Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Podpor zväz Priama akcia v spore s kaviarňou Space Mania v Senci

3. január 2018

Šéfka „hravej kaviarne“ Space Mania Viera Pearce odmieta vyplatiť dlžné peniaze bývalej pracovníčke Mii. Celkovo ide o sumu 222,44 eur. Mia sa od októbra snažila získať nevyplatenú mzdu, šéfka však doteraz ignoruje jej písomné výzvy, ako aj viaceré protestné akcie, ktoré spolu s kamarátkou zorganizovala pred kaviarňou. Začiatkom decembra sa preto Mia obrátila na zväz Priama akcia. Viera Pearce od nás 22.12.2017 dostala list s požiadavkou a termínom vyplatenia peňazí, ktorý však nedodržala. Budeme radi, ak sa postavíš za Miu a dáš majiteľke vedieť, čo si myslíš o jej konaní. V článku nájdeš tipy, ako pomôcť, a podrobnejšie informácie o celom probléme.


AKO VYJADRIŤ PODPORU


1) Povedz šéfke Space Manie, čo si myslíš o jej konaní

Šéfka Mii nevyplatila všetky peniaze za odvedenú prácu, a keď to Mia odmietla nechať tak, začala sa skrývať za právnikov. O takýchto praktikách by sa nemalo mlčať a ľudia v Miinej situácii by mali dostať čo najväčšiu podporu.

Budeme radi, ak dáš šéfke najavo svoj názor. Povedz o jej praktikách aj ľuďom vo svojom okolí, známym, kamarátom, kolegom, rodine, nech aj oni podporia Miu.

Pripravili sme vzor e-mailu, no text môžeš upraviť podľa vlastného uváženia.Oceníme, ak do kópie pridáš e-mail zvazpa (zavináč) riseup.net, aby sme vedeli, aká bola odozva na našu výzvu. 
Môžeš použiť nasledujúce e-mailové adresy: spacemania007@gmail.com a kreativnehracky30@gmail.com alebo aj telefonický kontakt 0949 456 250.
 
Vzor e-mailu:

Pani Pearce,

týmto vyjadrujem pohoršenie z Vášho správania v súvislosti s tým, že ste bývalej pracovníčke Mii doteraz nevyplatili dlžnú sumu 222,44 eur. Rovnako zarážajúce sú aj Vaše praktiky spojené s najímaním pracovníkov, ktoré naznačujú obchádzanie pracovnoprávnej legislatívy.

Na Vaše správanie upozorním aj ďalších ľudí a odporučím im, aby sa aj so svojimi rodinami a deťmi vyhýbali Vašej kaviarni, kým problém nevyriešite.

Pracujete s deťmi, ktorým by dospelí mali byť príkladom. Nemyslím si, že je v poriadku mať za vzor niekoho, kto nevypláca mzdy. Neviem si predstaviť, čo poviete svojmu dieťaťu, keď bude mať 18 rokov ako Mia a niekto mu nezaplatí za odpracované hodiny...

Mii držím palce a budem podporovať jej snahu získať peniaze, ktoré jej patria.

Podpis

2) Vyhľadaj Space Maniu a s ňou spojené aktivity a vyjadri sa

Problémy na pracoviskách by nemali zostávať súkromnou záležitosťou medzi pracovníkmi a šéfmi. Zamestnávatelia musia pochopiť, že takéto správanie neostane bez odozvy a stane sa verejnou témou.

Napísať e-mail s názorom (či zavolať) je skvelá forma podpory. Dá sa ale urobiť aj viac a verejnejším spôsobom. Pozreli sme sa na stránky, ktoré sú spojené s aktivitami Space Manie a vybrali tie, kde môžu ľudia písať svoje názory:

Je nám jasné, že Viera Pearce sa postará o mazanie príspevkov, ktoré odhalia jej praktiky, čo by nás však nemalo odradiť od ich opätovného uverejňovania. Chceme predsa, aby jej bolo jasné, že neprestaneme, kým Miu nevyplatí. Aj v tomto prípade oceníme, keď nám dáš vedieť, že si Miu podporil/a týmto spôsobom a aj o prípadnej reakcii Space Manie.

