Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Pútavé aktivity počas dní akcií na podporu zväzu FAU-Berlín

6. február 2010

V posledný januárový víkend sa aktivisti v 18 krajinách zapojili do medzinárodných dní akcií na podporu anarchosyndikalistickej odborovej organizácie FAU Berlín. Tá bola de facto zakázaná berlínskym regionálnym súdom kvôli obrane práv zamestnancov v pracovnom spore v kine Babylon Mitte v Berlíne. Potešilo nás, že dni akcií odštartoval protest v Bratislave vo štvrtok 28. januára. V článku prinášame report z tejto akcie a zhrnutie solidárnych aktivít zo zahraničia.

Slovensko

Vo štvrtok 28. januára zorganizovala Priama akcia – Bratislava solidárny protest pred nemeckým veľvyslanectvom, ktorého sa zúčastnilo 10 ľudí (členov/členiek PA aj podporovateľov/liek FAU-B). Cieľom akcie bolo vyjadriť nesúhlas s rozsudkom súdu a zapojiť sa do dní akcií, ktoré zvolala FAU. Aktivisti na vrátnici veľvyslanectva požiadali o stretnutie s veľvyslancom, ktorému chceli odovzdať protestné listy. Bolo im povedané, že veľvyslanec je na stretnutí a že naňho môžu počkať 15 až 20 minút v priestoroch neďalekého konzulátu. Súhlasili a rozhodli sa, že zatiaľ urobia pred budovou fotku s transparentmi. Stačili 3-4 minúty a vonku sa objavil zamestnanec z vrátnice s tým, že dvoch z nás môže prijať niekto z veľvyslanectva. Zrazu... 

Dve aktivistky sa teda pobrali do kancelárie na poschodí, kde niekoľko minút diskutovali o prípade s pracovníkom veľvyslanectva. Keď mu vysvetlili príčinu protestu, odovzdali list a požiadali o informovanie ministerstva zahraničných vecí, pracovník sa rozhovoril o deľbe moci v „demokratickom štáte“ a niekoľkokrát zopakoval, že nemecká vláda nemá s rozhodnutím súdu nič spoločné (akoby zákony, podľa ktorých súdy rozhodujú, neboli z dielne vlády či parlamentu...). Napokon súhlasil, že bude o prípade a proteste informovať úrady v Nemecku, a naša návšteva sa skončila.

Pozitívom akcie bol nielen originálne poňatý transparent s nápisom „BRD und Kapital sind in 1 Boot, darum FAU Berlin Verbot“ (SRN a kapitál sú na jednej lodi, preto bola zákazaná FAU Berlín) či piket s citátom od Heinricha Heineho, ktorý kamarátov z FAU potešil, ale aj pomer zúčastnených mužov a žien 50/50. Akcia nebola nikde propagovaná a uskutočnila sa predpoludním, takže sa počítalo s malou účasťou. Tá ale vôbec neprekážala a z akcie máme dobré dojmy.

Nemecko

Solidárne akcie sa odohrali po celom Nemecku, konkrétne v Aachene, Berlíne, Bonne, Darmstadte, Duisburgu, Düsseldorfe, Frankfurte, Halle/Saale, Hamburgu, Hannoveri, Karlsruhe, Kasseli, Kieli, Lipsku, Moersi, Münsteri, Norimbergu, Plauene, Recklinghausene, Schwerine, Stuttgarte. Organizovali ich miestne skupiny FAU, niekde v spolupráci s Anarchosyndikalistickou mládežou (ASJ). Vo viacerých mestách sa akcie sústredili na odbory ver.di a politickú stranu Die Linke, ktoré sa zamiešali do vyjednávania v kine. Aktivisti v niekoľkých mestách sa obrátili na ver.di so žiadosťou, aby zaujali postoj k rozsudku berlínskeho súdu, k čomu sa priamočiaro vyjadril sekretár ver.di v Recklinghausene, ktorý počas debaty s členmi FAU vyhlásil, že jednoducho nestrpia konkurenciu iných odborových organizácií. V Hannoveri dvaja aktivisti v kostýme a obleku odovzdali ver.di a Die Linke cenu za „priateľský postoj k zamestnávateľom“. V Darmstadte zostavili improvizované open air kino a premietali zábery súvisiace so sporom v kine. V závere akcie spomenuli aj kauzu väznených srbských aktivistov (www.priamaakcia.sk/b6). Vo Frankfurte predniesla členka FAU prejav na trojtisícovej študentskej demonštrácii, ktorý bol prijatý pozitívne. V Düsseldorfe navštívili členovia FAU miestne kiná, kde informovali o konflikte, a pýtali sa zamestnancov na ich pracovné podmienky. V Berlíne sa na šiestich miestach rozdávali letáky. Aktivisti roztiahli transparent aj pred samotným kinom Babylon a informovali jeho návštevníkov o prebiehajúcom spore. FAU tu zorganizovala aj diskusné stretnutie o „Nových formách pracovného a kolektívneho organizovania sa“. Prezentácie a diskusie sa zúčastnilo okolo 100 ľudí. Vystúpili aktivisti z FAU a iných zväzov, právnici, odborníci z oblasti spoločenských vied a iní (videoúryvky tu). Cieľom diskusie bolo priblížiť de facto zákaz odborového zväzu v širšom spoločenskom kontexte. Diskutujúci aj rečníci vyjadrili FAU solidaritu a odmietli rozsudok súdu.

