Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.Podpor zväz Priama akcia v spore s kaviarňou Space Mania v Senci

3. január 2018

Šéfka „hravej kaviarne“ Space Mania Viera Pearce odmieta vyplatiť dlžné peniaze bývalej pracovníčke Mii. Celkovo ide o sumu 222,44 eur. Mia sa od októbra snažila získať nevyplatenú mzdu, šéfka však doteraz ignoruje jej písomné výzvy, ako aj viaceré protestné akcie, ktoré spolu s kamarátkou zorganizovala pred kaviarňou. Začiatkom decembra sa preto Mia obrátila na zväz Priama akcia. Viera Pearce od nás 22.12.2017 dostala list s požiadavkou a termínom vyplatenia peňazí, ktorý však nedodržala. Budeme radi, ak sa postavíš za Miu a dáš majiteľke vedieť, čo si myslíš o jej konaní. V článku nájdeš tipy, ako pomôcť, a podrobnejšie informácie o celom probléme.


AKO VYJADRIŤ PODPORU


1) Povedz šéfke Space Manie, čo si myslíš o jej konaní

Šéfka Mii nevyplatila všetky peniaze za odvedenú prácu, a keď to Mia odmietla nechať tak, začala sa skrývať za právnikov. O takýchto praktikách by sa nemalo mlčať a ľudia v Miinej situácii by mali dostať čo najväčšiu podporu.

Budeme radi, ak dáš šéfke najavo svoj názor. Povedz o jej praktikách aj ľuďom vo svojom okolí, známym, kamarátom, kolegom, rodine, nech aj oni podporia Miu.

Pripravili sme vzor e-mailu, no text môžeš upraviť podľa vlastného uváženia.Oceníme, ak do kópie pridáš e-mail zvazpa (zavináč) riseup.net, aby sme vedeli, aká bola odozva na našu výzvu. 
Môžeš použiť nasledujúce e-mailové adresy: spacemania007@gmail.com a kreativnehracky30@gmail.com alebo aj telefonický kontakt 0949 456 250.
 
Vzor e-mailu:

Pani Pearce,

týmto vyjadrujem pohoršenie z Vášho správania v súvislosti s tým, že ste bývalej pracovníčke Mii doteraz nevyplatili dlžnú sumu 222,44 eur. Rovnako zarážajúce sú aj Vaše praktiky spojené s najímaním pracovníkov, ktoré naznačujú obchádzanie pracovnoprávnej legislatívy.

Na Vaše správanie upozorním aj ďalších ľudí a odporučím im, aby sa aj so svojimi rodinami a deťmi vyhýbali Vašej kaviarni, kým problém nevyriešite.

Pracujete s deťmi, ktorým by dospelí mali byť príkladom. Nemyslím si, že je v poriadku mať za vzor niekoho, kto nevypláca mzdy. Neviem si predstaviť, čo poviete svojmu dieťaťu, keď bude mať 18 rokov ako Mia a niekto mu nezaplatí za odpracované hodiny...

Mii držím palce a budem podporovať jej snahu získať peniaze, ktoré jej patria.

Podpis

2) Vyhľadaj Space Maniu a s ňou spojené aktivity a vyjadri sa

Problémy na pracoviskách by nemali zostávať súkromnou záležitosťou medzi pracovníkmi a šéfmi. Zamestnávatelia musia pochopiť, že takéto správanie neostane bez odozvy a stane sa verejnou témou.

Napísať e-mail s názorom (či zavolať) je skvelá forma podpory. Dá sa ale urobiť aj viac a verejnejším spôsobom. Pozreli sme sa na stránky, ktoré sú spojené s aktivitami Space Manie a vybrali tie, kde môžu ľudia písať svoje názory:

Je nám jasné, že Viera Pearce sa postará o mazanie príspevkov, ktoré odhalia jej praktiky, čo by nás však nemalo odradiť od ich opätovného uverejňovania. Chceme predsa, aby jej bolo jasné, že neprestaneme, kým Miu nevyplatí. Aj v tomto prípade oceníme, keď nám dáš vedieť, že si Miu podporil/a týmto spôsobom a aj o prípadnej reakcii Space Manie.

 

3) Zapoj sa do ďalších aktivít v tomto spore

Vyjadrenie názoru formou e-mailu, telefonicky či online môže výrazne prispieť k tomu, aby Mia dostala dlžné peniaze. Pri sporoch však už od začiatku počítame aj s ďalšími krokmi. Ak nám chceš s ďalšími aktivitami pomôcť, ozvi sa na niektorý z našich kontaktov (http://www.priamaakcia.sk/kategoria/o-nas-kontakt/).


