Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v bydlisku, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 17 krajín sveta.

Agentúra OTTO sa vykašľala na zraneného pracovníka - aktualizácia a výzva k solidarite
23.04.2011

Dňa 12. apríla sme informovali o prípade ďalšieho oklamaného pracovníka, 40-ročného Macieja z poľského mesta Koszalin, ktorý v práci utrpel ujmu na zdraví a teraz nemôže pracovať. Maciej je zúfalý a bez prostriedkov, preto vyzývame k vyjadrenie protestu proti tomuto neľudskému prístupu agentúry. 

Čestná ústna dohoda? V OTTO nič také nečakajte

 Agentúra Maciejovi tvrdí, že pre nich už nepracuje a že z Holandska odišiel svojvoľne. OTTO Workforce zvykne tvrdiť pracovníkom, že si môžu vybrať niekoľko dní voľna alebo sa vrátiť domov, lebo momentálne pre nich nie je práca (napríklad, keď sa ich chce zbaviť). Ide však o ústne dohody, ktoré pre agentúru zjavne nič neznamenajú. Polovica pracovníkov, ktorých firma podviedla a sú súčasťou tejto kampane, prišla o prácu práve takto. V realite teda dostanú pracovníci informáciu, že sa na ničom nedohodli, že nič nie je podpísané a niektorým za to, že odišli z práce, firma dokonca účtuje pokutu 500 eur!

Podpor Macieja v kritickej životnej situácii

 Agentúra OTTO Workforce urobila všetko preto, aby sa vyhla zodpovednosti za starostlivosť, ktorá Maciejovi patrí. Namiesto toho sa ho pokúsila zbaviť a nechala ho, nech sa o seba postará, ako vie. Maciej sa teraz nachádza vo veľmi vážnej situácii - je bez akýchkoľvek prostriedkov na živobytie, nemá peniaze na liečenie a potrebuje operáciu. Vo svojom úsilí dostať, čo požaduje, však nie je sám a Priama akcia sa pripája k jeho boju. O to chceme požiadať aj teba.

Tu je formulár, cez ktorý môžeš poslať protestný e-mail (stačí napísať meno a e-mail a doplniť kód pod formulárom), a jeho preklad:

Týmto chcem vyjadriť protest proti zaobchádzaniu s pracovníkom agentúry OTTO Workforce, ktorý utrpel úraz. OTTO má povinnosť nahlásiť všetky priemyselné akcie, uistiť sa, že pracovníkom sa dostane zdravotná starostlivosť a náhrady mzdy počas práceneschopnosti a poskytnúť inú prácu, ak pracovník nemôže fyzicky vykonávať predchádzajúcu!

Žiadame okamžitú pomoc najmä pre jedného z týchto pracovníkov, Macieja z Poľska!

Pracujúci sú ľudské bytosti, nie stroje na jedno použitie!

 

O úraze a postupe agentúry OTTO Workforce

 Zdravotné problémy spôsobila Maciejovi namáhavá práca pri nosení bremien v belgickej fabrike, do ktorej ho poslala agentúra. Bola mu diagnostikovaná prietrž (pruh) a poranenie chrbtice. Diagnózu zdravotného stavu uskutočnil zmluvný lekár agentúry počas krátkej dovolenky v Poľsku, ktorú mu schválil nadriadený po tom, čo sa dostavili silné bolesti v oblasti brucha a hlavy. Napriek tomu, že informoval kanceláriu agentúry vo Varšave a poslal kópiu lekárskej správy, nevedeli mu poskytnúť jasnú odpoveď na otázku súvisiacu s vyplatením PN-ky, na ktorú má nárok. Najprv mu v agentúre povedali, že peniaze mu už poslali na účet, potom zase tvrdili, že svojvoľne opustil miesto výkonu práce a teda sa naňho nevzťahujú dohodnuté zmluvné podmienky, čiže nedostane nijaké peniaze. 

Požadujeme:
1) Náhradu mzdy za práceneschopnosť vo výške 91% platu počas trvania PN, ktorú agentúra Maciejovi protiprávne odoprela (v jeho prípade ide o sumu 1083,65 eur mesačne).
2) Vrátenie 100 eur protiprávne strhnutých zo mzdy.

Chceli by sme zopakovať, že proti praktikám OTTO je možné vystúpiť viacerými spôsobmi, ktoré sme opísali v článku Kampaň proti praktikám Otto Workforce pokračuje aj po dosiahnutí prvých výsledkov. Budeme radi, ak sa zapojíš.

Priama akcia


Súvisiace články:

Protest v Banskej Bystrici: Ďalšia červená karta pre agentúru OTTO
Agentúra OTTO – pekné sľuby, krutá realita

ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Rozhovor so zväzom Priama akcia v nemeckom vysielaní RTVS
26.02.2018 Ak ovládaš aspoň základy nemčiny, môžeš si vypočuť rozhovor pre Radio Slowakei International (vysielanie RTVS v nemeckom jazyku) z konca januára na tomto odkaze: RTVS.

Víťazstvo Pražskej solidárnej siete v boji o dlžnú mzdu
15.11.2017 Pripomíname ďalšie víťazstvo Pražskej solidárnej siete SOL!S v boji o dlžnú mzdu. K úspechu ešte z októbra gratulujeme a pripájame pôvodný článok aj s videom z návštevy agentúry Avedonna agency, ktorá mzdu dlhovala pracovníčke Denise.

Prezentácia zväzu PA na Ffud feste v Seredi
04.08.2017 Po Trenčíne odprezentujeme naše aktivity a konkrétne spory so šéfmi aj v Seredi. Konkrétne v sobotu 12. augusta o 15.00 na Ffud feste.

Prezentácia zväzu PA počas futbalového turnaja UAFA CUP v Trenčíne
21.06.2017 V sobotu 24. júna popoludní predstavíme v Trenčíne naše aktivity a konkrétne spory, ktoré sme viedli so šéfmi. Prezentácia sa uskutoční v rámci antirasistického futbalového turnaja UAFA CUP.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in