Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Podpor zväz Priama akcia v spore s kaviarňou Space Mania v Senci

3. január 2018

Šéfka „hravej kaviarne“ Space Mania Viera Pearce odmieta vyplatiť dlžné peniaze bývalej pracovníčke Mii. Celkovo ide o sumu 222,44 eur. Mia sa od októbra snažila získať nevyplatenú mzdu, šéfka však doteraz ignoruje jej písomné výzvy, ako aj viaceré protestné akcie, ktoré spolu s kamarátkou zorganizovala pred kaviarňou. Začiatkom decembra sa preto Mia obrátila na zväz Priama akcia. Viera Pearce od nás 22.12.2017 dostala list s požiadavkou a termínom vyplatenia peňazí, ktorý však nedodržala. Budeme radi, ak sa postavíš za Miu a dáš majiteľke vedieť, čo si myslíš o jej konaní. V článku nájdeš tipy, ako pomôcť, a podrobnejšie informácie o celom probléme.


AKO VYJADRIŤ PODPORU


1) Povedz šéfke Space Manie, čo si myslíš o jej konaní

Šéfka Mii nevyplatila všetky peniaze za odvedenú prácu, a keď to Mia odmietla nechať tak, začala sa skrývať za právnikov. O takýchto praktikách by sa nemalo mlčať a ľudia v Miinej situácii by mali dostať čo najväčšiu podporu.

Budeme radi, ak dáš šéfke najavo svoj názor. Povedz o jej praktikách aj ľuďom vo svojom okolí, známym, kamarátom, kolegom, rodine, nech aj oni podporia Miu.

Pripravili sme vzor e-mailu, no text môžeš upraviť podľa vlastného uváženia.Oceníme, ak do kópie pridáš e-mail zvazpa (zavináč) riseup.net, aby sme vedeli, aká bola odozva na našu výzvu. 
Môžeš použiť nasledujúce e-mailové adresy: spacemania007@gmail.com a kreativnehracky30@gmail.com alebo aj telefonický kontakt 0949 456 250.
 
Vzor e-mailu:

Pani Pearce,

týmto vyjadrujem pohoršenie z Vášho správania v súvislosti s tým, že ste bývalej pracovníčke Mii doteraz nevyplatili dlžnú sumu 222,44 eur. Rovnako zarážajúce sú aj Vaše praktiky spojené s najímaním pracovníkov, ktoré naznačujú obchádzanie pracovnoprávnej legislatívy.

Na Vaše správanie upozorním aj ďalších ľudí a odporučím im, aby sa aj so svojimi rodinami a deťmi vyhýbali Vašej kaviarni, kým problém nevyriešite.

Pracujete s deťmi, ktorým by dospelí mali byť príkladom. Nemyslím si, že je v poriadku mať za vzor niekoho, kto nevypláca mzdy. Neviem si predstaviť, čo poviete svojmu dieťaťu, keď bude mať 18 rokov ako Mia a niekto mu nezaplatí za odpracované hodiny...

Mii držím palce a budem podporovať jej snahu získať peniaze, ktoré jej patria.

Podpis

2) Vyhľadaj Space Maniu a s ňou spojené aktivity a vyjadri sa

Problémy na pracoviskách by nemali zostávať súkromnou záležitosťou medzi pracovníkmi a šéfmi. Zamestnávatelia musia pochopiť, že takéto správanie neostane bez odozvy a stane sa verejnou témou.

Napísať e-mail s názorom (či zavolať) je skvelá forma podpory. Dá sa ale urobiť aj viac a verejnejším spôsobom. Pozreli sme sa na stránky, ktoré sú spojené s aktivitami Space Manie a vybrali tie, kde môžu ľudia písať svoje názory:

Je nám jasné, že Viera Pearce sa postará o mazanie príspevkov, ktoré odhalia jej praktiky, čo by nás však nemalo odradiť od ich opätovného uverejňovania. Chceme predsa, aby jej bolo jasné, že neprestaneme, kým Miu nevyplatí. Aj v tomto prípade oceníme, keď nám dáš vedieť, že si Miu podporil/a týmto spôsobom a aj o prípadnej reakcii Space Manie.

