Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Správa o činnosti zväzu Priama akcia za rok 2020

9. marec 2021

Kampane k parlamentným voľbám a koronakríze, solidárne aktivity, dve nové publikácie o sporoch na pracoviskách a anarchosyndikalizme, Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd na Slovensku a vo svete a viaceré ďalšie aktivity si zrekapitulujeme vo výročnej správe o činnosti zväzu Priama akcia za minulý rok.


KAMPANE

(Ne)voliť nestačí

Našu tradičnú kampaň propagujúcu náš postoj k voľbám sme v roku 2020 formou nálepiek rozšírili do takmer 20 miest a obcí Slovenska. K téme sme sa vyjadrili vo viacerých článkoch a kampaň zakončili otvoreným stretnutím v Bratislave v deň volieb.

 

Koronakríza - Nie sme na jednej lodi!

Počas prvej vlny pandémie sme prinášali príklady inšpiratívnych bojov pracujúcich počas pandémie, ktoré sme na webe uverejnili vo forme štyroch týždenných súhrnov. Symbolicky na Prvého mája sme spustili samotnú kampaň Koronakríza - nie sme na jednej lodi venovanú pandémii. Naším cieľom bolo osloviť čo najviac ľudí a vytvoriť kontakty medzi ľuďmi, čo chcú byť nejakým spôsobom aktívni. Náš prístup sme zhrnuli v textoch: Koronakríza: Pomáhajme si navzájom, Ukazujeme, že má zmysel bojovať, Spájame sa s ľuďmi, ktorí majú podobný pohľad na vec ako my. Neskôr sme na FB publikovali sériu tzv. „bludov“, v ktorých sme sa vyjadrili k nezmyselným tvrdeniam, ktoré často zaznievali v našom okolí. Pripravili sme aj nové motívy nálepiek povzbudzujúce k riešeniu problémov na pracoviskách.

3v1

Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd

Išlo o našu hlavnú jesennú aktivitu, ktorá sa organizovala na úrovni celej Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP). Keďže nápad na túto každoročne opakujúcu sa aktivitu pochádzal od nás a bol schválený na kongrese MAP v Melbourne v roku 2019, cítili sme zodpovednosť za prvý „ročník“ a boli sme zvedaví, ako sa akcia podarí. Zhrnutie si môžeš prečítať v článku Do Medzinárodného týždňa proti nevyplácaniu miezd sa zapojili zväzy v 14 krajinách. V tretí októbrový týždeň 2021 opäť pokračujeme.

 SPORY SO ZAPOJENÍM ZVÄZU PRIAMA AKCIA

V lete nás oslovili dvaja živnostníci pracujúci v stavebníctve na východe Slovenska so žiadosťou o pomoc s vyplatením peňazí za odvedenú prácu. Vďaka vlastnej aktivite a nátlaku na šéfov nakoniec dostali na účet všetky peniaze, skôr ako problém prerástol do otvoreného sporu, čo považujeme za pozitívnu správu.

O problémoch v práci s nami diskutovali aj ďalší pracujúci, aj keď do fázy sporu sme sa nedostali.PREZENTÁCIE

Stretnutie v poľskej Lodži

15. februára sme prišli na pozvanie našich kamarátov a kamarátok zo zväzu ZSP do Lodže. V treťom najväčšom poľskom meste s históriou bojov pracujúcich najmä v textilných fabrikách sme diskutovali o našich úspechoch a príčinách chýb a tiež o dôležitých zmenách, ktoré oba zväzy počas svojho vývoja zaznamenali.

20. výročie Priamej akcie

Plánovali sme aj akcie na Slovensku v súvislosti s 20. výročím vzniku zväzu (koncert, krst novej publikácie, výstavu, prezentáciu o histórii anarchosyndikalizmu a anarchizmu na Slovensku po roku 1989 a ďalšie), no všetky sme museli odložiť na neurčito kvôli pandémii.

Článok v časopise Kapitál

Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom bol osobne ladený článok našej členky v marcovom čísle o jej účasti na štrajkoch v školstve v rokoch 2012 a 2016.

Prvomájový anglický špeciál RTVS aj s rozhovorom so zväzom Priama akcia

Anglické vysielanie RTVS s názvom Slovakia Today pripravilo kvalitný vyše 20-minútový vstup venovaný 1. máju. V rámci neho zaznel aj rozhovor s členkou nášho zväzu. Hovorila o bojoch pracujúcich počas koronakrízy a spomenula aj aktivity Medzinárodnej asociácie pracujúcich a našu kampaň Nie sme na jednej lodi (vypočuť si ho môžeš na tomto odkaze, minúty 10:15 až 12:45).


