Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Koronakríza: Ukazujeme, že má zmysel bojovať

25. máj 2020

Keď vypukla pandémia, zaujímalo nás, ako na ňu reagujú pracujúci na celom svete. Zistili sme, že celkom inšpiratívne a tak sme o tom začali písať. V mnohých prípadoch išlo (a stále ide) o akcie s účasťou väčšieho počtu ľudí, čo môže vyvolávať dojem, že drobné aktivity na pracovisku sú druhoradé. V tomto príspevku, ktorý je súčasťou našej kampane „Koronakríza: Nie sme na jednej lodi!“, sa pokúsime vysvetliť: 1) prečo majú význam veľké aj malé veci, 2) prečo je dôležité informovať  sa navzájom o tom, čo sme dokázali.
 
Kontraproduktívne uvažovanie o veľkých a malých bojoch

Deliť boje na veľké a malé môže vytvoriť psychologický blok. Keď vidíme veľa ľudí protestovať alebo štrajkovať, a potom sa pozrieme na vlastné pracovisko alebo komunitu, môže nám napadnúť – tak toto by sa u nás nikdy nestalo. Máme obavu, že keby sme sa do niečoho pustili, nikto by sa nepridal. A tak to radšej vzdáme. Tento psychologický blok je osamote ťažké prelomiť. A pravdou je aj to, že niektoré problémy sú skutočne aj nad sily kolektívu viacerých pracujúcich. Niekedy skrátka nestačí len mať za sebou ľudí, ale aj vedieť vystihnúť správny okamih.

Na druhej strane, keď príde príležitosť a nemáme okolo seba „správny“ kolektív, nedokážeme ju využiť. Čo je to správny kolektív? V prvom rade ľudia, čo si kryjú chrbát a postavia sa za seba. Niekde nájdeš takých kolegov a kolegyne hneď. Niekde je to vec mnohých rozhovorov s nimi a testovania charakterov počas drobných konfliktov so šéfmi a šéfkami. V nich vzniká kultúra súdržnosti, ktorá je jednou zo základných podmienok organizovania väčších sporov. Výstižne sa k tejto téme vyjadrila členka nášho zväzu v osobne ladenom článku pre noviny Kapitál venovanom štrajkom v školstve, ktorých sa zúčastnila (pozri: https://kapital-noviny.sk/ucime-sa-neposlusnosti/).

Chápeme, že proti vlastným pocitom bezmocnosti a osamotenia sa bojuje ťažko. Možno ťa povzbudia nasledujúce krátke výňatky z vyjadrení ľudí, ktorí s nami v minulých rokoch úspešne viedli spory proti rôznym firmám.


„Nemyslím si, že bez zapojenia PA, resp. obdobnej kampane by som tie peniaze dostal a už vôbec nie v plnej výške. Tento spor mi to ukázal veľmi jednoducho a priamo. Naučil ma, že takéto aktivity je vždy lepšie riešiť kolektívne než sám.“
- Michal

„Riešiť čokoľvek so šéfkou bolo na dlhé lakte aj vtedy, keď tvrdila, že je ochotná danú vec riešiť. Vedel som, že sám nič nedosiahnem, a tak som sa radšej nakontaktoval na PA. ... Potešilo ma, že ľudia vedia prejaviť solidaritu a nezatvárajú sa iba do svojho sveta egoizmu. ... V gastre, ale aj v iných odvetviach by mali byť zamestnanci na prvom mieste, pretože oni šéfom tvoria zisk.  Nech si zvykajú, že si nemôžu dovoľovať a robiť so zamestnancami, čo sa im zachce.“
- Jakub

„[Spor ma presvedčil] o sile priamej akcie ako formy boja. V mojom prípade to bolo za vyplatenie mzdy, ale myslím si, že môžem zovšeobecniť a povedať, že podobnými formami nátlaku sa dajú riešiť rôzne spoločenské problémy. Neviem si predstaviť, že by som bez Priamej akcie v spore uspel tak rýchlo, resp. uspel vôbec. Takisto mi spor pomohol naučiť sa zvládať rôzne situácie bez nervov. Predsa len, s niečím podobným som sa doteraz nestretol.
Všetkým, čo majú podobný problém, by som poradil, aby sa nebáli. Uvedomujem si, že niekedy je jednoduchšie nespravodlivosť prehliadať, a to aj v prípade, že smeruje voči vám osobne. Viem, že ľudia sa vo všeobecnosti boja postaviť proti tým, ktorí sú v nadradenom postavení, v pozícii silnejšieho. Sám som sa dlho rozhodoval, či mi stojí za to ísť do otvoreného sporu, no podpora, ktorú som počas celého sporu cítil, a úspešný výsledok ma presvedčili o tom, že som sa rozhodol správne.“
- Martin


Oveľa viac ako snívanie o veľkých bojoch by nás teda malo zaujímať, ako robiť mravčiu prácu a ako budovať bojovne naladenú solidárnu komunitu medzi našimi kolegami a kolegyňami. Bez nej sú totiž veľké boje málo pravdepodobné. A ešte menej je pravdepodobné, že uspejú.