 

3) Zapoj sa do ďalších aktivít v tomto spore

Vyjadrenie názoru formou e-mailu, telefonicky či online môže výrazne prispieť k tomu, aby Mia dostala dlžné peniaze. Pri sporoch však už od začiatku počítame aj s ďalšími krokmi. Ak nám chceš s ďalšími aktivitami pomôcť, ozvi sa na niektorý z našich kontaktov (http://www.priamaakcia.sk/kategoria/o-nas-kontakt/).


SPACE MANIA

Space Mania sa prezentuje ako hravá kaviareň. Ide o spojenie kaviarne, cukrárne a priestoru, kde sa môžu zahrať malé deti. Riadi ju formou živnosti Viera Pearce, ktorá si prenajíma priestory na Štúrovej ulici v Senci. V podniku sa často zdržiava aj jej manžel, s ktorým okrem iného vyučujú anglický jazyk. Viera Pearce tiež predáva tzv. kreatívne hračky (http://www.kreativnehracky.com/Obchodne-podmienky-a3_0.htm).ČO SA VLASTNE STALO

Nová práca


Mia pracovala v kaviarni od konca augusta do konca septembra 2017.

„Prácu som našla na jednej facebookovej stránke. Viera Pearce tam mala príspevok, že hľadá čašníčku na brigádu a na TPP. Zavolala som jej, že mám záujem, tak sme sa dohodli, že mám prísť na druhý deň a na pohovore mi povedala, že mi dá dohodu, a potom od októbra dostanem TPP. Dokonca tvrdila, že zarobím 500-550 eur. Do dochádzkovej karty som mala písať čas 9:40 alebo 9:45 (otvára sa o 10:00), hoci v kaviarni som bývala aj hodinu a viac pred 10:00, lebo aj keď ma zamestnala na pozíciu čašníčky, robila som dennodenne aj ako upratovačka.“

Mia mala pocit, že skúšobné obdobie zvláda dobre. Práca sa jej páčila a šéfka jej niekoľkokrát povedala, že je s ňou spokojná.

„Viackrát ma pochválila. Dokonca raz večer som bola vonku s priateľmi a stretli sme ju v jednom zo seneckých barov. Pred všetkými ma pochválila a povedala, ako dobre sa so mnou robí.“

 

Nepríjemné správy

 

Koncom septembra prišla pre Miu nečakaná správa.

„26.9. mi volala, že sa na mňa niekto sťažoval, že mám zamknúť a odovzdať kľúče. Zostala som zaskočená, lebo som tam vtedy vôbec nikoho nemala, takže sa ani nemal kto sťažovať. Bolo mi to čudné aj preto, lebo nebol ani jeden deň, kedy by sa na mňa niekto sťažoval. Všetci hovorili, aká som šikovná atď. Keď som sa jej spýtala, kto sa na mňa sťažoval, ostala ticho a zložila mi telefón. Napísala som jej SMS, že dobre, kľúče som odovzdala a prosím si mzdu za svoju prácu. Ona mi napísala, že 30.10. mi zaplatí podľa dohody (lebo do dohody dala vyplatenie odmeny k 30. dňu v nasledujúcom mesiaci). Povedala som jej, že okej.“

Hoci Mia zostala sklamaná zo správania šéfky a navyše vo veľmi zlej finančnej situácii, tušila, že aj keby chcela peniaze skôr, šéfka jej ich nevyplatí. Počkala preto do konca októbra.