 

3) Zapoj sa do ďalších aktivít v tomto spore

Vyjadrenie názoru formou e-mailu, telefonicky či online môže výrazne prispieť k tomu, aby Mia dostala dlžné peniaze. Pri sporoch však už od začiatku počítame aj s ďalšími krokmi. Ak nám chceš s ďalšími aktivitami pomôcť, ozvi sa na niektorý z našich kontaktov (http://www.priamaakcia.sk/kategoria/o-nas-kontakt/).


SPACE MANIA

Space Mania sa prezentuje ako hravá kaviareň. Ide o spojenie kaviarne, cukrárne a priestoru, kde sa môžu zahrať malé deti. Riadi ju formou živnosti Viera Pearce, ktorá si prenajíma priestory na Štúrovej ulici v Senci. V podniku sa často zdržiava aj jej manžel, s ktorým okrem iného vyučujú anglický jazyk. Viera Pearce tiež predáva tzv. kreatívne hračky (http://www.kreativnehracky.com/Obchodne-podmienky-a3_0.htm).ČO SA VLASTNE STALO

Nová práca


Mia pracovala v kaviarni od konca augusta do konca septembra 2017.

„Prácu som našla na jednej facebookovej stránke. Viera Pearce tam mala príspevok, že hľadá čašníčku na brigádu a na TPP. Zavolala som jej, že mám záujem, tak sme sa dohodli, že mám prísť na druhý deň a na pohovore mi povedala, že mi dá dohodu, a potom od októbra dostanem TPP. Dokonca tvrdila, že zarobím 500-550 eur. Do dochádzkovej karty som mala písať čas 9:40 alebo 9:45 (otvára sa o 10:00), hoci v kaviarni som bývala aj hodinu a viac pred 10:00, lebo aj keď ma zamestnala na pozíciu čašníčky, robila som dennodenne aj ako upratovačka.“

Mia mala pocit, že skúšobné obdobie zvláda dobre. Práca sa jej páčila a šéfka jej niekoľkokrát povedala, že je s ňou spokojná.

„Viackrát ma pochválila. Dokonca raz večer som bola vonku s priateľmi a stretli sme ju v jednom zo seneckých barov. Pred všetkými ma pochválila a povedala, ako dobre sa so mnou robí.“

 

Nepríjemné správy

 

Koncom septembra prišla pre Miu nečakaná správa.

„26.9. mi volala, že sa na mňa niekto sťažoval, že mám zamknúť a odovzdať kľúče. Zostala som zaskočená, lebo som tam vtedy vôbec nikoho nemala, takže sa ani nemal kto sťažovať. Bolo mi to čudné aj preto, lebo nebol ani jeden deň, kedy by sa na mňa niekto sťažoval. Všetci hovorili, aká som šikovná atď. Keď som sa jej spýtala, kto sa na mňa sťažoval, ostala ticho a zložila mi telefón. Napísala som jej SMS, že dobre, kľúče som odovzdala a prosím si mzdu za svoju prácu. Ona mi napísala, že 30.10. mi zaplatí podľa dohody (lebo do dohody dala vyplatenie odmeny k 30. dňu v nasledujúcom mesiaci). Povedala som jej, že okej.“

Hoci Mia zostala sklamaná zo správania šéfky a navyše vo veľmi zlej finančnej situácii, tušila, že aj keby chcela peniaze skôr, šéfka jej ich nevyplatí. Počkala preto do konca októbra.

„27.10. mi poslala SMS, že sa mám zastaviť po výplatu. Keď som tam došla, dala mi iba 70 eur, pričom som u nej pracovala spolu 20 dní! Pýtala som sa, prečo iba 70 eur, na čo mi povedala, že toľko to vychádza za 40 hodín. Povedala som jej, že som predsa robila viac ako 40 hodín a požiadala ju, aby mi ukázala dochádzkovú kartu. Jej reakcia bola, že mi ju neukáže, lebo ju už nemá, a že mám podpísať kópiu výplatnej pásky, lebo inak mi nedá ani tých 70 eur.“

 

Aktivity za dosiahnutie dlžnej sumy

 

Mia teda podpísala, aby mala aspoň nejaké peniaze, a ešte v ten deň sa ozvala svojej kamarátke, o ktorej vedela, že ju vypočuje a skúsi jej pomôcť. So šéfkou sa pokúšali spojiť telefonicky, cez SMS a neskôr aj e-mailom, no odmietala s nimi komunikovať. Neostali však iba pri tom. Ako ďalší krok použili metódu priamych protestných akcií.