Svet

Solidaritu FAU vyjadrili členské sekcie MAP v šiestich krajinách, rovnako ako organizácie mimo MAP a jednotlivci. Protesty pred veľvyslanectvami, konzulátmi či Goetheho inštitútmi sa uskutočnili v Bangladéši (Dhaka), Belgicku (Brusel), Dánsku (Kodaň), Francúzsku (Lille, Marseille, Paríž), Grécku (Atény, Solún), Írsku (Dublin), Nórsku (Oslo), Novom Zélande (Wellington), Rakúsku (Viedeň), Slovensku (Bratislava), Španielsku (Alicante, Barcelona, Bilbao, Granada, Jerez, Madrid, Malaga, Valencia, Zaragoza), Švajčiarsku (Bern), Švédsku (Göteborg, Katrineholm), Taliansku (Florencia, Triest), Ukrajine (Kyjev), USA (Filadelfia, Phoenix) a Veľkej Británii (Leeds, Liverpool, Londýn).

Poďakovanie FAU


Na stránke so zoznamom solidárnych akcií publikovala FAU nasledujúce poďakovanie:
„Radi by sme sa poďakovali všetkým v Nemecku a po celom svete, ktorí vyjadrili solidaritu s FAU Berlín a svoje znechutenie z manažmentu kina Babylon Mitte a škandalózneho verdiktu berlínskeho súdu. Hlboko nás dojalo, že sme boli dôvodom pre jednu z najväčších vĺn medzinárodnej solidarity v antiautoritárskom hnutí pracujúcich za posledných desať rokov. Chceli by sme vyjadriť vďaku aj všetkým v Nemecku a po celom svete, ktorí sa zapojili do akcií, ale neposlali z nich reporty. A pravdaže aj tým, ktorí sa chystajú konať v nasledujúcich dňoch, ako napríklad zväz Freeters z Japonska. Tento zoznam sa pokúsime skompletizovať počas nasledovných dní a týždňov. Boj sa ešte len začal. Boli sme preto radi, že mnohé zväzy a organizácie – hoci sa im tentoraz nepodarilo zapojiť – oznámili, že sa zapoja nabudúce. Reporty a ďalšie informácie posielajte na soli-faub@fau.org a pozrite si našu špeciálnu stránku (http://www.fau.org/verbot/en).“ 
Bangladéš (Dhaka) – Foto z centrály odborového zväzu pracujúcich v odevnom priemysle.Kyjev (Ukrajina)
– Obrázok s textom „Nehnevajte mačku“. Zaujímavé je, že na Ukrajine sa pripravuje zákon, ktorý má ponechať odborové práva iba zväzom s veľkým počtom členov, čo by malo na malé nezávislé zväzy v praxi rovnaký účinok ako zákaz ich činnosti.Švajčiarsko (Bern) – Na transparente „Nezávislý zväz zakázaný. Čína? Nie, Berlín!“Nemecko (Hannover) – „Dostaneme len to, čo si vybojujeme!“Slovensko (Bratislava) – Známy citát od Heinricha Heineho: „Nemecko, tkáme tvoj rubáš, tkáme doň trojakú kliatbu, tkáme, tkáme...“


Aktualizácia 2. 3. 2010:

Súčasťou akcií počas trvania filmového festivalu Berlinale 2010 bola aj demonštrácia za slobodu organizovania sa, ktorej sa 20. februára zúčastnilo asi 600 ľudí. Dôvodom akcií počas festivalu bolo úsilie o zvýšenie tlaku na vedenie kina Babylon Mitte. V kine sa totiž v tomto období premietajú aj festivalové filmy.