„27.10. mi poslala SMS, že sa mám zastaviť po výplatu. Keď som tam došla, dala mi iba 70 eur, pričom som u nej pracovala spolu 20 dní! Pýtala som sa, prečo iba 70 eur, na čo mi povedala, že toľko to vychádza za 40 hodín. Povedala som jej, že som predsa robila viac ako 40 hodín a požiadala ju, aby mi ukázala dochádzkovú kartu. Jej reakcia bola, že mi ju neukáže, lebo ju už nemá, a že mám podpísať kópiu výplatnej pásky, lebo inak mi nedá ani tých 70 eur.“

 

Aktivity za dosiahnutie dlžnej sumy

 

Mia teda podpísala, aby mala aspoň nejaké peniaze, a ešte v ten deň sa ozvala svojej kamarátke, o ktorej vedela, že ju vypočuje a skúsi jej pomôcť. So šéfkou sa pokúšali spojiť telefonicky, cez SMS a neskôr aj e-mailom, no odmietala s nimi komunikovať. Neostali však iba pri tom. Ako ďalší krok použili metódu priamych protestných akcií.

„Začali sme protestovať s transparentmi pred jej kaviarňou. Bolo na nej vidno, že ju to dosť hnevá. Jej manžel nám na začiatku ukazoval, či nám nešibe, a aj si nás začal natáčať a po anglicky nám sprosto nadával. My sme sa však nevzdávali a chodievali sme tam skoro každý deň. Vždy na nás zavolali policajtov, ktorým potom šéfka rozprávala, že som u nich kradla. Hlavne, že každý večer dokonca dvakrát prerátavala kasu a vždy jej všetko sedelo... Policajtom tiež tvrdila, že sa nás deti boja alebo že narušujeme verejný poriadok. (Neskôr sa nám začala vyhrážať dokonca aj trestným oznámením.) My sme sa na tom iba zasmiali a vôbec nás to neodradilo od ďalších protestov.“

 

ZAPOJENIE ZVÄZU PRIAMA AKCIA

Keď sa Mia s kamarátkou dozvedeli o aktivitách zväzu Priama akcia, obrátili sa na nás. Stretli sme sa a prebrali celú záležitosť. Ukázalo sa, že Mia odpracovala až 123 hodín, takže mala rozhodne nárok na viac ako len 70 eur. Dokonca mala k dispozícii celú svoju dochádzku, keďže si ju doma pravidelne zapisovala. Navyše si duchaprítomne urobila fotodokumentáciu aj „oficiálnej“ dochádzky, z ktorej je zjavné, že Viera Pearce od začiatku nemala záujem riadiť sa podpísanou dohodou o pracovnej činnosti, ktorá umožňuje zamestnávanie iba na 10 hodín týždenne (Miin pracovný čas prekročil 10 hodín už v druhý pracovný deň!). Urobili sme teda nový podrobný výpočet a dohodli sa, že ho spoločne s jasne formulovanou požiadavkou odovzdáme šéfke.

Kolektívne odovzdanie listu v sprievode zväzu Priama akcia a podporovateľov prebehlo 22.12.2017. Keď sme prišli na miesto, v Space Manii bol iba šéfkin manžel. Tváril sa, že sa ho problém vôbec netýka, lebo ide o manželkinu záležitosť, a list s dokumentáciou odmietol prevziať. Po otázke, či máme list nechať na zemi pred dverami Space Manie, naoko flegmaticky naznačil, že pokojne. Vtipné bolo, že si ho po našom odchode pekne zodvihol a odovzdal manželke, ktorá zrazu ožila, prestala Miu ignorovať a napísala jej SMS, v ktorej spomína možnosť „dohodnúť sa“. Namiesto konkrétnej dohody však v skutočnosti iba chce, aby sa Mia stretla so štyrmi právnikmi Space Manie, na ktorých hodila celú záležitosť, aby sa zbavila zodpovednosti za riešenie vzniknutého problému.