PUBLIKAČNÁ ČINNOSŤ – NAKLADATEĽSTVO BOD ZLOMU (NBZ)

Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019

V deň parlamentných volieb sme zverejnili publikáciu, ktorá mapuje päť sporov, do ktorých sa náš zväz zapojil v rokoch 2015-2019. Až na jeden dopadli všetky v prospech pracujúcich. Kľúčové bolo, že ich mali celý čas pod svojou kontrolou a riadili sa taktikou priamych akcií. V praxi sme ukázali, že naše princípy fungujú a prinášajú výsledky. Odkaz na stiahnutie zadarmo vo formátoch DOC, PDF, MOBI a EPUB je tu.

Bojujeme za seba: Anarchosyndikalizmus a triedny boj

Koncom roka sme vydali slovenský preklad knihy, ktorú môžeme smelo označiť za najlepší úvod do anarchosyndikalizmu. Výborne vystihuje jeho teoretickú stránku, vývin, prax, metódy aj ciele. Kniha zrozumiteľne objasňuje rozdiely medzi anarchosyndikalizmom a inými prúdmi v hnutí pracujúcich a prináša hodnotnú kritiku klasických odborových organizácií. Vyvracia tiež viaceré stereotypy spôsobené nedostatkom informácií a chýbajúcou anarchosyndikalistickou tradíciou na Slovensku. Kniha je dostupná v tlačenej verzii aj bezplatne vo formátoch PDF, DOC, MOBI a EPUB. Viac info tu.SOLIDÁRNE AKTIVITY

Podpora prepustenej kamarátky zo zväzu WAS (Rakúsko)

V polovici januára sme vyjadrili solidaritu kamarátke z viedenského zväzu WAS, ktorá bola prepustená zo spoločnosti Jugend am Werk. Spolu s ďalšími organizáciami sme poslali protestný fax a e-mail. Po pikete WAS pred sídlom spoločnosti sa spor skončil a členka WAS dostala vysoké odstupné.

Solidarita s Carmen v jej boji za znovuzamestnanie (Španielsko)

V apríli sme podporili Carmen zo zväzu CNT-AIT v Cartagene, ktorý spustil začiatkom apríla medzinárodnú solidárnu kampaň za znovuzamestnanie Carmen z firmy WebHelp Málaga SLU. V článku na webe sme zverejnili vzor protestného emailu, potrebné kontakty, ako aj informácie o pozadí sporu a prvých výsledkoch boja. Neskôr sme sa zamysleli nad tým, že hoci Carmen nebola znovuzamestnaná, neznamenalo to automaticky, že spor bol neúspešný.Finančná podpora aktivistom zasiahnutým pandémiou (India)

V máji sme finančne sme podporili výzvu indickej organizácie MEM (Priatelia MAP). Tí pomohli 15 doručovateľom v neformálnom sektore, ktorí kvôli pandémii prišli o príjem.

Finančná podpora aktivistom zasiahnutých pandémiou (Slovensko)

Finančne sme podporili aj ľudí, ktorí nám viackrát pomohli počas našich sporov a počas pandémie sa ocitli v kritickej finančnej situácii.Podpora prepustených odborárov z Ansell (Srí Lanka)

V auguste sme podporili protestným e-mailom prepustených odborárov z firmy Ansell na Srí Lanke.

Solidarita s Roxanou v boji za vyplatenie dlžnej mzdy (Španielsko)

V novembri sme opäť podporili zväz CNT-AIT v spore o dlžnú mzdu. Spor sa týkal Roxany, ktorej najprv skrátil zamestnávateľ pracovný čas, a potom jej znížil mzdu a zmenil miesto výkonu práce.


OTVORENÉ (ONLINE) STRETNUTIA

V priebehu roka sme sa prispôsobili situácii a osobné stretnutia z pôvodného miesta v bratislavskej komunitnej obývačke Bystro sme presunuli do online priestoru, kde naďalej prebiehajú diskusie (hlavne o klimatickej kríze a našich ďalších aktivitách).


PLÁNY NA ROK 2021

Naďalej budú prebiehať online otvorené stretnutia, budeme sa venovať klimatickej kríze, organizovať plenárku a mimoriadny kongres Medzinárodnej asociácie pracujúcich a na jeseň sa znova uskutoční Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd. Zameriame sa tiež na obnovenie a rozvoj aktivít v rôznych regiónoch Slovenska a ak pandemická situácia dovolí, chceme zorganizovať aj odložené akcie z predošlého roka.