„Začali sme protestovať s transparentmi pred jej kaviarňou. Bolo na nej vidno, že ju to dosť hnevá. Jej manžel nám na začiatku ukazoval, či nám nešibe, a aj si nás začal natáčať a po anglicky nám sprosto nadával. My sme sa však nevzdávali a chodievali sme tam skoro každý deň. Vždy na nás zavolali policajtov, ktorým potom šéfka rozprávala, že som u nich kradla. Hlavne, že každý večer dokonca dvakrát prerátavala kasu a vždy jej všetko sedelo... Policajtom tiež tvrdila, že sa nás deti boja alebo že narušujeme verejný poriadok. (Neskôr sa nám začala vyhrážať dokonca aj trestným oznámením.) My sme sa na tom iba zasmiali a vôbec nás to neodradilo od ďalších protestov.“

 

ZAPOJENIE ZVÄZU PRIAMA AKCIA

Keď sa Mia s kamarátkou dozvedeli o aktivitách zväzu Priama akcia, obrátili sa na nás. Stretli sme sa a prebrali celú záležitosť. Ukázalo sa, že Mia odpracovala až 123 hodín, takže mala rozhodne nárok na viac ako len 70 eur. Dokonca mala k dispozícii celú svoju dochádzku, keďže si ju doma pravidelne zapisovala. Navyše si duchaprítomne urobila fotodokumentáciu aj „oficiálnej“ dochádzky, z ktorej je zjavné, že Viera Pearce od začiatku nemala záujem riadiť sa podpísanou dohodou o pracovnej činnosti, ktorá umožňuje zamestnávanie iba na 10 hodín týždenne (Miin pracovný čas prekročil 10 hodín už v druhý pracovný deň!). Urobili sme teda nový podrobný výpočet a dohodli sa, že ho spoločne s jasne formulovanou požiadavkou odovzdáme šéfke.

Kolektívne odovzdanie listu v sprievode zväzu Priama akcia a podporovateľov prebehlo 22.12.2017. Keď sme prišli na miesto, v Space Manii bol iba šéfkin manžel. Tváril sa, že sa ho problém vôbec netýka, lebo ide o manželkinu záležitosť, a list s dokumentáciou odmietol prevziať. Po otázke, či máme list nechať na zemi pred dverami Space Manie, naoko flegmaticky naznačil, že pokojne. Vtipné bolo, že si ho po našom odchode pekne zodvihol a odovzdal manželke, ktorá zrazu ožila, prestala Miu ignorovať a napísala jej SMS, v ktorej spomína možnosť „dohodnúť sa“. Namiesto konkrétnej dohody však v skutočnosti iba chce, aby sa Mia stretla so štyrmi právnikmi Space Manie, na ktorých hodila celú záležitosť, aby sa zbavila zodpovednosti za riešenie vzniknutého problému.

Viere Pearce sme dali jasne najavo, že takto to nepôjde. Mia má teraz za sebou zväz Priama akcia a môže sa naň v celom spore spoľahnúť. Mia to vystihla veľmi presne: „Vtedy si mohli pomyslieť, že sme iba dve a nič nezmôžeme.“ To už neplatí. A keďže dlžná suma 222,44 eur nebola vyplatená v stanovenom termíne, Priama akcia vstúpila do sporu so Space Maniou. Spoločne budeme bojovať, kým Mia nedostane všetky peniaze za svoju prácu.

Budeme radi, ak nás podporíš aj ty. Vopred ďakujeme!

 

Solidárny zväz pracujúcich Priama akcia
Slovenská sekcia Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP)

 

Súvisiace články:

