Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.Pútavé aktivity počas dní akcií na podporu zväzu FAU-Berlín

6. február 2010

V posledný januárový víkend sa aktivisti v 18 krajinách zapojili do medzinárodných dní akcií na podporu anarchosyndikalistickej odborovej organizácie FAU Berlín. Tá bola de facto zakázaná berlínskym regionálnym súdom kvôli obrane práv zamestnancov v pracovnom spore v kine Babylon Mitte v Berlíne. Potešilo nás, že dni akcií odštartoval protest v Bratislave vo štvrtok 28. januára. V článku prinášame report z tejto akcie a zhrnutie solidárnych aktivít zo zahraničia.

Slovensko

Vo štvrtok 28. januára zorganizovala Priama akcia – Bratislava solidárny protest pred nemeckým veľvyslanectvom, ktorého sa zúčastnilo 10 ľudí (členov/členiek PA aj podporovateľov/liek FAU-B). Cieľom akcie bolo vyjadriť nesúhlas s rozsudkom súdu a zapojiť sa do dní akcií, ktoré zvolala FAU. Aktivisti na vrátnici veľvyslanectva požiadali o stretnutie s veľvyslancom, ktorému chceli odovzdať protestné listy. Bolo im povedané, že veľvyslanec je na stretnutí a že naňho môžu počkať 15 až 20 minút v priestoroch neďalekého konzulátu. Súhlasili a rozhodli sa, že zatiaľ urobia pred budovou fotku s transparentmi. Stačili 3-4 minúty a vonku sa objavil zamestnanec z vrátnice s tým, že dvoch z nás môže prijať niekto z veľvyslanectva. Zrazu... 

Dve aktivistky sa teda pobrali do kancelárie na poschodí, kde niekoľko minút diskutovali o prípade s pracovníkom veľvyslanectva. Keď mu vysvetlili príčinu protestu, odovzdali list a požiadali o informovanie ministerstva zahraničných vecí, pracovník sa rozhovoril o deľbe moci v „demokratickom štáte“ a niekoľkokrát zopakoval, že nemecká vláda nemá s rozhodnutím súdu nič spoločné (akoby zákony, podľa ktorých súdy rozhodujú, neboli z dielne vlády či parlamentu...). Napokon súhlasil, že bude o prípade a proteste informovať úrady v Nemecku, a naša návšteva sa skončila.

Pozitívom akcie bol nielen originálne poňatý transparent s nápisom „BRD und Kapital sind in 1 Boot, darum FAU Berlin Verbot“ (SRN a kapitál sú na jednej lodi, preto bola zákazaná FAU Berlín) či piket s citátom od Heinricha Heineho, ktorý kamarátov z FAU potešil, ale aj pomer zúčastnených mužov a žien 50/50. Akcia nebola nikde propagovaná a uskutočnila sa predpoludním, takže sa počítalo s malou účasťou. Tá ale vôbec neprekážala a z akcie máme dobré dojmy.

Nemecko

Solidárne akcie sa odohrali po celom Nemecku, konkrétne v Aachene, Berlíne, Bonne, Darmstadte, Duisburgu, Düsseldorfe, Frankfurte, Halle/Saale, Hamburgu, Hannoveri, Karlsruhe, Kasseli, Kieli, Lipsku, Moersi, Münsteri, Norimbergu, Plauene, Recklinghausene, Schwerine, Stuttgarte. Organizovali ich miestne skupiny FAU, niekde v spolupráci s Anarchosyndikalistickou mládežou (ASJ). Vo viacerých mestách sa akcie sústredili na odbory ver.di a politickú stranu Die Linke, ktoré sa zamiešali do vyjednávania v kine. Aktivisti v niekoľkých mestách sa obrátili na ver.di so žiadosťou, aby zaujali postoj k rozsudku berlínskeho súdu, k čomu sa priamočiaro vyjadril sekretár ver.di v Recklinghausene, ktorý počas debaty s členmi FAU vyhlásil, že jednoducho nestrpia konkurenciu iných odborových organizácií. V Hannoveri dvaja aktivisti v kostýme a obleku odovzdali ver.di a Die Linke cenu za „priateľský postoj k zamestnávateľom“. V Darmstadte zostavili improvizované open air kino a premietali zábery súvisiace so sporom v kine. V závere akcie spomenuli aj kauzu väznených srbských aktivistov (www.priamaakcia.sk/b6). Vo Frankfurte predniesla členka FAU prejav na trojtisícovej študentskej demonštrácii, ktorý bol prijatý pozitívne. V Düsseldorfe navštívili členovia FAU miestne kiná, kde informovali o konflikte, a pýtali sa zamestnancov na ich pracovné podmienky. V Berlíne sa na šiestich miestach rozdávali letáky. Aktivisti roztiahli transparent aj pred samotným kinom Babylon a informovali jeho návštevníkov o prebiehajúcom spore. FAU tu zorganizovala aj diskusné stretnutie o „Nových formách pracovného a kolektívneho organizovania sa“. Prezentácie a diskusie sa zúčastnilo okolo 100 ľudí. Vystúpili aktivisti z FAU a iných zväzov, právnici, odborníci z oblasti spoločenských vied a iní (videoúryvky tu). Cieľom diskusie bolo priblížiť de facto zákaz odborového zväzu v širšom spoločenskom kontexte. Diskutujúci aj rečníci vyjadrili FAU solidaritu a odmietli rozsudok súdu.

