Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.

Správa z 19. zjazdu Priamej akcie
23.10.2012

Koncom septembra sa uskutočnil v poradí druhý zjazd Priamej akcie v tomto roku. Podobne ako na predchádzajúcich sme sa venovali ďalšiemu fungovaniu a zefektívneniu chodu organizácie, zhodnoteniu minulých aktivít, publikačnej činnosti a aktivitám do budúcnosti.

Aktivity a propagácia

Súčasťou fungovania PA je snaha zhodnotiť našu činnosť. Na tomto zjazde sme hodnotili predovšetkým aktivitu (Ne)voliť nestačí, ktorá prebiehala vo februári až marci 2012 pred parlamentnými voľbami. V podstate sme nenašli väčšie negatíva, tým hlavným boli predovšetkým dosť vysoké náklady, ktoré si táto aktivita vyžiadala.

Asi najdôležitejšou témou zjazdu bola brigádnická práca. Pripravili sme plán priebehu kampane Ideš na brigádu?, ktorú sme si rozdelili do niekoľkých fáz. Úvodná fáza je v tejto chvíli za nami, pokračovať bude prezentácia na internete, ako aj v uliciach a na školách v regiónoch Slovenska (uvítame tvoju pomoc!).

Medzi bodmi zjazdu bola tiež téma prípravy stretnutia alebo workshopu, aby sme sa naučili analyzovať triedne spory. Diskutovali sme aj o nepriaznivej situácii v Českej republike z hľadiska podpory ľudí s problémami na pracovisku vrátane medzinárodnej solidárnej činnosti v prípadoch týkajúcich sa sporov vedených sekciami Medzinárodnej asociácie pracujúcich.

Dohodli sme sa na viacerých formách propagácie organizácie a opäť aj na malých zmenách webu.

Organizačné záležitosti

Vďaka podnetom zvnútra organizácie, ale aj vďaka účasti členov PA na Aktivistickom kempe v Česku, sa na zjazde prebralo niekoľko návrhov na lepšiu organizáciu práce v PA a systematizáciu poznatkov. Prijaté závery pomôžu jednoduchou formou ozrejmiť históriu a kontinuitu PA novým členom a poznať spory, v ktorých sa angažovala, ako aj postupy, ktoré sa v sporoch používajú. Takisto prispejú k lepšej rotácii úloh.

Upravili sme a viac konkretizovali aj organizačné postupy pre prípady, kedy v regiónoch, kde nemáme členov, existuje záujem podporovať naše aktivity.

Medzinárodná asociácia pracujúcich (MAP)

Agendu zjazdu tvorili aj body venované Medzinárodnej asociácii pracujúcich, keďže tento rok sa koná ďalšia plenárna schôdza.

Nakladateľstvo bod zlomu

Naplánovali sme preklady nových titulov, ale najmä určili termíny dokončenia tých, ktoré už čakajú na dopracovanie. Brožúra o brigádnickej práci je už vonku (viac tu) a po nej bude ešte tento mesiac nasledovať vynikajúci materiál s názvom Ako vytvoriť skupinu venujúcu sa problémom na pracovisku a v komunite prezentujúci činnosť Seattle Solidarity Network (SeaSol).

Ešte tento rok očakávame vydanie prekladu diskusie medzi zástancom participatívnej ekonómie a zástancom libertínskeho komunizmu, ktorá sa pôvodne objavila na portáli libcom.org. Hneď po nej vyjde titul Kolektív Workmates: organizovanie sa a priame akcie v londýnskom metre (1999-2000), v ktorom člen Solidarity Federation (MAP Británia) prezentuje svoje skúsenosti s anarchosyndikalistickým prístupom k organizovaniu sa počas sporov v londýnskom metre. Plánujeme aj vydanie u nás zatiaľ neznámeho diela Petra Kropotkina s názvom Námezdný systém a krátkej brožúry približujúcej Medzinárodnú asociáciu pracujúcich.

 

Priama akcia

ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in