Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Správa o činnosti Priamej akcie – MAP Slovensko za rok 2012
 
6. október 2013

Prinášame súhrn činnosti Priamej akcie za rok 2012. Minulý rok sme sa viac zamerali na aktivity na Slovensku. Išlo napríklad o niekoľkotýždňovú podporu štrajku v školstve, kampaň Ideš na brigádu?, riešenie problémov pracovníkov agentúry OTTO Workforce atď. Reagovali sme aj na marcové voľby či protesty okolo kauzy Gorila. Nezaostávala ani medzinárodná solidárna činnosť a v rámci Nakladateľstva bod zlomu sa nám podarilo vydať tri nové tituly.
 
SOLIDÁRNE AKTIVITY – SPORY NA SLOVENSKU
 
V apríli sme letákom vyjadrili podporu pracujúcich z hutníckej firmy Metalurg Steel s.r.o. v Dubnici nad Váhom štrajkujúcim za vyplatenie dlžných miezd.
 
Koncom júla sme podporili zdravotné sestry a pôrodné asistentky, ktoré protestovali v Bratislave za zvýšenie miezd.
 
V septembri sme na najčítanejšie fóra pracovníkov v školstve pridali naše podporné stanovisko k jednodňovému výstražnému štrajku v školstve za nárast financií do školstva a ďalšie požiadavky. Urobili sme aj rozhovor s členkou Priamej akcie, ktorá je učiteľka a bola členkou štrajkového výboru na jednej zo škôl, v ktorom sa venuje protestu z roku 2011, fungovaniu odborového zväzu na úrovni školy, situácii na pracovisku, ale aj chápaniu samého seba ako učiteľa. O trojdňovom štrajku koncom novembra a následných nezávislých štrajkových aktivitách v decembri sme informovali formou ŠTRAJK BLOGu, na ktorom sme postupne uverejňovali aktuálne informácie o štrajku, letáky, ktoré sme rozdávali na protestných akciách v Bratislave a Žiline, informácie o medzinárodnej solidarite a naše komentáre k dianiu.

 
Okrem solidárnych aktivít sme sa sústredili jednak na riešenie problémových situácií (ako v prípade pracovníkov agentúry OTTO Workforce, ktorí nás kontaktovali na základe našich aktivít v tejto oblasti prebiehajúcich od roku 2011), jednak na poučenie sa z konania v prípade problémov v práci (ako v prípade textu o práci v treťom sektore od bývalých zamestnancov jednej známej slovenskej mimovládnej organizácie, v ktorom poukázali na niektoré bežné praktiky v treťom sektore, skúsenosti s pracovným procesom a podmienkami).
 
Kampaň „Ideš na brigádu?“
 
Začiatkom októbra sme spustili kampaň Ideš na brigádu? zameranú na brigádnickú prácu a problémy počas nej. Vznikla aj FB stránka, a vyšla publikácia Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať, v ktorej sme opísali skúsenosti s konfliktami na brigádach na Slovensku a v Česku a tipy, čo sa dá robiť v rôznych situáciách.
 
 
PREZENTÁCIA NAŠICH POSTOJOV A PROPAGÁCIA
 
Koncom februára a v marci v slovenskej spoločnosti výrazne rezonoval korupčný škandál s názvom „Gorila“. Zverejnenie spisu údajne z dielne tajnej služby z odpočúvania stretnutí politikov z rozličných strán s dôležitými postavami korporácie Penta viedol k niekoľkým niekoľkotisícovým demonštráciám, ktoré však, ako sa dalo predpokladať, nakoniec ustali. Náš postoj k protestným aktivitám sme publikovali na webstránkach, kde sa o téme diskutovalo. Poukázali sme na to, že je nutné byť aktívni nie raz za čas, ale neustále a zdôraznili sme, že rovnako je nutná aj stratégia a ciele, vedieť, čo chceme a ako na to.

Vo februári sme vydali stanovisko k predčasným parlamentným voľbám, ktoré sa konali v marci. Od roku 2002 sa vyjadrujeme k voľbám aktivitami s názvom (Ne)voliť nestačí, v ktorých poukazujeme na dôležitosť organizovania sa a systematických aktivít. Súčasťou aktivít sú okrem článkov na webe aj nálepky a plagáty v uliciach.
 
V júli sme navštívili aktivistický kemp na severe Čiech, kde sme prezentovali spor nášho člena ohľadom neplatnej výpovede a priblížili skúsenosti z otvorených stretnutí, ktoré pravidelne organizuje PA v Bratislave a niekoľkokrát sa konali v roku 2012 aj v Trnave.
 