Viere Pearce sme dali jasne najavo, že takto to nepôjde. Mia má teraz za sebou zväz Priama akcia a môže sa naň v celom spore spoľahnúť. Mia to vystihla veľmi presne: „Vtedy si mohli pomyslieť, že sme iba dve a nič nezmôžeme.“ To už neplatí. A keďže dlžná suma 222,44 eur nebola vyplatená v stanovenom termíne, Priama akcia vstúpila do sporu so Space Maniou. Spoločne budeme bojovať, kým Mia nedostane všetky peniaze za svoju prácu.

Budeme radi, ak nás podporíš aj ty. Vopred ďakujeme!

 

Solidárny zväz pracujúcich Priama akcia
Slovenská sekcia Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP)

 

Súvisiace články:

Podpor zväz Priama akcia v spore s pizzeriou Lozano Pub
Víťazstvo zväzu Priama akcia v spore s CATO Agency s.r.o. o nevyplatenú mzdu  
Víťazstvo zväzu Priama akcia v spore s OZ Divé maky o nevyplatenú odmenu
Zväz ASF vybojoval vyplatenie dlžnej mzdy v reštaurácii
Zväz ZSP dosiahol zlepšenie pracovných podmienok vo vegánskej reštaurácii
Víťazstvo člena zväzu ZSP (MAP Poľsko) v súdnom spore s firmou BRW Sofa
Zväz SolFed v Brightone znova uspel v spore o nevyplatenú mzdu   
Dve nové víťazstvá v boji proti nevyplácaniu miezd v Brightone
Povedz NIE neplateniu za prácu v skúšobnej dobe
Zväz CNT v Albacete uspel v spore s družstvom Konsum
Pražská solidárna sieť dosiahla vyplatenie dlžných miezd + video
Zväz ASF (MAP Austrália) hlási víťazstvo v spore o neplatnú výpoveď
Mobing a nevyplatená mzda na škole – víťazstvo zväzu ASI (MAP Srbsko)

Ako si nenechať naložiť viac práce po odchode kolegu 
Poučenie z boja proti reštaurácii v Brightone 
Bankrot ako výhovorka pre nesplnenie požiadaviek v spore 
Stačí len priama akcia! 
Reštaurácia v Brightone zaplatila zadržiavanú mzdu
SolFed-Brighton: Krčma vyplatila dlžnú mzdu
Ako môže spor so šéfom posilniť pracujúcich – príklad kaviarne v Brightone
Postrehy z medzinárodnej konferencie Priamej akcie „Problémy v práci?“ 
Úspešný záver sporu o nevyplatenú mzdu pre pokladníčku v potravinách 
Úspešný piket pracovníčok pobočky nadnárodného reťazca hotelov v Brightone 
Dôležitý úspech kampane proti workfare – priame akcie prinútili Holland & Barrett vystúpiť zo systému 
Zväz SF v Brightone zakončil rok 2014 dvomi novými víťazstvami

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v Košiciach (11.8.)
01.08.2022 Ak  máš záujem nadviazať kontakt či riešiť konkrétny problém na pracovisku, resp. v regióne spoločne s naším zväzom, pozývame ťa na stretnutie vo štvrtok 11. augusta.

Zahraniční pracovníci v hotelierstve dosiahli vyplatenie dlžnej mzdy v Rakúsku
17.06.2022 Jazyková bariéra, neznalosť pracovného práva a osamotenosť sú jedny z hlavných dôvodov zraniteľnosti pracujúcich v zahraničí. Ich neistú pozíciu pravidelne zneužívajú rôzne firmy, ktoré počítajú s tým, že ak im napríklad nevyplatia mzdy, prejde im to. Dvaja Gréci pracujúci v hoteli neďaleko rakúskeho Zwettlu pre upratovaciu firmu sa v roku 2021 dostali do podobnej situácie. Spojili sa však s WAS (Viedenský zväz pracujúcich) a spoločne vybojovali dlžné mzdy.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 14.4.)
04.04.2022 Vo štvrtok 14. apríla o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách. Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