Svet

Solidaritu FAU vyjadrili členské sekcie MAP v šiestich krajinách, rovnako ako organizácie mimo MAP a jednotlivci. Protesty pred veľvyslanectvami, konzulátmi či Goetheho inštitútmi sa uskutočnili v Bangladéši (Dhaka), Belgicku (Brusel), Dánsku (Kodaň), Francúzsku (Lille, Marseille, Paríž), Grécku (Atény, Solún), Írsku (Dublin), Nórsku (Oslo), Novom Zélande (Wellington), Rakúsku (Viedeň), Slovensku (Bratislava), Španielsku (Alicante, Barcelona, Bilbao, Granada, Jerez, Madrid, Malaga, Valencia, Zaragoza), Švajčiarsku (Bern), Švédsku (Göteborg, Katrineholm), Taliansku (Florencia, Triest), Ukrajine (Kyjev), USA (Filadelfia, Phoenix) a Veľkej Británii (Leeds, Liverpool, Londýn).

Poďakovanie FAU


Na stránke so zoznamom solidárnych akcií publikovala FAU nasledujúce poďakovanie:
„Radi by sme sa poďakovali všetkým v Nemecku a po celom svete, ktorí vyjadrili solidaritu s FAU Berlín a svoje znechutenie z manažmentu kina Babylon Mitte a škandalózneho verdiktu berlínskeho súdu. Hlboko nás dojalo, že sme boli dôvodom pre jednu z najväčších vĺn medzinárodnej solidarity v antiautoritárskom hnutí pracujúcich za posledných desať rokov. Chceli by sme vyjadriť vďaku aj všetkým v Nemecku a po celom svete, ktorí sa zapojili do akcií, ale neposlali z nich reporty. A pravdaže aj tým, ktorí sa chystajú konať v nasledujúcich dňoch, ako napríklad zväz Freeters z Japonska. Tento zoznam sa pokúsime skompletizovať počas nasledovných dní a týždňov. Boj sa ešte len začal. Boli sme preto radi, že mnohé zväzy a organizácie – hoci sa im tentoraz nepodarilo zapojiť – oznámili, že sa zapoja nabudúce. Reporty a ďalšie informácie posielajte na soli-faub@fau.org a pozrite si našu špeciálnu stránku (http://www.fau.org/verbot/en).“ 
Bangladéš (Dhaka) – Foto z centrály odborového zväzu pracujúcich v odevnom priemysle.Kyjev (Ukrajina)
– Obrázok s textom „Nehnevajte mačku“. Zaujímavé je, že na Ukrajine sa pripravuje zákon, ktorý má ponechať odborové práva iba zväzom s veľkým počtom členov, čo by malo na malé nezávislé zväzy v praxi rovnaký účinok ako zákaz ich činnosti.Švajčiarsko (Bern) – Na transparente „Nezávislý zväz zakázaný. Čína? Nie, Berlín!“Nemecko (Hannover) – „Dostaneme len to, čo si vybojujeme!“Slovensko (Bratislava) – Známy citát od Heinricha Heineho: „Nemecko, tkáme tvoj rubáš, tkáme doň trojakú kliatbu, tkáme, tkáme...“


Aktualizácia 2. 3. 2010:

Súčasťou akcií počas trvania filmového festivalu Berlinale 2010 bola aj demonštrácia za slobodu organizovania sa, ktorej sa 20. februára zúčastnilo asi 600 ľudí. Dôvodom akcií počas festivalu bolo úsilie o zvýšenie tlaku na vedenie kina Babylon Mitte. V kine sa totiž v tomto období premietajú aj festivalové filmy.

Dr. Renate Hürtgen z Výboru pre slobodu odborových zväzov vo svojom prejave poukázala na to, že viac ako polovica zväzov v iných európskych krajinách by sa tiež dočkala zákazu, keby sa na ne uplatnilo nemecké právo. „Tento útok na slobodu združovania sa zamestnancov sa týka všetkých pracujúcich. Sme spokojní, že sa v Nemecku rozprúdila diskusia o slobode zakladania odborových zväzov. Pre nás je to len začiatok boja, ktorý sa týka základov nemeckého pracovného práva, a ktorý povedieme až do konca,“ vyjadril sa sekretár FAU Berlín Lars Röhm.

 

Spracované podľa www.fau.org/verbot, preklad Nadia Hladká.

Ďalšie fotky z 20. 2. 2010:
http://ccphoto.de/?p=200
http://www.flickr.com/photos/existencil/Súvisiace články:
FAU-Berlín vyhrali súdny spor o používanie označenia „odborový zväz“
http://www.fau.org/verbot/art_100128-225439

http://www.fau.org/verbot/en/art_100128-225439
Útok na odborové práva v Nemecku. Zapoj sa do dní medzinárodného protestu na podporu zväzu FAU-Berlín (29.-30. 1. 2010)
Mají solidární pikety smysl?

Zväz slobodných pracujúcich (FAU-MAP Nemecko)

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Rozhovor so zväzom Priama akcia v nemeckom vysielaní RTVS
26.02.2018 Ak ovládaš aspoň základy nemčiny, môžeš si vypočuť rozhovor pre Radio Slowakei International (vysielanie RTVS v nemeckom jazyku) z konca januára na tomto odkaze: RTVS.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in