v Čechách. Nezabudni tiež na Medzinárodný výbor Červeného kríža a Kanceláriu Červeného kríža pre Európsku úniu v Ženeve a argentínske pobočky.

Kópiu mailu pošli aj na: priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk a tiež priamo organizácii FORA: oficiosvarioscapital@fora-ait.com.ar.

Faxové číslo vyber na základe najbližšieho regionálneho kontaktu. Odporúčame poslať vždy dva faxy – na lokálnej úrovni, aj ústrediu v Bratislave.

Vzor protestného e-mailu, faxu a listu: slovenská verzia, česká verzia, anglická verzia, španielska verzia

KONTAKTY:

Slovenský Červený kríž:
Stiahni:
- e-mailové kontakty
- telefónne a faxové čísla

Český Červený kríž
Stiahni:
- e-mailové kontakty
- telefónne a faxové čísla

Argentínsky Červený kríž
Stiahni e-mailové kontakty
Fax: (5411) -4952-7715

Medzinárodný výbor Červeného kríža a Kancelária Červeného kríža pre EÚ
Stiahni kontakty

* Ak poznáš nejakých učiteľov, skús im navrhnúť, aby vyjadrili solidaritu s prepusteným kolegom

* Povedz o tomto spore známym, kamarátom, kolegom či kolegyniam alebo pomôž akokoľvek inak, podľa toho, čo považuješ za vhodné

Informuj nás prosím o akejkoľvek malej aktivite, ktorú uskutočníš, hoci by šlo len o zaslanie e-mailu. Chceme informovať FORA a Federica o tom, aké a koľko akcií sa udialo, aby ich to posilnilo v boji. Kontakt na FORA: Local de la Federación Obrera: tel. 4303-5963; e-mail: oficiosvarioscapital@fora-ait.com.ar.

 

PRIPOJ SA KU KAMPANI ZA OKAMŽITÉ ZNOVUZAMESTNANIE PREPUSTENÉHO UČITEĽA!

Priama akcia – MAP Slovensko

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Re: 2008-08-26 | 06:07:33 | Erik | studio_a@centrum.sk
reaguj na pr?spevok Vzor protestneho listu
Tí, ktorí idu použiť vzor protestneho listu v slov. jazyku , dajte pozor na chybičku v prvej vete v poslednom odstavci a zmažte druhé SA ok? Aby to nevyzeralo takto: Týmto sa pripájam sa ku Globálnemu dňu akcií...

Inak nieje niekto zo ZH alebo BŠ kto by sa chcel pridať?


Re: 2008-08-26 | 09:00:12 | mt
reaguj na pr?spevok dik
Dik za upozornenie. Pre ostatnych - verzia suboru bola teraz zmenena a uz je tam spravna verzia, bez chyby, takze netreba nic menit.Re: 2008-08-27 | 12:21:16 | montyno5
reaguj na pr?spevok n/a
Nazdar!

Akcia v Žiline dopadla fajn boli sme dvaja. Riaditel nas prijal fajn o veci sme cvilu podiskutovali, slubil ze bude informovat ustredny sekretariat co aj urobil a odpoved poslal mailom...S akcie som spokojny lebo to bola nasa prva takze sme nevedeli do coho deme bol som prekvapeny aj zo zaujmu pracovnice s ktorej bol citit zaujem...takze tak...Smelo sprav akciu aj ked si sam alebo dvaja, traja a budes prekvapeny aky recniksa v tebe skriva:-)))))


Re: 2008-09-04 | 10:35:42 | Erik
reaguj na pr?spevok ZH
V Žiari sme sa do Červeného kríža vybrali tiež dvaja. V budove sme nezastihli riaditeľku ani zástupcu. Jedinou prítomnou osobou bola odborná referentka, ktorej sme nakoniec list spolu s letákmi pre zamestnancov odovzdali a chvíľu s ňou pokecali v jej kancelárií.. Na protestnom liste bolo niekoľko (cca10-15) podpisov!!! Dozvedeli sme sa ,že ostatní (5.) zamestnanci ČK boli v neďalekej dedine...
Hoci zo začiatku trochu vyplašená , no milá referentka nás prijala fajn a pri odchode z kancelárie nám zaželala veľa šťastia :D
Akcia bola dobrá skúsenosť a v ZH v podstate prvá svojho druhu :D . Potešilo ma niekoľko pozitívnych momentov napr. :zvedavá učiteľka z obchodnej akadémie, keď nás videla lepiť plagát na dvere hneď sa vypytovala čo to je za plagát a prečo to lepíme na ich školu... Po krátkom vysvetlení nám povedala, že máme s tým isť dnu a plagát zavesiť na nástenku hehe ... Bola príjemne prekvapená a nadšená , že to ako „my“ mladí berieme ako krivdu... Vyzerala ,že by sa s nami porozprávala rada ale sa ponáhľala ... no pri odchode nám sľúbila, že si to pozrie na webe ....
Ďalší pozitívny moment bol na cirkevnej škole: dve učiteľky (to boli zrejme) nás stopli pri pripínaní plagátu na nástenku s tým , že to musia dať skontrolovať riaditeľke , že máme počkať... za chvíľu sa vrátila, že to tam môžeme dať hehe..
Ďalšia učiteľka na inej škole, ktorú sme ale poznali nám poskytla a pridržala fialový podklad na nástenku aby tam plagát vynikol, keďže bol rovnakej bielej farby ako nástenka...Re: 2008-09-09 | 19:43:54 |
reaguj na pr?spevok n/a
http://akmk.ic.cz/?text=83-k-uteku-nacistickym-zlocincum-pomahal-vatikan-a-cerveny-kriz

Na tomto linku sa da precitat text z historie o odvratenej stranke Cerveneho kriza.

