Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Správa o činnosti Priamej akcie – MAP Slovensko za rok 2012
 
6. október 2013

Prinášame súhrn činnosti Priamej akcie za rok 2012. Minulý rok sme sa viac zamerali na aktivity na Slovensku. Išlo napríklad o niekoľkotýždňovú podporu štrajku v školstve, kampaň Ideš na brigádu?, riešenie problémov pracovníkov agentúry OTTO Workforce atď. Reagovali sme aj na marcové voľby či protesty okolo kauzy Gorila. Nezaostávala ani medzinárodná solidárna činnosť a v rámci Nakladateľstva bod zlomu sa nám podarilo vydať tri nové tituly.
 
SOLIDÁRNE AKTIVITY – SPORY NA SLOVENSKU
 
V apríli sme letákom vyjadrili podporu pracujúcich z hutníckej firmy Metalurg Steel s.r.o. v Dubnici nad Váhom štrajkujúcim za vyplatenie dlžných miezd.
 
Koncom júla sme podporili zdravotné sestry a pôrodné asistentky, ktoré protestovali v Bratislave za zvýšenie miezd.
 
V septembri sme na najčítanejšie fóra pracovníkov v školstve pridali naše podporné stanovisko k jednodňovému výstražnému štrajku v školstve za nárast financií do školstva a ďalšie požiadavky. Urobili sme aj rozhovor s členkou Priamej akcie, ktorá je učiteľka a bola členkou štrajkového výboru na jednej zo škôl, v ktorom sa venuje protestu z roku 2011, fungovaniu odborového zväzu na úrovni školy, situácii na pracovisku, ale aj chápaniu samého seba ako učiteľa. O trojdňovom štrajku koncom novembra a následných nezávislých štrajkových aktivitách v decembri sme informovali formou ŠTRAJK BLOGu, na ktorom sme postupne uverejňovali aktuálne informácie o štrajku, letáky, ktoré sme rozdávali na protestných akciách v Bratislave a Žiline, informácie o medzinárodnej solidarite a naše komentáre k dianiu.

 
Okrem solidárnych aktivít sme sa sústredili jednak na riešenie problémových situácií (ako v prípade pracovníkov agentúry OTTO Workforce, ktorí nás kontaktovali na základe našich aktivít v tejto oblasti prebiehajúcich od roku 2011), jednak na poučenie sa z konania v prípade problémov v práci (ako v prípade textu o práci v treťom sektore od bývalých zamestnancov jednej známej slovenskej mimovládnej organizácie, v ktorom poukázali na niektoré bežné praktiky v treťom sektore, skúsenosti s pracovným procesom a podmienkami).
 
Kampaň „Ideš na brigádu?“
 
Začiatkom októbra sme spustili kampaň Ideš na brigádu? zameranú na brigádnickú prácu a problémy počas nej. Vznikla aj FB stránka, a vyšla publikácia Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať, v ktorej sme opísali skúsenosti s konfliktami na brigádach na Slovensku a v Česku a tipy, čo sa dá robiť v rôznych situáciách.
 
 
PREZENTÁCIA NAŠICH POSTOJOV A PROPAGÁCIA
 
Koncom februára a v marci v slovenskej spoločnosti výrazne rezonoval korupčný škandál s názvom „Gorila“. Zverejnenie spisu údajne z dielne tajnej služby z odpočúvania stretnutí politikov z rozličných strán s dôležitými postavami korporácie Penta viedol k niekoľkým niekoľkotisícovým demonštráciám, ktoré však, ako sa dalo predpokladať, nakoniec ustali. Náš postoj k protestným aktivitám sme publikovali na webstránkach, kde sa o téme diskutovalo. Poukázali sme na to, že je nutné byť aktívni nie raz za čas, ale neustále a zdôraznili sme, že rovnako je nutná aj stratégia a ciele, vedieť, čo chceme a ako na to.

Vo februári sme vydali stanovisko k predčasným parlamentným voľbám, ktoré sa konali v marci. Od roku 2002 sa vyjadrujeme k voľbám aktivitami s názvom (Ne)voliť nestačí, v ktorých poukazujeme na dôležitosť organizovania sa a systematických aktivít. Súčasťou aktivít sú okrem článkov na webe aj nálepky a plagáty v uliciach.
 
V júli sme navštívili aktivistický kemp na severe Čiech, kde sme prezentovali spor nášho člena ohľadom neplatnej výpovede a priblížili skúsenosti z otvorených stretnutí, ktoré pravidelne organizuje PA v Bratislave a niekoľkokrát sa konali v roku 2012 aj v Trnave.
 