Naše boje sa pritom začínali úplne obyčajne. Ľudia sa na nás obrátili, lebo vedeli, že sa venujeme problémom na pracoviskách a zverejňujeme skúsenosti iných pracujúcich. Čím sa dostávame k druhému bodu tohto článku – prečo si myslíme, že má zmysel zdieľať informácie o vlastnej aktivite.


Koronakriza_N1L_bod2

Informujme sa o tom, čo sme dokázali

Keď informujeme o šikovnosti pracujúcich a úspechoch na pracoviskách, robíme to preto, aby sme ukázali, čo všetko sa deje a čo všetko sa dá. Zároveň tým však prispievame k vytváraniu kontaktov medzi pracujúcimi. Medzi tými, čo sa za seba vedia postaviť. Aj medzi tými, čo sa o to zatiaľ iba snažia.

A pokiaľ ide o našu výzvu smerom k tebe - nehľadáme nijaké veľké veci, lebo vieme, že takých veľa nebude. Skôr nás zaujímajú drobné aktivity jednotlivcov či skupín pracujúcich, ktorými dosiahli nejaké zlepšenie svojej situácie.

Vôbec nevadí, ak nám napíšeš o tom, ako ste na začiatku pandémie odmietli robiť z ofisu, a tým urýchlili rozhodnutie vedenia povoliť prácu z domu ešte pred opatreniami zo strany štátu (ako množstvo pracujúcich v IT sektore). Alebo o tom, ako ste si povedali, že keď teda máte robiť za x % mzdy, tak aj výkon bude primeraný (ako niektorí v školstve). Alebo o tom, ako ste nechceli mlčať o škodlivých praktikách na pracovisku a informovali ste o tom ďalších aj s odporúčaniami (ako iní v zdravotníctve). Alebo o tom, čo vás trápi teraz, keď sa epidemiologické opatrenia uvoľňujú.

Ozvi sa nám, ak si zúčastnil alebo zúčastnila hocijakých prejavov „neposlušnosti“, alebo ak vieš o takých prípadoch.

No a keby ťa zaujímali aktivity pracujúcich počas pandémie vo svete, krátke správy nájdeš v sérii COVID-19: Týždenný súhrn bojov za život, zdravie a prácu I., II., III., IV. V apríli sme sa zapojili aj do solidárnych aktivít na podporu Carmen zo zväzu CNT-AIT v Španielsku, ktorá bojovala o sľúbené pracovné miesto. V máji sme zverejnili online verziu publikácie o našich skúsenostiach zo sporov na Slovensku „Ako sme si poradili s problémami v práci. Spory zväzu Priama akcia v rokoch 2015-2019“.

A teraz nám daj vedieť o sebe ty;)


Zväz Priama akcia


Súvisiace články:
Koronakríza: Nie sme na jednej lodi!
Koronakríza: Pomáhajme si navzájom
COVID-19: Týždenný súhrn bojov za život, zdravie a prácu (IV.)
COVID-19: Týždenný súhrn bojov za život, zdravie a prácu (III.)
COVID-19: Týždenný súhrn bojov za život, zdravie a prácu (II.)
COVID-19: Týždenný súhrn bojov za život, zdravie a prácu (I.)
Ciele a princípy
Často kladené otázky (FAQ)
Aktivity v rokoch 2000-2019
Publikácie

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v Košiciach (11.8.)
01.08.2022 Ak  máš záujem nadviazať kontakt či riešiť konkrétny problém na pracovisku, resp. v regióne spoločne s naším zväzom, pozývame ťa na stretnutie vo štvrtok 11. augusta.