SPACE MANIA

Space Mania sa prezentuje ako hravá kaviareň. Ide o spojenie kaviarne, cukrárne a priestoru, kde sa môžu zahrať malé deti. Riadi ju formou živnosti Viera Pearce, ktorá si prenajíma priestory na Štúrovej ulici v Senci. V podniku sa často zdržiava aj jej manžel, s ktorým okrem iného vyučujú anglický jazyk. Viera Pearce tiež predáva tzv. kreatívne hračky (http://www.kreativnehracky.com/Obchodne-podmienky-a3_0.htm).ČO SA VLASTNE STALO

Nová práca


Mia pracovala v kaviarni od konca augusta do konca septembra 2017.

„Prácu som našla na jednej facebookovej stránke. Viera Pearce tam mala príspevok, že hľadá čašníčku na brigádu a na TPP. Zavolala som jej, že mám záujem, tak sme sa dohodli, že mám prísť na druhý deň a na pohovore mi povedala, že mi dá dohodu, a potom od októbra dostanem TPP. Dokonca tvrdila, že zarobím 500-550 eur. Do dochádzkovej karty som mala písať čas 9:40 alebo 9:45 (otvára sa o 10:00), hoci v kaviarni som bývala aj hodinu a viac pred 10:00, lebo aj keď ma zamestnala na pozíciu čašníčky, robila som dennodenne aj ako upratovačka.“

Mia mala pocit, že skúšobné obdobie zvláda dobre. Práca sa jej páčila a šéfka jej niekoľkokrát povedala, že je s ňou spokojná.

„Viackrát ma pochválila. Dokonca raz večer som bola vonku s priateľmi a stretli sme ju v jednom zo seneckých barov. Pred všetkými ma pochválila a povedala, ako dobre sa so mnou robí.“

 

Nepríjemné správy

 

Koncom septembra prišla pre Miu nečakaná správa.

„26.9. mi volala, že sa na mňa niekto sťažoval, že mám zamknúť a odovzdať kľúče. Zostala som zaskočená, lebo som tam vtedy vôbec nikoho nemala, takže sa ani nemal kto sťažovať. Bolo mi to čudné aj preto, lebo nebol ani jeden deň, kedy by sa na mňa niekto sťažoval. Všetci hovorili, aká som šikovná atď. Keď som sa jej spýtala, kto sa na mňa sťažoval, ostala ticho a zložila mi telefón. Napísala som jej SMS, že dobre, kľúče som odovzdala a prosím si mzdu za svoju prácu. Ona mi napísala, že 30.10. mi zaplatí podľa dohody (lebo do dohody dala vyplatenie odmeny k 30. dňu v nasledujúcom mesiaci). Povedala som jej, že okej.“

Hoci Mia zostala sklamaná zo správania šéfky a navyše vo veľmi zlej finančnej situácii, tušila, že aj keby chcela peniaze skôr, šéfka jej ich nevyplatí. Počkala preto do konca októbra.

„27.10. mi poslala SMS, že sa mám zastaviť po výplatu. Keď som tam došla, dala mi iba 70 eur, pričom som u nej pracovala spolu 20 dní! Pýtala som sa, prečo iba 70 eur, na čo mi povedala, že toľko to vychádza za 40 hodín. Povedala som jej, že som predsa robila viac ako 40 hodín a požiadala ju, aby mi ukázala dochádzkovú kartu. Jej reakcia bola, že mi ju neukáže, lebo ju už nemá, a že mám podpísať kópiu výplatnej pásky, lebo inak mi nedá ani tých 70 eur.“

 

Aktivity za dosiahnutie dlžnej sumy

 

Mia teda podpísala, aby mala aspoň nejaké peniaze, a ešte v ten deň sa ozvala svojej kamarátke, o ktorej vedela, že ju vypočuje a skúsi jej pomôcť. So šéfkou sa pokúšali spojiť telefonicky, cez SMS a neskôr aj e-mailom, no odmietala s nimi komunikovať. Neostali však iba pri tom. Ako ďalší krok použili metódu priamych protestných akcií.

„Začali sme protestovať s transparentmi pred jej kaviarňou. Bolo na nej vidno, že ju to dosť hnevá. Jej manžel nám na začiatku ukazoval, či nám nešibe, a aj si nás začal natáčať a po anglicky nám sprosto nadával. My sme sa však nevzdávali a chodievali sme tam skoro každý deň. Vždy na nás zavolali policajtov, ktorým potom šéfka rozprávala, že som u nich kradla. Hlavne, že každý večer dokonca dvakrát prerátavala kasu a vždy jej všetko sedelo... Policajtom tiež tvrdila, že sa nás deti boja alebo že narušujeme verejný poriadok. (Neskôr sa nám začala vyhrážať dokonca aj trestným oznámením.) My sme sa na tom iba zasmiali a vôbec nás to neodradilo od ďalších protestov.“

 