V decembri sme boli hosťami relácie v trnavskom online Rádiu Bunker. Zhrnuli sme aktivity PA v Trnave, porozprávali sa o otvorených stretnutiach v Trnave a Bratislave a dotkli sa aj kampane Ideš na brigádu? Objasnili sme, prečo PA nie je anarchistická organizácia ani Armáda spásy, aký máme postoj k používaniu zákonov v pracovných sporoch a spomenuli sme aj zopár sporov, ktorým sme sa venovali. Reč prišla aj na tému samosprávne továrne a družstvá, MAP a medzinárodná solidarita, či štrajk pracovníkov v školstve. Činnosť PA sme sa pokúšali vysvetliť v širších súvislostiach a zachytiť drobnosti, ktoré nemusia byť jasné z informácií na webe. Záznam z vysielania sa dá stiahnuť tu.
 
V roku 2012 sa konali aj dva zjazdy PA, a to v januáriseptembri a zúčastnili sme sa aj plenárnej schôdze Medzinárodnej asociácie pracujúcich v talianskej Modene.
 
Publikačná činnosť
 
V roku 2012 sme v rámci Nakladateľstva bod zlomu (NBZ) vydali tri publikácie:
 
Kapitalizmus, trieda a triedny boj pre (nie úplných) začiatočníkov :) - krátky a jednoduchý úvod do tém kapitalizmus a trieda: ako prebieha akumulácia kapitálu, čo je pracujúca trieda, a ako bojovať proti kapitalizmu.
 
Ako vytvoriť skupinu venujúcu sa problémom na pracovisku a v komunite - súbor textov o Seattle Solidarity Network (SeaSol) vrátane doslovu Priamej akcie o organizovaní sa za účelom riešenia problémov na pracovisku a v komunite v našom prostredí.
 
Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať - publikácia venovaná brigádnickej práci.

 
 
SOLIDÁRNE AKTIVITY – SPORY V ZAHRANIČÍ
 
Začiatkom januára sme zverejnili rozhovor a členom CNT Córdoba (MAP Španielsko) o aktuálnej situácii štrajkujúcich pracovníkov agentúry Eulen vo firme ABB. Počas zimy sme na ich podporu zorganizovali protestné aktivity v Bratislave, Trnave a Žiline a pripravili solidárne faxy a e-maily.
 
V januári sme podporili nášho kamaráta Jakuba zo ZSP (MAP Poľsko), ktorý bol prepustený z poľskej pobočky firmy Roche. Poslali sme protestné maily a faxy, uverejnili solidárnu výzvu a formulár so znením e-mailu a faxu v slovenskom a anglickom jazyku. Aktivity pokračovali aj v marci vrátane návštevy slovenskej centrály Roche a firmy Roche Diagnostics Division s.r.o., kde sme odovzdali protestné listy s našimi požiadavkami. Vrátili sme sa opäť v októbri, keď sa konal súd.

 
V týždni medzi 12.-18. marcom sme sa na podnet SF (MAP Británia) zapojili do medzinárodného týždňa proti praktikám spoločnosti Ryanair. Rozdávali sme letáky na letisku M.R. Štefánika v Bratislave, rozšírili sme informácie o kampani na internete, poslali sťažnosti e-mailom a faxom a telefonovali sme aj do centrály v Írsku. Ukázalo sa tiež, že negatívne skúsenosti majú aj slovenskí uchádzači o prácu v Ryanair.
 
V júli sme na podnet FAU (MAP Nemecko) podporili solidárnym videom medzinárodný protest vodičov nákladiakov v Brunswicku.
 
V auguste sme zorganizovali finančnú zbierku na pomoc aktivistke hnutia nájomníkov vo Varšave. Po tom, čo ju vysťahovali z nájomného bytu, sa z nej zo dňa na deň stala bezdomovkyňa a po zrážke s nákladiakom prišla o nohu.
 
V septembri sme sa poslaním faxu pripojili k medzinárodnému dňu solidarity s vodičmi Dominos Pizza, ktorí bojovali proti znižovaniu miezd. Organizovali ho ASF (Priatelia MAP v Austrálii).
 
Solidárnym e-mailom sme podporili boj pracovníkov nemocnice San Rafaelle pri Miláne, v ktorej pôsobí zväz USI (MAP Taliansko). Žiadali znovuzamestnanie prepustených kolegov a vystupovali proti škrtom.
 
V rovnakom mesiaci sme reagovali aj na výzvu CNT (MAP Francúzsko) a protestným mailom podporili pracovníkov firmy Natais proti zlým pracovným podmienkam. Vďaka zapojeniu sa ďalších sekcií MAP a priamym akciám vo Francúzsku priniesla kampaň pozitívne výsledok, pričom firma sa na súde sťažovala práve na e-mailovú kampaň a „neznesiteľný nátlak anarchistickej organizácie“, ktorá posielala e-maily z viacerých krajín a spochybňovala dobré meno spoločnosti.
 
Priama akcia
 
 Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in