Stanovisko zväzu Priama akcia ku klimatickému štrajku 22. októbra 2021
22.10.2021 Keď sme sa zúčastňovali klimatických štrajkov v roku 2019, netušili sme, že ďalšie protesty ochromí pandémia. A keď prišla pandémia, vyzeralo to, že so zdanlivým útlmom niektorých odvetví príde aj isté, aspoň minimálne zlepšenie stavu planéty. Ukázalo sa však, že v skutočnosti sme na tom ešte horšie, ako sme sa domnievali. Posledné dva roky potvrdili, že ak existuje nádej, nevyhnutné zmeny sa budú musieť dotknúť skutočných príčin problémov. A oveľa viac ako iba dotknúť. Kapitalizmus a systém rozhodovania prostredníctvom štátu musí skončiť na smetisku dejín a my musíme vybudovať niečo lepšie.

3x VÝZVA zväzu Priama akcia ohľadom nevyplácania miezd
05.10.2021 1. Dlhuje ti zamestnávateľ mzdu? OZVI SA NÁM!
2. Pozitívne skúsenosti? PODEĽ SA O NE!
3. Informovanie o probléme a možnostiach, ako sa brániť. ZAPOJ SA!


Začína fungovať „Infoshop a archív radikálnej literatúry Malatesta” v Šuranoch
22.09.2021 Projekty takéhoto typu sú na Slovensku zriedkavé a zvyčajne sú doménou hlavného mesta, takže pozvanie zúčastniť sa na otvorení Infoshopu Malatesta v Šuranoch sme prijali s potešením. Oficiálne otvorenie sprevádzala dvojdňová akcia s názvom „Iný víkend!“. V piatok (17.9.) sa skôr diskutovalo, sobota bola venovaná hudobnej produkcii.

Aktuálna situácia ohľadom zbierky pre afganských anarchistov a anarchistky
14.09.2021 Od začiatku zbierky prešli tri týždne a udialo sa toho veľa, takže by sme sa chceli podeliť o najaktuálnejšie informácie.

Prezentácia a infostánky – Bystro fest, festival Povstanie Pokračuje, Mestský akčný kemp
03.09.2021 Prinášame krátke info o troch akciách, na ktorých sme sa zúčastnili za posledný týždeň.

V solidarite s protestujúcimi v Kolumbii - kontaktuj konzula v Bratislave (+vzor e-mailu)
18.05.2021 O situácii v Kolumbii nedávno informovala naša sesterská organizácia ULET (Priatelia MAP) a ďalšie kolektívy. Skrátenú verziu ich prehlásenia dnes publikoval kolektív Zdola. Okrem informovanosti však môžeme urobiť aj viac - vyjadriť svoj protest zástupcovi Kolumbie na Slovensku.

Ani Izrael, ani Palestína
18.05.2021 Zverejňujeme preklad prehlásenia WSA, našej sesterskej organizácie z USA (Priatelia MAP), s názvom „Za ukončenie izraelských útokov na Gazu! Za spoločný boj proti rasizmu a militarizmu!“

Vyšiel prvomájový špeciál časopisu Burič venovaný anarchosyndikalizmu
02.05.2021 Anarchistická informačná skupina AlterNativE zo Šurian začala začiatkom roka vydávať časopis Burič. V poradí už tretie číslo je venované Prvému máju a anarchosyndikalizmu. Publikácia je výsledkom spolupráce rôznych jednotlivcov, AlterNativE a nášho zväzu. Dá sa stiahnuť z uloz.to v PDF v dvoch verziách (na tlač a na čítanie).

Apart – viac než len knižnica! Nový komunitný priestor pre politiku a umenie v Bratislave
30.04.2021 V apríli otvorila svoje dvere knižnica v novom kultúrnom priestore kolektívu Apart so zámerom skĺbiť politiku a umenie. Ako sme sa však dozvedeli počas osobnej návštevy, v pláne je oveľa viac ako len verejná čitáreň so študovňou.

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in