Podpor zväz Priama akcia v spore s pizzeriou Lozano Pub
Víťazstvo zväzu Priama akcia v spore s CATO Agency s.r.o. o nevyplatenú mzdu  
Víťazstvo zväzu Priama akcia v spore s OZ Divé maky o nevyplatenú odmenu
Zväz ASF vybojoval vyplatenie dlžnej mzdy v reštaurácii
Zväz ZSP dosiahol zlepšenie pracovných podmienok vo vegánskej reštaurácii
Víťazstvo člena zväzu ZSP (MAP Poľsko) v súdnom spore s firmou BRW Sofa
Zväz SolFed v Brightone znova uspel v spore o nevyplatenú mzdu   
Dve nové víťazstvá v boji proti nevyplácaniu miezd v Brightone
Povedz NIE neplateniu za prácu v skúšobnej dobe
Zväz CNT v Albacete uspel v spore s družstvom Konsum
Pražská solidárna sieť dosiahla vyplatenie dlžných miezd + video
Zväz ASF (MAP Austrália) hlási víťazstvo v spore o neplatnú výpoveď
Mobing a nevyplatená mzda na škole – víťazstvo zväzu ASI (MAP Srbsko)

Ako si nenechať naložiť viac práce po odchode kolegu 
Poučenie z boja proti reštaurácii v Brightone 
Bankrot ako výhovorka pre nesplnenie požiadaviek v spore 
Stačí len priama akcia! 
Reštaurácia v Brightone zaplatila zadržiavanú mzdu
SolFed-Brighton: Krčma vyplatila dlžnú mzdu
Ako môže spor so šéfom posilniť pracujúcich – príklad kaviarne v Brightone
Postrehy z medzinárodnej konferencie Priamej akcie „Problémy v práci?“ 
Úspešný záver sporu o nevyplatenú mzdu pre pokladníčku v potravinách 
Úspešný piket pracovníčok pobočky nadnárodného reťazca hotelov v Brightone 
Dôležitý úspech kampane proti workfare – priame akcie prinútili Holland & Barrett vystúpiť zo systému 
Zväz SF v Brightone zakončil rok 2014 dvomi novými víťazstvami

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Košice - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (26.6.)
12.06.2024 V košickom klube Collosseum sa opäť stretneme v stredu 26. júna o 18:00. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia (19.6.)
03.06.2024 Červnové setkání na Základně Tři ocásci se uskuteční ve středu 19. 6. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Žilina - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (štvrtok 13.6.)
20.05.2024 Po úspešnej akcii „Večer so zväzom Priama akcia“ na žilinskej Hájovni, sme sa rozhodli, že skúsime otvorené stretnutie aj v Žiline. Stretneme sa opäť na Hájovni (Cesta k Paľovej búde 27) vo štvrtok 13. júna o 19.00. Cieľ je rovnaký ako v prípade ostatných otvorených stretnutí – spájať sa s ľuďmi, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z okolia. Ak máš záujem o kontakt, ale na stretnutie nemôžeš prísť, ozvi sa nám cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň online dotazník. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Trnava - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (29.5.)
17.05.2024 V priestoroch vynoveného Kubika na Pekárskej 40 sa stretneme opäť v stredu 29. mája o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie vrátane nových plagátov, nálepiek a letákov propagujúcich brožúru „Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať“.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia
06.05.2024 Na Základně Tři ocásci se setkáme opět už budoucí středu 15. 5. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Diskusia na UCOFe - Ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa? (4.5., Bratislava)
29.04.2024 V rámci United Colours Of Football (FB) v sobotu 4. mája o 13:00 predstavíme formou diskusie, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou aj ako subjektívne vnímame fungovanie v organizácii v súvislosti s osobným a rodinným životom. Porozprávame, ako sme sa vlastne dostali k anarchistickým myšlienkam a nevynecháme ani konkrétne aktivity či zážitky zo sporov o vyplatenie dlžných miezd. Priestor bude samozrejme aj na otázky, ktoré zaujímajú teba. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (24.4.)
19.04.2024 V stredu 24. apríla o 18:00 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Večer so zväzom Priama akcia v Hájovni – ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa?
13.02.2024 V sobotu 16.3. sa uskutoční akcia, kde budeme rozprávať o úspešnom organizovaní sa, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou, ale aj o veciach, ktoré zaujímajú teba.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (21.2., Kubik)
05.02.2024 Po krátkej pauze pokračujeme ďalším stretnutím aj v trnavskom Kubiku na Štefánikovej 4 o 19:00! Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Tentokrát budeme okrem iného pokračovať v prípravách kampane „Ideš na brigádu?“. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (18.1.)
08.01.2024 Vo štvrtok 18. januára o 18:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník - https://www.priamaakcia.sk/zapoj-sa. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in