Dr. Renate Hürtgen z Výboru pre slobodu odborových zväzov vo svojom prejave poukázala na to, že viac ako polovica zväzov v iných európskych krajinách by sa tiež dočkala zákazu, keby sa na ne uplatnilo nemecké právo. „Tento útok na slobodu združovania sa zamestnancov sa týka všetkých pracujúcich. Sme spokojní, že sa v Nemecku rozprúdila diskusia o slobode zakladania odborových zväzov. Pre nás je to len začiatok boja, ktorý sa týka základov nemeckého pracovného práva, a ktorý povedieme až do konca,“ vyjadril sa sekretár FAU Berlín Lars Röhm.

 

Spracované podľa www.fau.org/verbot, preklad Nadia Hladká.

Ďalšie fotky z 20. 2. 2010:
http://ccphoto.de/?p=200
http://www.flickr.com/photos/existencil/Súvisiace články:
FAU-Berlín vyhrali súdny spor o používanie označenia „odborový zväz“
http://www.fau.org/verbot/art_100128-225439

http://www.fau.org/verbot/en/art_100128-225439
Útok na odborové práva v Nemecku. Zapoj sa do dní medzinárodného protestu na podporu zväzu FAU-Berlín (29.-30. 1. 2010)
Mají solidární pikety smysl?

Zväz slobodných pracujúcich (FAU-MAP Nemecko)

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Košice - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (26.6.)
12.06.2024 V košickom klube Collosseum sa opäť stretneme v stredu 26. júna o 18:00. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia (19.6.)
03.06.2024 Červnové setkání na Základně Tři ocásci se uskuteční ve středu 19. 6. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Žilina - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (štvrtok 13.6.)
20.05.2024 Po úspešnej akcii „Večer so zväzom Priama akcia“ na žilinskej Hájovni, sme sa rozhodli, že skúsime otvorené stretnutie aj v Žiline. Stretneme sa opäť na Hájovni (Cesta k Paľovej búde 27) vo štvrtok 13. júna o 19.00. Cieľ je rovnaký ako v prípade ostatných otvorených stretnutí – spájať sa s ľuďmi, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z okolia. Ak máš záujem o kontakt, ale na stretnutie nemôžeš prísť, ozvi sa nám cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň online dotazník. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Trnava - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (29.5.)
17.05.2024 V priestoroch vynoveného Kubika na Pekárskej 40 sa stretneme opäť v stredu 29. mája o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie vrátane nových plagátov, nálepiek a letákov propagujúcich brožúru „Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať“.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia
06.05.2024 Na Základně Tři ocásci se setkáme opět už budoucí středu 15. 5. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Diskusia na UCOFe - Ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa? (4.5., Bratislava)
29.04.2024 V rámci United Colours Of Football (FB) v sobotu 4. mája o 13:00 predstavíme formou diskusie, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou aj ako subjektívne vnímame fungovanie v organizácii v súvislosti s osobným a rodinným životom. Porozprávame, ako sme sa vlastne dostali k anarchistickým myšlienkam a nevynecháme ani konkrétne aktivity či zážitky zo sporov o vyplatenie dlžných miezd. Priestor bude samozrejme aj na otázky, ktoré zaujímajú teba. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (24.4.)
19.04.2024 V stredu 24. apríla o 18:00 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Večer so zväzom Priama akcia v Hájovni – ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa?
13.02.2024 V sobotu 16.3. sa uskutoční akcia, kde budeme rozprávať o úspešnom organizovaní sa, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou, ale aj o veciach, ktoré zaujímajú teba.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (21.2., Kubik)
05.02.2024 Po krátkej pauze pokračujeme ďalším stretnutím aj v trnavskom Kubiku na Štefánikovej 4 o 19:00! Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Tentokrát budeme okrem iného pokračovať v prípravách kampane „Ideš na brigádu?“. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (18.1.)
08.01.2024 Vo štvrtok 18. januára o 18:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník - https://www.priamaakcia.sk/zapoj-sa. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in