ZAPOJENIE ZVÄZU PRIAMA AKCIA

Keď sa Mia s kamarátkou dozvedeli o aktivitách zväzu Priama akcia, obrátili sa na nás. Stretli sme sa a prebrali celú záležitosť. Ukázalo sa, že Mia odpracovala až 123 hodín, takže mala rozhodne nárok na viac ako len 70 eur. Dokonca mala k dispozícii celú svoju dochádzku, keďže si ju doma pravidelne zapisovala. Navyše si duchaprítomne urobila fotodokumentáciu aj „oficiálnej“ dochádzky, z ktorej je zjavné, že Viera Pearce od začiatku nemala záujem riadiť sa podpísanou dohodou o pracovnej činnosti, ktorá umožňuje zamestnávanie iba na 10 hodín týždenne (Miin pracovný čas prekročil 10 hodín už v druhý pracovný deň!). Urobili sme teda nový podrobný výpočet a dohodli sa, že ho spoločne s jasne formulovanou požiadavkou odovzdáme šéfke.

Kolektívne odovzdanie listu v sprievode zväzu Priama akcia a podporovateľov prebehlo 22.12.2017. Keď sme prišli na miesto, v Space Manii bol iba šéfkin manžel. Tváril sa, že sa ho problém vôbec netýka, lebo ide o manželkinu záležitosť, a list s dokumentáciou odmietol prevziať. Po otázke, či máme list nechať na zemi pred dverami Space Manie, naoko flegmaticky naznačil, že pokojne. Vtipné bolo, že si ho po našom odchode pekne zodvihol a odovzdal manželke, ktorá zrazu ožila, prestala Miu ignorovať a napísala jej SMS, v ktorej spomína možnosť „dohodnúť sa“. Namiesto konkrétnej dohody však v skutočnosti iba chce, aby sa Mia stretla so štyrmi právnikmi Space Manie, na ktorých hodila celú záležitosť, aby sa zbavila zodpovednosti za riešenie vzniknutého problému.

Viere Pearce sme dali jasne najavo, že takto to nepôjde. Mia má teraz za sebou zväz Priama akcia a môže sa naň v celom spore spoľahnúť. Mia to vystihla veľmi presne: „Vtedy si mohli pomyslieť, že sme iba dve a nič nezmôžeme.“ To už neplatí. A keďže dlžná suma 222,44 eur nebola vyplatená v stanovenom termíne, Priama akcia vstúpila do sporu so Space Maniou. Spoločne budeme bojovať, kým Mia nedostane všetky peniaze za svoju prácu.

Budeme radi, ak nás podporíš aj ty. Vopred ďakujeme!

 

Solidárny zväz pracujúcich Priama akcia
Slovenská sekcia Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP)

 

Súvisiace články:

Podpor zväz Priama akcia v spore s pizzeriou Lozano Pub
Víťazstvo zväzu Priama akcia v spore s CATO Agency s.r.o. o nevyplatenú mzdu  
Víťazstvo zväzu Priama akcia v spore s OZ Divé maky o nevyplatenú odmenu
Zväz ASF vybojoval vyplatenie dlžnej mzdy v reštaurácii
Zväz ZSP dosiahol zlepšenie pracovných podmienok vo vegánskej reštaurácii
Víťazstvo člena zväzu ZSP (MAP Poľsko) v súdnom spore s firmou BRW Sofa
Zväz SolFed v Brightone znova uspel v spore o nevyplatenú mzdu   
Dve nové víťazstvá v boji proti nevyplácaniu miezd v Brightone
Povedz NIE neplateniu za prácu v skúšobnej dobe
Zväz CNT v Albacete uspel v spore s družstvom Konsum
Pražská solidárna sieť dosiahla vyplatenie dlžných miezd + video
Zväz ASF (MAP Austrália) hlási víťazstvo v spore o neplatnú výpoveď
Mobing a nevyplatená mzda na škole – víťazstvo zväzu ASI (MAP Srbsko)

Ako si nenechať naložiť viac práce po odchode kolegu 
Poučenie z boja proti reštaurácii v Brightone 
Bankrot ako výhovorka pre nesplnenie požiadaviek v spore 
Stačí len priama akcia! 
Reštaurácia v Brightone zaplatila zadržiavanú mzdu
SolFed-Brighton: Krčma vyplatila dlžnú mzdu
Ako môže spor so šéfom posilniť pracujúcich – príklad kaviarne v Brightone
Postrehy z medzinárodnej konferencie Priamej akcie „Problémy v práci?“ 
Úspešný záver sporu o nevyplatenú mzdu pre pokladníčku v potravinách 
Úspešný piket pracovníčok pobočky nadnárodného reťazca hotelov v Brightone 
Dôležitý úspech kampane proti workfare – priame akcie prinútili Holland & Barrett vystúpiť zo systému 
Zväz SF v Brightone zakončil rok 2014 dvomi novými víťazstvami

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in