\\\"Šedesát devět let po zahájení druhé světové války byly zveřejněny dokumenty osvětlující cesty, kterými po jejím skončení prchali nacističtí váleční zločinci. Tyto temné kapitoly útěků vysoce angažovaných nacistických vrahů jako Adolfa Eichmanna a Josefa Mengeleho do Jižní Ameriky osvětluje nedávno vydaná kniha rakouského historika Geralda Steinachera. Podle ní se na nich podílel rozhodujícím způsobem Vatikán a Červený kříž...\\\"


Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (1.2.)
17.01.2023 Streda 1. februára o 18:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (14.1.)
04.01.2023 Pozývame na prvé novoročné otvorené stretnutie v klube Collosseum v sobotu 14. januára o 10:00. Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (18.1.)
13.12.2022 Streda 18. januára o 19:00 v Kalabe! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Zbližovanie organizácií MAP v Ázii a Tichomorí
05.12.2022 Počas víkendu 12. a 13. novembra sa konalo v Jakarte stretnutie našich kamarátov a kamarátok z organizácií MAP z celého ázijsko-tichomorského regiónu. Zazneli prezentácie o situácii v Austrálii, Indii, Indonézii a na Filipínach. Počas diskusií sa preberalo široké spektrum tém: právny status kasty v Indii a jej vzťah k triednemu boju, vyhliadky na anarchosyndikalistické organizovanie na Filipínach či situácia migrujúcich pracujúcich v Singapure.

PODCHODY „Priechody pre chodcov“ - benefičný album na podporu zväzu Priama akcia
28.11.2022 Podchody je anarcho-dub-poetry projekt. Ide o mix proletárskej poézie a dub muziky. 5 songov, cca 12 minút. Príspevkom na bandcampe môžeš podporiť zväz Priama akcia.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (16.11.)
30.10.2022 Posledné tohtoročné stretnutie v Bratislave sa uskutoční v stredu 16. novembra o 19:00 v Kalabe na Zámockej 5. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít.

Kampaň zväzu ZSP proti predajniam Żabka a pomoc ukrajinským pracujúcim
16.10.2022 Zväz ZSP vo Varšave začal Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd priamou akciou v predajni Żabka a plánuje aj akcie s ukrajinskými pracujúcimi. V oboch prípadoch ide o dlžné mzdy.

K útoku z 12. októbra
13.10.2022 Je náročné nájsť slová, ktoré by vyjadrili náš hnev a smútok po včerajšom útoku. V týchto ťažkých chvíľach myslíme na ľudí, ktorých včerajšok zasiahol najviac.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave a Bratislave (27. a 28.10.)
13.10.2022 V októbri sa vidíme nielen v komunitnom centre Kalab, ale aj v trnavskom Kubiku. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Stretnutia v júli a septembri v Bratislave boli konštruktívne a s nápadmi na nové aktivity (ktoré sa nakoniec aj zrealizovali) prišli aj ľudia, s ktorými sme sa videli prvýkrát. Dúfame, že podobne tomu bude aj v Trnave. Vidíme sa vo štvrtok 27.10. v Kubiku na Štefánikovej 4 alebo v piatok 28.10. v Kalabe na Zámockej 5. Obe stretnutia sa začínajú o 18:00.

Zväz ZSP uspel v spore o nevyplatenú mzdu s kníhkupectvom vo Varšave
10.10.2022 Kníhkupectvo v štvrti Muranów meškalo od marca s výplatou mzdy bývalej zamestnankyni. Tá sa rozhodla dožadovať sa dlžných peňazí spoločne so Zväzom syndikalistov Poľska a vo výzve, ktorú poslali šéfovi, spomenuli aj chystanú kampaň poukazujúcu na pracovné praktiky v kníhkupectve. Zamestnávateľ reagoval takmer okamžite a peniaze previedol na účet.

Aktualizácia o situácii väzneného Kirilla Ukrajinceva, aktivistu odborov Kuriér v Rusku
05.10.2022 Vo štvrtok 22. septembra bola Kirillovi predĺžená vyšetrovacia väzba do 19. októbra. Hrozí mu až päť rokov väzenia za „zvolanie alebo účasť na nepovolenom zhromaždení viac ako dvakrát v priebehu 180 dní“. Za jeho prepustenie a zrušenie všetkých obvinení prebehlo vo viacerých ruských mestách niekoľko menších protestných akcií a solidaritu vyjadrili aj viaceré organizácie a osoby v zahraničí vrátane nášho zväzu a ďalších zväzov združených v Medzinárodnej asociácii pracujúcich.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v komunitnom centre Kalab (28.9., BA)
22.08.2022 Na júlovom stretnutí v Kalabe sme spoznali nových ľudí a vznikol na ňom nápad organizovať piknik, kde vznikol priestor na diskusie a spoznávanie sa s ďalšími ľuďmi. To nás povzbudilo k zorganizovaniu ďalšieho stretnutia už v septembri, konkrétne v stredu 28.9. o 18:30 opäť v Kalabe na Zámockej 5. S vlastným bodom na stretnutie môžeš prísť aj ty. Zámerom je diskutovať o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov, s ktorými sa stretávame, a ako podporiť existujúce aktivity. Okrem tém, s ktorými prídu samotní ľudia, budeme určite hovoriť aj o aktivitách k októbrovému Medzinárodnému týždňu proti nevyplácaniu miezd. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a .

Grilovačka vo Viedni
14.08.2022 Nedeľa 7. augusta, Viedeň, slnečné popoludnie, záhrada rodinného domu a v tieni stromov zhruba 15 kamarátov a kamarátok zo zväzu WAS (Viedenský zväz pracujúcich) pri griloch a ohnisku.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in