Zväz Priama akcia

Ďalšie výročné správy (2000-2019)

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (22.3.)
07.03.2023 Streda 22. marca o 19:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít v Trnave. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Posledné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave v Kalabe (15.3.)
27.02.2023 Žiaľ, komunitné centrum Kalab končí na Zámockej a zatiaľ nie je isté, či bude pokračovať inde. Posledné stretnutie v tomto skvelom priestore budeme mať v stredu 15. marca o 19:00! Porozprávame sa o tom, akým problémoch v práci sa aktuálne venujeme, zhodnotíme podujatie k 100. výročiu MAP, ktoré bude 4. marca a ako vždy sa budeme venovať témam, s ktorými prídu ľudia na stretnutie. Na mieste budú naše propagačné materiály a publikácie. Ak vieš o vhodnom priestore na otvorené stretnutia PA, daj nám vedieť. FB udalosť: ...

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (1.2.)
17.01.2023 Streda 1. februára o 18:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (14.1.)
04.01.2023 Pozývame na prvé novoročné otvorené stretnutie v klube Collosseum v sobotu 14. januára o 10:00. Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (18.1.)
13.12.2022 Streda 18. januára o 19:00 v Kalabe! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Zbližovanie organizácií MAP v Ázii a Tichomorí
05.12.2022 Počas víkendu 12. a 13. novembra sa konalo v Jakarte stretnutie našich kamarátov a kamarátok z organizácií MAP z celého ázijsko-tichomorského regiónu. Zazneli prezentácie o situácii v Austrálii, Indii, Indonézii a na Filipínach. Počas diskusií sa preberalo široké spektrum tém: právny status kasty v Indii a jej vzťah k triednemu boju, vyhliadky na anarchosyndikalistické organizovanie na Filipínach či situácia migrujúcich pracujúcich v Singapure.

PODCHODY „Priechody pre chodcov“ - benefičný album na podporu zväzu Priama akcia
28.11.2022 Podchody je anarcho-dub-poetry projekt. Ide o mix proletárskej poézie a dub muziky. 5 songov, cca 12 minút. Príspevkom na bandcampe môžeš podporiť zväz Priama akcia.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (16.11.)
30.10.2022 Posledné tohtoročné stretnutie v Bratislave sa uskutoční v stredu 16. novembra o 19:00 v Kalabe na Zámockej 5. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít.

Kampaň zväzu ZSP proti predajniam Żabka a pomoc ukrajinským pracujúcim
16.10.2022 Zväz ZSP vo Varšave začal Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd priamou akciou v predajni Żabka a plánuje aj akcie s ukrajinskými pracujúcimi. V oboch prípadoch ide o dlžné mzdy.

K útoku z 12. októbra
13.10.2022 Je náročné nájsť slová, ktoré by vyjadrili náš hnev a smútok po včerajšom útoku. V týchto ťažkých chvíľach myslíme na ľudí, ktorých včerajšok zasiahol najviac.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave a Bratislave (27. a 28.10.)
13.10.2022 V októbri sa vidíme nielen v komunitnom centre Kalab, ale aj v trnavskom Kubiku. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Stretnutia v júli a septembri v Bratislave boli konštruktívne a s nápadmi na nové aktivity (ktoré sa nakoniec aj zrealizovali) prišli aj ľudia, s ktorými sme sa videli prvýkrát. Dúfame, že podobne tomu bude aj v Trnave. Vidíme sa vo štvrtok 27.10. v Kubiku na Štefánikovej 4 alebo v piatok 28.10. v Kalabe na Zámockej 5. Obe stretnutia sa začínajú o 18:00.

Zväz ZSP uspel v spore o nevyplatenú mzdu s kníhkupectvom vo Varšave
10.10.2022 Kníhkupectvo v štvrti Muranów meškalo od marca s výplatou mzdy bývalej zamestnankyni. Tá sa rozhodla dožadovať sa dlžných peňazí spoločne so Zväzom syndikalistov Poľska a vo výzve, ktorú poslali šéfovi, spomenuli aj chystanú kampaň poukazujúcu na pracovné praktiky v kníhkupectve. Zamestnávateľ reagoval takmer okamžite a peniaze previedol na účet.

Aktualizácia o situácii väzneného Kirilla Ukrajinceva, aktivistu odborov Kuriér v Rusku
05.10.2022 Vo štvrtok 22. septembra bola Kirillovi predĺžená vyšetrovacia väzba do 19. októbra. Hrozí mu až päť rokov väzenia za „zvolanie alebo účasť na nepovolenom zhromaždení viac ako dvakrát v priebehu 180 dní“. Za jeho prepustenie a zrušenie všetkých obvinení prebehlo vo viacerých ruských mestách niekoľko menších protestných akcií a solidaritu vyjadrili aj viaceré organizácie a osoby v zahraničí vrátane nášho zväzu a ďalších zväzov združených v Medzinárodnej asociácii pracujúcich.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in