Zahraniční pracovníci v hotelierstve dosiahli vyplatenie dlžnej mzdy v Rakúsku
17.06.2022 Jazyková bariéra, neznalosť pracovného práva a osamotenosť sú jedny z hlavných dôvodov zraniteľnosti pracujúcich v zahraničí. Ich neistú pozíciu pravidelne zneužívajú rôzne firmy, ktoré počítajú s tým, že ak im napríklad nevyplatia mzdy, prejde im to. Dvaja Gréci pracujúci v hoteli neďaleko rakúskeho Zwettlu pre upratovaciu firmu sa v roku 2021 dostali do podobnej situácie. Spojili sa však s WAS (Viedenský zväz pracujúcich) a spoločne vybojovali dlžné mzdy.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 14.4.)
04.04.2022 Vo štvrtok 14. apríla o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách. Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

Stanovisko zväzu Priama akcia ku klimatickému štrajku 22. októbra 2021
22.10.2021 Keď sme sa zúčastňovali klimatických štrajkov v roku 2019, netušili sme, že ďalšie protesty ochromí pandémia. A keď prišla pandémia, vyzeralo to, že so zdanlivým útlmom niektorých odvetví príde aj isté, aspoň minimálne zlepšenie stavu planéty. Ukázalo sa však, že v skutočnosti sme na tom ešte horšie, ako sme sa domnievali. Posledné dva roky potvrdili, že ak existuje nádej, nevyhnutné zmeny sa budú musieť dotknúť skutočných príčin problémov. A oveľa viac ako iba dotknúť. Kapitalizmus a systém rozhodovania prostredníctvom štátu musí skončiť na smetisku dejín a my musíme vybudovať niečo lepšie.

3x VÝZVA zväzu Priama akcia ohľadom nevyplácania miezd
05.10.2021 1. Dlhuje ti zamestnávateľ mzdu? OZVI SA NÁM!
2. Pozitívne skúsenosti? PODEĽ SA O NE!
3. Informovanie o probléme a možnostiach, ako sa brániť. ZAPOJ SA!


Začína fungovať „Infoshop a archív radikálnej literatúry Malatesta” v Šuranoch
22.09.2021 Projekty takéhoto typu sú na Slovensku zriedkavé a zvyčajne sú doménou hlavného mesta, takže pozvanie zúčastniť sa na otvorení Infoshopu Malatesta v Šuranoch sme prijali s potešením. Oficiálne otvorenie sprevádzala dvojdňová akcia s názvom „Iný víkend!“. V piatok (17.9.) sa skôr diskutovalo, sobota bola venovaná hudobnej produkcii.

Aktuálna situácia ohľadom zbierky pre afganských anarchistov a anarchistky
14.09.2021 Od začiatku zbierky prešli tri týždne a udialo sa toho veľa, takže by sme sa chceli podeliť o najaktuálnejšie informácie.

Prezentácia a infostánky – Bystro fest, festival Povstanie Pokračuje, Mestský akčný kemp
03.09.2021 Prinášame krátke info o troch akciách, na ktorých sme sa zúčastnili za posledný týždeň.

V solidarite s protestujúcimi v Kolumbii - kontaktuj konzula v Bratislave (+vzor e-mailu)
18.05.2021 O situácii v Kolumbii nedávno informovala naša sesterská organizácia ULET (Priatelia MAP) a ďalšie kolektívy. Skrátenú verziu ich prehlásenia dnes publikoval kolektív Zdola. Okrem informovanosti však môžeme urobiť aj viac - vyjadriť svoj protest zástupcovi Kolumbie na Slovensku.

Ani Izrael, ani Palestína
18.05.2021 Zverejňujeme preklad prehlásenia WSA, našej sesterskej organizácie z USA (Priatelia MAP), s názvom „Za ukončenie izraelských útokov na Gazu! Za spoločný boj proti rasizmu a militarizmu!“

Vyšiel prvomájový špeciál časopisu Burič venovaný anarchosyndikalizmu
02.05.2021 Anarchistická informačná skupina AlterNativE zo Šurian začala začiatkom roka vydávať časopis Burič. V poradí už tretie číslo je venované Prvému máju a anarchosyndikalizmu. Publikácia je výsledkom spolupráce rôznych jednotlivcov, AlterNativE a nášho zväzu. Dá sa stiahnuť z uloz.to v PDF v dvoch verziách (na tlač a na čítanie).

Apart – viac než len knižnica! Nový komunitný priestor pre politiku a umenie v Bratislave
30.04.2021 V apríli otvorila svoje dvere knižnica v novom kultúrnom priestore kolektívu Apart so zámerom skĺbiť politiku a umenie. Ako sme sa však dozvedeli počas osobnej návštevy, v pláne je oveľa viac ako len verejná čitáreň so študovňou.

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in