V decembri sme boli hosťami relácie v trnavskom online Rádiu Bunker. Zhrnuli sme aktivity PA v Trnave, porozprávali sa o otvorených stretnutiach v Trnave a Bratislave a dotkli sa aj kampane Ideš na brigádu? Objasnili sme, prečo PA nie je anarchistická organizácia ani Armáda spásy, aký máme postoj k používaniu zákonov v pracovných sporoch a spomenuli sme aj zopár sporov, ktorým sme sa venovali. Reč prišla aj na tému samosprávne továrne a družstvá, MAP a medzinárodná solidarita, či štrajk pracovníkov v školstve. Činnosť PA sme sa pokúšali vysvetliť v širších súvislostiach a zachytiť drobnosti, ktoré nemusia byť jasné z informácií na webe. Záznam z vysielania sa dá stiahnuť tu.
 
V roku 2012 sa konali aj dva zjazdy PA, a to v januáriseptembri a zúčastnili sme sa aj plenárnej schôdze Medzinárodnej asociácie pracujúcich v talianskej Modene.
 
Publikačná činnosť
 
V roku 2012 sme v rámci Nakladateľstva bod zlomu (NBZ) vydali tri publikácie:
 
Kapitalizmus, trieda a triedny boj pre (nie úplných) začiatočníkov :) - krátky a jednoduchý úvod do tém kapitalizmus a trieda: ako prebieha akumulácia kapitálu, čo je pracujúca trieda, a ako bojovať proti kapitalizmu.
 
Ako vytvoriť skupinu venujúcu sa problémom na pracovisku a v komunite - súbor textov o Seattle Solidarity Network (SeaSol) vrátane doslovu Priamej akcie o organizovaní sa za účelom riešenia problémov na pracovisku a v komunite v našom prostredí.
 
Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať - publikácia venovaná brigádnickej práci.

 
 
SOLIDÁRNE AKTIVITY – SPORY V ZAHRANIČÍ
 
Začiatkom januára sme zverejnili rozhovor a členom CNT Córdoba (MAP Španielsko) o aktuálnej situácii štrajkujúcich pracovníkov agentúry Eulen vo firme ABB. Počas zimy sme na ich podporu zorganizovali protestné aktivity v Bratislave, Trnave a Žiline a pripravili solidárne faxy a e-maily.
 
V januári sme podporili nášho kamaráta Jakuba zo ZSP (MAP Poľsko), ktorý bol prepustený z poľskej pobočky firmy Roche. Poslali sme protestné maily a faxy, uverejnili solidárnu výzvu a formulár so znením e-mailu a faxu v slovenskom a anglickom jazyku. Aktivity pokračovali aj v marci vrátane návštevy slovenskej centrály Roche a firmy Roche Diagnostics Division s.r.o., kde sme odovzdali protestné listy s našimi požiadavkami. Vrátili sme sa opäť v októbri, keď sa konal súd.

 
V týždni medzi 12.-18. marcom sme sa na podnet SF (MAP Británia) zapojili do medzinárodného týždňa proti praktikám spoločnosti Ryanair. Rozdávali sme letáky na letisku M.R. Štefánika v Bratislave, rozšírili sme informácie o kampani na internete, poslali sťažnosti e-mailom a faxom a telefonovali sme aj do centrály v Írsku. Ukázalo sa tiež, že negatívne skúsenosti majú aj slovenskí uchádzači o prácu v Ryanair.
 
V júli sme na podnet FAU (MAP Nemecko) podporili solidárnym videom medzinárodný protest vodičov nákladiakov v Brunswicku.
 
V auguste sme zorganizovali finančnú zbierku na pomoc aktivistke hnutia nájomníkov vo Varšave. Po tom, čo ju vysťahovali z nájomného bytu, sa z nej zo dňa na deň stala bezdomovkyňa a po zrážke s nákladiakom prišla o nohu.
 
V septembri sme sa poslaním faxu pripojili k medzinárodnému dňu solidarity s vodičmi Dominos Pizza, ktorí bojovali proti znižovaniu miezd. Organizovali ho ASF (Priatelia MAP v Austrálii).
 
Solidárnym e-mailom sme podporili boj pracovníkov nemocnice San Rafaelle pri Miláne, v ktorej pôsobí zväz USI (MAP Taliansko). Žiadali znovuzamestnanie prepustených kolegov a vystupovali proti škrtom.
 
V rovnakom mesiaci sme reagovali aj na výzvu CNT (MAP Francúzsko) a protestným mailom podporili pracovníkov firmy Natais proti zlým pracovným podmienkam. Vďaka zapojeniu sa ďalších sekcií MAP a priamym akciám vo Francúzsku priniesla kampaň pozitívne výsledok, pričom firma sa na súde sťažovala práve na e-mailovú kampaň a „neznesiteľný nátlak anarchistickej organizácie“, ktorá posielala e-maily z viacerých krajín a spochybňovala dobré meno spoločnosti.
 
Priama akcia
 
 Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in